Patenty na zdrowe zęby przez całe życie

Zobacz, jak zachować piękny uśmiech i przyjemne wspomnienia z wizyt u dentysty.

Shutterstock

Spośród wszystkich problemów ze zdrowiem, jakie mogą Cię dopaść, tych z zębami jest relatywnie najłatwiej uniknąć. Tak twierdzi doktor Sally Cram, periodontolog (specjalista chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej) z American Dental Association. Wystarczy szczotkować zęby i używać nitki dentystycznej dwa razy dziennie oraz dokładnie czyścić zęby u dentysty dwa razy w roku, żeby pozostały nietknięte. „Odkładanie wizyt u dentysty, ewentualnych wypełnień lub poważniejszych zabiegów, np. założenia koronki, drastycznie zwiększa ryzyko utraty zęba” – ostrzega profesor Kenneth S. Magid z New York University College of Dentistry. Takie unikanie zwiększa też ryzyko wystąpienia ubytków i próchnicy, przez które odczuwasz przeszywający ból, gdy jesz zimne lub gorące potrawy.

ZOBACZ TEŻ: Badanie krwi pokaże, czy umrzesz w ciągu 10 lat

Nie zapominaj też poinformować dentystę, że jesteś w ciąży (dodatkowa ilość hormonów podwyższa ryzyko wystąpienia chorób dziąseł – dotykają one nawet 75% ciężarnych kobiet) lub że zażywasz jakieś leki. Niektóre z nich wysuszają jamę ustną, a brak śliny przyspiesza powstawanie płytki nazębnej. Dentysta może pomóc uniknąć większych zniszczeń, np. poprzez dodatkową dawkę fluorku. Pamiętaj też o bólach głowy i szczęki – powtarzające się dolegliwości tego typu mogą świadczyć o tym, że w nocy zaciskasz i zgrzytasz zębami. To również niszczy zęby. Na szczęście dentysta może przygotować specjalną nakładkę ochronną, którą będziesz stosować na noc i uchronisz swój uśmiech. Poniżej najczęstsze objawy, ich przyczyny i sposoby, żeby uniknąć takich przykrości.

Ostry ból

Z wiekiem na zębach pojawia sie coraz więcej mikropęknięć. Te szczelinki są idealnym miejscem dla rozwoju bakterii. Innym newralgicznym miejscem jest linia dziąseł, która z wiekiem odsuwa się i odsłania zęby. Próchnica w tym miejscu jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ występuje blisko nerwów zębowych. Jeśli przegapisz początek odsłaniania szyjek zęba, ryzykujesz bólem i relatywnie drogim leczeniem kanałowym.

Napraw to

Umów się z dentystą, nawet jeśli odczuwasz niewielki ból. Jeśli szczelina jest bardzo mała, być może będziesz potrzebować zdjęcia rentgenowskiego. Szczelinki mogą być wygładzone lub wypełnione, większe pęknięcia mogą wymagać założenia koronki lub licówki. 

Zapobiegaj

Najlepszą obroną jest regularne szczotkowanie, używanie nici dentystycznej i płynu do płukania zębów z fluorem. Badanie wykazało, że osoby, które płukały zęby płynem z fluorem dwa razy dziennie, trzy razy rzadziej miały ubytki niż ci badani, którzy używali pasty z fluorem i płynu do płukania bez aktywnych składników. „Ale unikaj płukanek z alkoholem – ostrzega doktor Margaret Lappan, była prezydent American Dental Hygienists’ Association. – Alkohol drażni dziąsła”.

Wrażliwe zęby i bolące dziąsła

Choroby przyzębia niszczą dziąsła i zęby. Gdy bakterie gromadzą się pod dziąsłami, możesz zaobserwować delikatne krwawienie w czasie mycia zębów. Z czasem bakterii jest coraz więcej, niszczą dziąsła, wgryzają się w więzadła i kości utrzymujące zęby.

Napraw to

Przed chorobami dziąseł chroni profesjonalne czyszczenie kamienia, codzienne płukanie płynem antybakteryjnym i wizyty u dentysty co najmniej 2 razy w roku. Jeśli masz wrażliwe zęby, poproś dentystę o najlepsze działające miejscowo preparaty z fluorem lub inne produkty zwalczające nadwrażliwość. Pomóc mogą też sprzedawane bez recepty płyny do płukania z fluorem czy dedykowane pasty. I uważaj z wybielaniem zębów: zanim zaczniesz stosować domowe rozwiązania, skonsultuj się ze stomatologiem.

Zapobiegaj

Nitka dentystyczna. Oto odpowiedź. Nie ma lepszego sposobu. No i dobierz właściwą szczoteczkę. Najlepiej taką z miękkim, zaokrąglonym włosiem lub elektryczną szczoteczkę rotacyjną – badania pokazują, że zapobiegają próchnicy i stanom zapalnym dziąseł lepiej niż manualne szczoteczki.

Suchość

Ślina to magiczny eliksir – zwalcza bakterie, neutralizuje kwasy i zawiera minerały, które wzmacniają szkliwo. Ale jeśli nie wytwarzasz jej dostatecznej ilości, możesz mieć przykry oddech i inne poważniejsze problemy.

Napraw to

Jeśli Twój język lub usta są często suche, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Ponad 400 leków może powodować suchość jamy ustnej, np. antydepresanty, leki na ciśnienie czy pęcherz. Badania przeprowadzone na Taft University pokazały, że pacjenci zażywający przynajmniej jeden z leków powodujących suchość cierpieli trzy razy częściej na ubytki niż ci, którzy nie brali tych leków. Lekarz może przepisać ci inny lek niewywołujący suchości, jak również sprawdzić, czy przyczyna suchości nie tkwi gdzie indziej – może to być zespół Sjögrena lub bezdech senny.

Zapobiegaj

Jeśli suchość i nieświeży oddech nie męczą Cię aż tak bardzo, dr Robert Palmer z Cleveland Clinic radzi ssanie twardych, bezcukrowych cukierków lub gum z ksylitolem. Pomaga również codzienne szczotkowanie języka. Myj język od góry, potem od dołu, tak głęboko, jak tylko się da. Możesz też kupić jakiś niezbyt drogi przyrząd do mycia języka, żeby ułatwić sobie zadanie. Osad, który zobaczysz na szczoteczce, to właśnie źródło brzydkiego zapachu.

ZOBACZ TEŻ: 10 najlepszych produktów dla serca

REKLAMA