Spośród wszystkich problemów ze zdrowiem, jakie mogą Cię dopaść, tych z zębami jest relatywnie najłatwiej uniknąć. Tak twierdzi doktor Sally Cram, periodontolog (specjalista chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej) z American Dental Association. Wystarczy szczotkować zęby i używać nitki dentystycznej dwa razy dziennie oraz dokładnie czyścić zęby u dentysty dwa razy w roku, żeby pozostały nietknięte. „Odkładanie wizyt u dentysty, ewentualnych wypełnień lub poważniejszych zabiegów, np. założenia koronki, drastycznie zwiększa ryzyko utraty zęba” – ostrzega profesor Kenneth S. Magid z New York University College of Dentistry. Takie unikanie zwiększa też ryzyko wystąpienia ubytków i próchnicy, przez które odczuwasz przeszywający ból, gdy jesz zimne lub gorące potrawy.
ZOBACZ TEŻ: Badanie krwi pokaże, czy umrzesz w ciągu 10 lat
Nie zapominaj też poinformować dentystę, że jesteś w ciąży (dodatkowa ilość hormonów podwyższa ryzyko wystąpienia chorób dziąseł – dotykają one nawet 75% ciężarnych kobiet) lub że zażywasz jakieś leki. Niektóre z nich wysuszają jamę ustną, a brak śliny przyspiesza powstawanie płytki nazębnej. Dentysta może pomóc uniknąć większych zniszczeń, np. poprzez dodatkową dawkę fluorku. Pamiętaj też o bólach głowy i szczęki – powtarzające się dolegliwości tego typu mogą świadczyć o tym, że w nocy zaciskasz i zgrzytasz zębami. To również niszczy zęby. Na szczęście dentysta może przygotować specjalną nakładkę ochronną, którą będziesz stosować na noc i uchronisz swój uśmiech. Poniżej najczęstsze objawy, ich przyczyny i sposoby, żeby uniknąć takich przykrości.
Ostry ból
Z wiekiem na zębach pojawia sie coraz więcej mikropęknięć. Te szczelinki są idealnym miejscem dla rozwoju bakterii. Innym newralgicznym miejscem jest linia dziąseł, która z wiekiem odsuwa się i odsłania zęby. Próchnica w tym miejscu jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ występuje blisko nerwów zębowych. Jeśli przegapisz początek odsłaniania szyjek zęba, ryzykujesz bólem i relatywnie drogim leczeniem kanałowym.
Napraw to
Umów się z dentystą, nawet jeśli odczuwasz niewielki ból. Jeśli szczelina jest bardzo mała, być może będziesz potrzebować zdjęcia rentgenowskiego. Szczelinki mogą być wygładzone lub wypełnione, większe pęknięcia mogą wymagać założenia koronki lub licówki.
Zapobiegaj
Najlepszą obroną jest regularne szczotkowanie, używanie nici dentystycznej i płynu do płukania zębów z fluorem. Badanie wykazało, że osoby, które płukały zęby płynem z fluorem dwa razy dziennie, trzy razy rzadziej miały ubytki niż ci badani, którzy używali pasty z fluorem i płynu do płukania bez aktywnych składników. „Ale unikaj płukanek z alkoholem – ostrzega doktor Margaret Lappan, była prezydent American Dental Hygienists’ Association. – Alkohol drażni dziąsła”.