Patenty na stres, cholesterol i bakterie [ciekawostki zdrowotne WH]
Sposoby na stres, wysoki cholesterol i bakterie
Co ma wspólnego stres z plotkowaniem? Jak obniżyć poziom cholesterolu? Jak wyhodować kiełki w domu i jakie bakterie czają się na reklamówkach? Zobacz najciekawsze zdrowotne ciekawostki, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
WH2016-11-27
fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com
Bakterii E-coli - jak uniknąć?
Okazuje się, że przynosząc zakupy w torbach pochodzących z recyklingu, możemy przynieść do domu więcej niż kupiliśmy. Naukowcy z uniwersytetu w Arizonie odkryli, że 12% recyklingowanych toreb, które dostajemy w sklepach, nosi ślady bakterii E-coli.
REKLAMA
Brr... To draństwo naprawdę jest groźne, więc lepiej uważać: mięso pakować oddzielnie (najlepiej w torbę, którą można wyprać w pralce), nie zostawiać zakupów w aucie (bo bakterie lubią ciepło), myć warzywa i owoce. No i ręce po zakupach.
REKLAMA
REKLAMA
Shots Studio / shutterstock.com
fot. Shots Studio 2015/shutterstock.com
Zalety plotkowania
Masz ochotę skrytykować kogoś za jego plecami? Nie krępuj się. Wyjdzie Ci to na zdrowie. Zazwyczaj wstydzimy się plotkowania. I jeśli ufać zasadzie „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”, rzeczywiście nie powinnyśmy tego robić.
Jednak badania psychologów z University of California w Berkeley wykazały, że plotkowanie ma też swoje dobre strony. Uczeni wzięli pod lupę plotki o osobach, z którymi jesteśmy w bezpośrednich relacjach.
Okazało się, że dzielenie się niepochlebnymi opiniami na temat innych ma dobry wpływ na społeczność, bo ogranicza ilość konfliktów i w konsekwencji zmniejsza poziom stresu. Również u Ciebie.
Nie oszukujmy się: uwielbiamy plotkować. To jeden z błędów, które wszyscy popełniają. Poznaj pozostałe błędy, które wiele Cię nauczą. Dowiedz się też, czy plotki zawsze szkodzą, a raczej – jak zrobić, by nie szkodziły.
25 – o tyle procent sobie zmniejszyć poziom złego cholesterolu, jeśli będziesz codziennie jadła dwa jabłka. Uczeni z Florida State University wykazali, że po 6 miesiącach uzupełniania diety jabłkami kobiety z podwyższonym poziomem cholesterolu miały wyniki, które trudno było osiągnąć nawet lekami.
REKLAMA
REKLAMA
Ildi Papp / shutterstock.com
fot. Ildi Papp 2015/shutterstock.com
Dlaczego warto jeść kiełki?
Jeśli jesz dużo mięsa, możesz mieć zakwaszony organizm. Jedz wtedy więcej kiełków, które mają odczyn zasadowy, np. fasoli mung i rzodkiewki.
W 2011 roku świat obiegła informacja o przypadkach śmiertelnego zatrucia bakterią E.coli, rzekomo pochodzącą z organicznych kiełków. Oczywiście nie można lekceważyć zagrożenia, ale nie warto też popadać w paranoję.
Bakterie E.coli można znaleźć przecież nie tylko na kiełkach, ale także na każdym surowym produkcie. A nie zrezygnujesz przecież z jagód, jabłek, marchewki i sałaty, prawda? Co zatem robić? Najlepiej zmniejszyć ryzyko, hodując kiełki na własną rękę. I przestrzegając poniższych zasad podczas hodowli:
Najpierw umyj ręce i pojemniki
Dzięki temu unikniesz ryzyka przeniesienia bakterii po starej hodowli (na pojemniku) i z zewnątrz (na rękach).
Przepłucz dokładnie nasiona
Najpierw je jednak dokładnie obejrzyj i odrzuć te, które mają jakiekolwiek ślady pleśni lub przebarwień
Nie stawiaj kiełkownicy na parapecie
W kiełkach wystawionych na bezpośrednie działanie słońca może pojawić się pleśń.
Nie jedz kiełków, które nie wyrosły
Żeby się ich pozbyć, zalej kiełki wodą i najpierw usuń łupinki, które wypłyną, a potem nasiona, które opadną na dno.
Namiastka ogrodu w biurze poprawi nie tylko estetykę wnętrza, ale przede wszystkim jakość powietrza. Rośliny nawilżają powietrze i oczyszczają je z różnych szkodliwych substancji. Zobacz, czym najlepiej otaczać się w biurze.
Paproć: postaw ją w miejscu, w którym znajduje się telewizor lub komputery, bo sprzęt ten wytwarza szkodliwe jony dodatnie. Paprocie przywracają zdrową jonizację ujemną. Wprawdzie nie będzie to powietrze jak po burzy, ale działa.
Bluszcz: oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, które uwalniają się z pracujących drukarek i fotokopiarek.
Fikus: oczyszcza powietrze z trujących formaldehydów, wydzielanych przez meble z płyty wiórowej.
Domowe chipsy są dziecinnie proste do zrobienia, a w dodatku możesz dobrać do nich przyprawy, jak...
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze