Sposoby na stres, wysoki cholesterol i bakterie

Co ma wspólnego stres z plotkowaniem? Jak obniżyć poziom cholesterolu? Jak wyhodować kiełki w domu i jakie bakterie czają się na reklamówkach? Zobacz najciekawsze zdrowotne ciekawostki, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

woda z kranu fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Bakterii E-coli - jak uniknąć?

Okazuje się, że przynosząc zakupy w torbach pochodzących z recyklingu, możemy przynieść do domu więcej niż kupiliśmy. Naukowcy z uniwersytetu w Arizonie odkryli, że 12% recyklingowanych toreb, które dostajemy w sklepach, nosi ślady bakterii E-coli.

Brr... To draństwo naprawdę jest groźne, więc lepiej uważać: mięso pakować oddzielnie (najlepiej w torbę, którą można wyprać w pralce), nie zostawiać zakupów w aucie (bo bakterie lubią ciepło), myć warzywa i owoce. No i ręce po zakupach.

przyjaźń, plotkowanie, babski wieczór, spotkanie Shots Studio / shutterstock.com
fot. Shots Studio 2015/shutterstock.com

Zalety plotkowania

Masz ochotę skrytykować kogoś za jego plecami? Nie krępuj się. Wyjdzie Ci to na zdrowie. Zazwyczaj wstydzimy się plotkowania. I jeśli ufać zasadzie „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”, rzeczywiście nie powinnyśmy tego robić.

Jednak badania psychologów z University of California w Berkeley wykazały, że plotkowanie ma też swoje dobre strony. Uczeni wzięli pod lupę plotki o osobach, z którymi jesteśmy w bezpośrednich relacjach.

Okazało się, że dzielenie się niepochlebnymi opiniami na temat innych ma dobry wpływ na społeczność, bo ogranicza ilość konfliktów i w konsekwencji zmniejsza poziom stresu. Również u Ciebie.

Nie oszukujmy się: uwielbiamy plotkować. To jeden z błędów, które wszyscy popełniają. Poznaj pozostałe błędy, które wiele Cię nauczą. Dowiedz się też, czy plotki zawsze szkodzą, a raczej – jak zrobić, by nie szkodziły.

jabłka, owoce Africa Studio / shutterstock.com
fot. Africa Studio 2015/shutterstock.com

Jak obniżyć cholesterol?

25 – o tyle procent sobie zmniejszyć poziom złego cholesterolu, jeśli będziesz codziennie jadła dwa jabłka. Uczeni z Florida State University wykazali, że po 6 miesiącach uzupełniania diety jabłkami kobiety z podwyższonym poziomem cholesterolu miały wyniki, które trudno było osiągnąć nawet lekami.

kiełki Ildi Papp / shutterstock.com
fot. Ildi Papp 2015/shutterstock.com

Dlaczego warto jeść kiełki?

Jeśli jesz dużo mięsa, możesz mieć zakwaszony organizm. Jedz wtedy więcej kiełków, które mają odczyn zasadowy, np. fasoli mung i rzodkiewki.

W 2011 roku świat obiegła informacja o przypadkach śmiertelnego zatrucia bakterią E.coli, rzekomo pochodzącą z organicznych kiełków. Oczywiście nie można lekceważyć zagrożenia, ale nie warto też popadać w paranoję.

Bakterie E.coli można znaleźć przecież nie tylko na kiełkach, ale także na każdym surowym produkcie. A nie zrezygnujesz przecież z jagód, jabłek, marchewki i sałaty, prawda? Co zatem robić? Najlepiej zmniejszyć ryzyko, hodując kiełki na własną rękę. I przestrzegając poniższych zasad podczas hodowli:

  • Najpierw umyj ręce i pojemniki
  • Dzięki temu unikniesz ryzyka przeniesienia bakterii po starej hodowli (na pojemniku) i z zewnątrz (na rękach).
  • Przepłucz dokładnie nasiona
  • Najpierw je jednak dokładnie obejrzyj i odrzuć te, które mają jakiekolwiek ślady pleśni lub przebarwień
  • Nie stawiaj kiełkownicy na parapecie
  • W kiełkach wystawionych na bezpośrednie działanie słońca może pojawić się pleśń.
  • Nie jedz kiełków, które nie wyrosły
  • Żeby się ich pozbyć, zalej kiełki wodą i najpierw usuń łupinki, które wypłyną, a potem nasiona, które opadną na dno.
biuro, biurko, kwiaty, komputer Naphat_Jorjee / shutterstock.com
fot. Naphat_Jorjee 2015/shutterstock.com

Kwiaty domowe w biurze

Namiastka ogrodu w biurze poprawi nie tylko estetykę wnętrza, ale przede wszystkim jakość powietrza. Rośliny nawilżają powietrze i oczyszczają je z różnych szkodliwych substancji. Zobacz, czym najlepiej otaczać się w biurze.

Paproć: postaw ją w miejscu, w którym znajduje się telewizor lub komputery, bo sprzęt ten wytwarza szkodliwe jony dodatnie. Paprocie przywracają zdrową jonizację ujemną. Wprawdzie nie będzie to powietrze jak po burzy, ale działa.

Bluszcz: oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, które uwalniają się z pracujących drukarek i fotokopiarek.

Fikus: oczyszcza powietrze z trujących formaldehydów, wydzielanych przez meble z płyty wiórowej.

WH 01/2013

REKLAMA