Patenty WH na zdrowe i piękne usta

Wiosną częściej niż zwykle nasze wargi atakuje opryszczka. Dość powszechnym problemem są również spierzchnięte usta. Dermatolog WH doradza, co zrobić, aby wargi były zawsze nawilżone, zdrowe i odporne na przesuszenia.
fot. Dmitri Mihhailov 2015/shutterstock.com fot. Dmitri Mihhailov 2015/shutterstock.com
fot. Dmitri Mihhailov 2015/shutterstock.com

Na przełomie zimy i wiosny często wyskakuje opryszczka. Jak temu zapobiegać i co zrobić, by szybko się jej pozbyć?

Opryszczka wargowa atakuje najczęściej przy obniżeniu odporności lub podrażnieniu mechanicznym. Przy skłonności do opryszczki warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze doustne leki antywirusowe z acyklowirem w składzie.

Aby szybko pozbyć się wykwitów, należy jak najwcześniej zastosować miejscowo maść z substancją przeciwwirusową, wtedy gdy odczuwamy ból i swędzenie, ale nie doszło jeszcze do wytworzenia się pęcherzyków. Gdy te już się pojawią, można stosować maści wysuszające, np. z cynkiem w składzie. Strupkowi należy dać spokojnie odpaść, aby uniknąć blizn.

Co zrobić, oprócz używania pomadki ochronnej, by mieć gładkie, zadbane usta?

Przy problemach z ustami nie należy sięgać po nawilżające, lekkie błyszczyki. Dbajmy o natłuszczanie ust, czyli budowanie ochrony lipidowej, która nie pozwoli wyparować wodzie z głębszych warstw skóry. Szukajmy w składzie pomadki: olejów roślinnych, gliceryny, alantoiny, wosków, masła shea czy witaminy E.

Do wewnątrz warto stosować mezoterapię za pomocą niewielkich iniekcji z kwasu hialuronowego – nie dają efektu powiększenia czy zmiany kształtu ust, ale wygładzają i uwypuklają wargi. Tzw. refresh polega na nawilżeniu skóry ust od środka. W głąb tkanki podaje się cienką igłą kwas hialuronowy. Usta stają się miękkie, gładsze, a jednocześnie odporne na przesuszenia czy pękanie.

Joanna Suseł, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej

Jeśli oprócz pękających ust, doskwiera Ci także wysuszona cera, dowiedz się koniecznie, jak prawidłowo zadbać o nawilżenie skóry i poznaj 5 składników, które szkodzą suchej skórze. Jeśli masz już gładkie i zadbane usta, to czas na czerwoną szminkę – to w końcu kwintesencja kobiecości.

 

WH 02/2015

Zobacz również:
REKLAMA