Patelnie teflonowe: bezpieczne czy groźne dla zdrowia? [opinia eksperta]

Jasne, i dla Twojej figury, i dla zdrowia byłoby o niebo lepiej, gdybyś potrawy przyrządzała na parze, ale nie dajmy się zwariować. Smażyć od czasu do czasu też można. Tylko jeśli już używasz patelni teflonowej, dowiedz się, jak zrobić to bez szkody dla zdrowia.

patelnia teflonowa, jajka sadzone, patelnia, smażenie fot. shutterstock.com
Czy można smażyć bezpiecznie an patelni teflonowej?

Wokół patelni teflonowych narosło wiele mitów. Czy naprawdę są szkodliwe?

REKLAMA

Na pytanie zadane przez naszą Czytelniczkę odpowiada redaktor działu Zdrowie WH i MH Piotr Pflegel:

Smażenie na teflonie może być szkodliwe dla Twojego zdrowia, ale nie musi. Wystarczy, że zastosujesz się do trzech prostych zasad.

1. Po pierwsze, nie nagrzewaj patelni teflonowej do naprawdę wysokich temperatur. Jeśli korzystasz z największego palnika, ustaw go na 3/4 skali.

2. Unikaj również ogrzewania samej patelni. „Te dwa działania mogą doprowadzić do zniszczenia powłoki i uwolnienia się kwasu perfluorooktanowego, którego wdychanie powoduje symptomy podobne do objawów grypy” – twierdzi dr Charles McKay z American College of Medical Toxicology.

3. Zastąp również metalowe łyżki i mieszadełka drewnianymi, aby nie rysować powierzchni patelni.

Tak się nieszczęśliwie składa, że w Twojej kuchni czeka na Ciebie jeszcze wiele innych zagrożeń. Okazuje się bowiem, że bardzo szkodliwe dla zdrowia są niewidzialne gołym okiem toksyczne substancje i wywołujące alergie grzyby. Zobacz, jak zabezpieczyć kuchnię oraz pozostałe pomieszczenia w domu.

Powyższe pytanie znaleźliśmy w naszej facebookowej skrzynce. Jeśli Ty również chcesz nas o coś zapytać lub masz do nas jakąś sprawę, zajrzyj na nasz profil na Facebooku. Gwarantujemy, że żadnej wiadomości nigdy nie zostawiamy bez odpowiedzi!

Zobacz również:
„W momentach kryzysu najważniejsze okazują się proste rzeczy. Tylko na nich warto się koncentrować, szukając elementów, które sprawiają radość i dają szczęście. Kiedy twój dotychczasowy świat się kończy, musisz nauczyć się go na nowo, jak dziecko”. O tym, jak udało jej się znów znaleźć w sobie radość życia, opowiada Agnieszka Woźniak-Starak.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA