Okulary parują nad maseczką? Znamy sposoby

Od kiedy noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej stało się obowiązkowe, okularnicy widzą świat jak przez mgłę, bo szkła szybko zaparowują. Jednak na wszystko są sposoby. Oto kilka najprostszych.

zaparowane okulary Shutterstock.com

Ci którzy mają maseczki z zaciskiem na nos i zaworem ułatwiającym wydychanie nie mają problemu z parowaniem. Większość z nas niestety ma maseczki albo uszyte z bawełny, albo jednorazowe z fizeliny, które są słabiej dopasowane, dlatego większość wydychanego powietrza wędruje prosto do góry i sprawia, że na szkłach osadza się mgiełka. Trudno wtedy sobie poradzić z wyszukaniem kluczy, czy wpisaniem czegokolwiek do telefonu.

ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić maseczkę z koszulki bez szycia

Problem jest ogólnoświatowy, dlatego przeszukałyśmy dla Was internet, żeby zobaczyć, czy ktoś wymyślił już sposób na zaparowane okulary nad maseczką. I jak zwykle, nie zawiodłyśmy się. Internet jest genialny.

1. Odsuń okulary

Pierwszy pomysł jest nasz, autorski, chociaż pewnie ktoś już wcześniej go wymyślił. My wpadłyśmy na niego w trakcie testowania innych sposobów. Jest zaskakująco skuteczny - wystarczy zsunąć trochę okulary na nosie, mniej więcej o centymetr, żeby parowanie było zdecydowanie słabsze. Ten sposób można zastosować do wszystkich okularów przeciwsłonecznych i wtedy, kiedy nie zmienia to podstawowej funkcji okularów, czyli ich właściwości korekcyjnych. Sprawdź, może tyle wystarczy.

Skuteczność 4/5

2. Przepłucz w mydlinach

Ten sposób w naszych testach sprawdzał się umiarkowanie, ale różnica była zauważalna. Wystarczy przygotować sobie miseczkę z wodą z mydlinami (my dodałyśmy jedno wyciśnięcie z dozownika na mniej więcej szklankę wody). Przed wyjściem trzeba okulary zanurzyć, lekko nimi zamieszać, po czym wyjąć i osuszyć, machając nimi. W niektórych poradnikach znalazłyśmy informację, żeby wytrzeć delikatnie chusteczką, ale w naszym teście skuteczniejsze było pozostawienie okularów do wyschnięcia. Niestety, efekty słabną z czasem. po kilkunastu minutach okulary parowały jak przed zabiegiem.

Skuteczność 3/5

3. Posmaruj pianką/żelem do golenia

Ten sposób stosują podobno drwale, którzy w pracy muszą nosić zarówno maseczki (żeby nie wdychać pyłu), jak i okulary ochronne. Jednak ich okulary są prawdopodobnie z innego materiału, mają też zapewne inną konstrukcję, czyli ściślej przylegają do skóry wokół oczu. W przypadku zwykłych okularów posmarowanie ich kremem nie dawało nic. Próbowałyśmy i spłukiwać krem wodą i wycierać piankę do sucha ściereczką - praktycznie wcale nie działało.

Skuteczność 1/5

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jaki materiał na maseczkę DIY skutecznie zatrzymuje wirusy?

4. Zagnij górną część maseczki do środka

Ten sposób jest polecany przez japońską policję. Polega na tym, żeby maseczkę przed założeniem zagiąć mniej więcej w i/4 wysokości od góry i złożyć w stronę twarzy.

zaparowane okularyShutterstock.com


Niestety, żadna z posiadanych przez nas maseczek nie dawała się w taki sposób zgiąć. Być może maseczki nazywane chirurgicznymi pozwalają na taki zabieg, jednak nie możemy tego w tej chwili potwierdzić. Gdy wpadną nam w ręce, zrobimy aktualizację.

Skuteczność: nieznana

5. Uszczelnij maseczkę chusteczką higieniczną

Ten sposób również jest od Japończyków. I działa. Z jednym zastrzeżeniem. Dużo zależy od tego, jak uda Ci się wcisnąć chusteczkę pod maseczkę. W naszych testach najskuteczniejsze było złożeni chusteczki jak na rysunku.

zaparowane okularyPiotr Pflegel/mpp


Tak złożoną chusteczkę, przyłóż do nosa, jakbyś chciała się wysmarkać, a następnie dociśnij maseczką. Środkowa część chusteczki powinna wystawać nieco ponad maseczkę, jak na rysunku. Dopóki chusteczka się nie przesunęła, była bardzo skuteczna.

zaparowane okularyShutterstock.com

Niestety, po przejściu kilkudziesięciu metrów chusteczka się osunęła i przestała działać. Jeśli chcesz ją utrzymać na miejscu, możesz przykleić ją do nosa kawałkiem plastra.

6. Przyklej maseczkę plastrem

Teoretycznie powinno zadziałać, jednak w naszych testach plaster odklejał się od materiału.

REKLAMA