Ostrzykiwanie botoksem skutecznym sposobem leczenia migreny

Toksyna botulinowa została zarejestrowana w USA oraz Europie jako skuteczny lek przeciwko przewlekłej migrenie.

botoks a migreny fot. Shutterstock.com

Odkrycie skuteczności botoksu w leczeniu migreny stało się dziełem przypadku. Wspomniane działanie uboczne zaobserwowano bowiem u pacjentek, które zdecydowały ostrzyknąć się toksyną botulinową w celach estetycznych. Kobiety borykające się z napadowymi migrenami zauważyły, że po korygowaniu zmarszczek przy pomocy botoksu odczuwały znaczącą ulgę. Lekarze zaintrygowani obserwacją postanowili przyjrzeć się temu fenomenowi bliżej.

Prof. Jacek Rożniecki z Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytety Medycznego w Łodzi wyjaśnia, że skuteczność toksyny botulinowej jest wysoka jedynie w przypadku migren przewlekłych. Nie działa natomiast w przypadku migren epizodycznych i napięciowych bólów głowy. 

Migreny przewlekłe to takie, które pojawiają się u pacjenta nie mniej niż przez 15 dni w miesiącu, najczęściej jest to nawet 20-25 dni. Dodatkowo przez nie mniej niż 8 dni pojawia się typowy ból migrenowy. Leczenie toksyną botulinową polega na podaniu pacjentowi serii zastrzyków. Wszystrzykuje się ją w 31 miejsc na czaszce i jej okolicach.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Zobacz również:
REKLAMA