Ostrzykiwanie botoksem skutecznym sposobem leczenia migreny

Toksyna botulinowa została zarejestrowana w USA oraz Europie jako skuteczny lek przeciwko przewlekłej migrenie.

botoks a migreny fot. Shutterstock.com

Odkrycie skuteczności botoksu w leczeniu migreny stało się dziełem przypadku. Wspomniane działanie uboczne zaobserwowano bowiem u pacjentek, które zdecydowały ostrzyknąć się toksyną botulinową w celach estetycznych. Kobiety borykające się z napadowymi migrenami zauważyły, że po korygowaniu zmarszczek przy pomocy botoksu odczuwały znaczącą ulgę. Lekarze zaintrygowani obserwacją postanowili przyjrzeć się temu fenomenowi bliżej.

REKLAMA

Prof. Jacek Rożniecki z Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytety Medycznego w Łodzi wyjaśnia, że skuteczność toksyny botulinowej jest wysoka jedynie w przypadku migren przewlekłych. Nie działa natomiast w przypadku migren epizodycznych i napięciowych bólów głowy. 

Migreny przewlekłe to takie, które pojawiają się u pacjenta nie mniej niż przez 15 dni w miesiącu, najczęściej jest to nawet 20-25 dni. Dodatkowo przez nie mniej niż 8 dni pojawia się typowy ból migrenowy. Leczenie toksyną botulinową polega na podaniu pacjentowi serii zastrzyków. Wszystrzykuje się ją w 31 miejsc na czaszce i jej okolicach.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Zobacz również:
Sprzęty, które przypominają narzędzia tortur. Niezrozumiały żargon i więcej niepisanych zasad etykiety niż w spa. Uczciwie trzeba przyznać, że siłownia nie zawsze jest przyjaznym i zachęcającym do wstąpienia środowiskiem. Jednocześnie jest jednym z najbardziej wartych regularnego odwiedzania miejsc. Dlatego tym miniprzewodnikiem po siłowni wyposażymy Cię w wiedzę i pewność, która pozwoli Ci poczuć się w klubie jak u siebie i zrozumieć, dlaczego masa ludzi czekała na ich ponowne otwarcie jak dzieci na wymarzone wakacje.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA