Opuchlizna twarzy: jak sobie z nią poradzić?

Być może ostatnio trochę za bardzo sobie folgowałaś i przybyło Ci kilka kilogramów, szczególnie na twarzy. Ale jeśli schudłaś, a buzia wciąż jest okrągła, zobacz, jakie mogą być tego przyczyny.
fot. Zaretska Olga 2015/shutterstock.com fot. Zaretska Olga 2015/shutterstock.com
fot. Zaretska Olga 2015/shutterstock.com

„Kiedy przybieramy lub tracimy kilogramy, nie zwiększamy ani nie zmniejszamy liczby komórek tłuszczowych” – mówi Stephen S. Park, prezes American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery. „Cały proces polega na tym, że to komórki się powiększają lub zmniejszają, a nie ich ilość. I to dlatego niektórzy ludzie cały czas zmagają się z problematycznymi miejscami, niezależnie od tego, ile w danym momencie ważą. Po prostu mają w tym właśnie miejscu więcej komórek tłuszczowych”.

„Co więcej, inne wrodzone cechy, takie jak budowa kości czy rozmiar poszczególnych części Twojej twarzy, np. gruczołów ślinowych, także mogą sprawić, że buzia wygląda na pełniejszą” – dodaje Park. Jednak, o ile niestety z genetyką nie możesz walczyć (miejscowe spalanie tłuszczu niestety też jest na liście celów nie do osiągnięcia), istnieją sposoby, dzięki którym, przynajmniej w pewnym stopniu, pozbędziesz się okrągłych policzków i podwójnego podbródka.

1. Zwalcz zatrzymywanie wody w organizmie

„Nadmiar alkoholu, cukru czy soli w diecie jest winowajcą, który przyczynia się do efektu spuchniętej buzi” – mówi ekspert ds. odchudzania Sue Decotiis. Każde z nich powoduje, że tkanki Twojego ciała, łącznie z tkankami w twarzy, zatrzymują wodę. Zmniejsz spożycie tych wrogów zgrabnej, szczupłej buzi (i, oczywiście, sylwetki!) i zacznij pić więcej wody, bo kiedy jesteś odwodniona, Twoje ciało zaczyna zatrzymywać całą wodę, która przez nie przepływa. Efektem tego jest, między innymi, spuchnięta twarz. Co jeszcze? Zobacz 3 zaskakujące skutki odwodnienia organizmu.

2. Sprawdź, czy nie masz alergii pokarmowej

Ludzie, którzy cierpią na jakąkolwiek alergię pokarmową czy nietolerancję laktozy czy glutenu, często narzekają, że ich twarze są zbyt pełne. Puchnięcie jest najczęstszym symptomem świadczącym o tym, że w Twoim układzie trawiennym coś nie gra tak, jak powinno. Badania przeprowadzone przez International Foundation for Functional Gastrointestinal Disorders nie dowiodły, dlaczego zespół jelita drażliwego, który dotyka 15% dorosłych Amerykanów powoduje opuchnięcie twarzy, wiadomo natomiast, że gazy produkowane po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, które zalegają w jelitach i powodują Twoje ogólne uczucie „nadęcia”, w żaden sposób nie wpływają na jej wygląd. No, chyba, że na grymas bólu, który może się pojawić.

3. Wahania hormonów

Jeżeli Twoja twarz puchnie właśnie wtedy, kiedy masz okres, możesz porozmawiać z ginekologiem o tym, w jaki sposób złagodzić działanie hormonów. Kiedy zbliża się okres, w Twoim ciele wzrasta poziom progesteronu, któremu możemy podziękować za większość objawów napięcia przedmiesiączkowego, do których zalicza się między innymi opuchlizna twarzy. Przy okazji sprawdź, jak działają i wpływają na Ciebie inne hormony płciowe, nie tylko progesteron. I pamiętaj, że jeżeli dokuczają Ci też uderzenia gorąca, a Twoje miesiączki są nieregularne, może to zwiastować nawet menopauzę. Skontaktuj się z ginekologiem, bo niektóre kobiety już po trzydziestce zaczynają przekwitać.

Tekst: Aleisha Fetters

WH

REKLAMA