Opalanie po szczepieniu - czy można?

Jesteś świeżo po szczepieniu i planujesz weekendowe opalanie nad jeziorem? Eksperci twierdzą, że to zły pomysł. 

Opalanie po szczepieniu fot. shutterstock.com

Po szczepieniu przeciw COVID-19 zrezygnujemy na 1-2 dni z opalania na plaży, pływania w morzu czy jeziorze oraz intensywnych wycieczek rowerowych" - powiedziała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

REKLAMA

Według ekspertki, po szczepieniu na COVID-19 powinno się zachować zdrowy rozsądek, tak jak po każdym szczepieniu.

Unikajmy przez 1-2 dni intensywnego wysiłku fizycznego. Nie rzucajmy się od razu na 30. kilometrową wycieczkę rowerem. Odpuśćmy na chwilę opalanie oraz pływanie w jeziorze czy morzu. Po prostu poleniuchujmy w zaciszu domowych" - przekonywała prof. Zajkowska.

Chodzi głównie o to, żeby nie mieć problemów z identyfikacją ewentualnych odczynów poszczepiennych.

Gdy zleją się nam one z zakwasami, bądź gorączka z udarem słonecznym, to nie będziemy wiedzieli jak zareagować. Trzeba po prostu na moment stać się bardziej czujnym, aby takie możliwe skutki uboczne szczepienia wyłapać i zareagować np. zbijając temperaturę. Zawsze jestem zwolenniczką zdrowego rozsądku w naszym życiu. Ten po szczepieniu także jest niezwykle potrzebny" - dodała ekspertka. 

Należy również pamiętać, że zaraz po szczepieniu nie powinno się pić alkoholu.

Jego picie odwadnia, więc zrezygnujmy z niego po przyjęciu szczepionki. Tylko wyjdzie nam to na zdrowie" - stwierdziła lekarka. 

ZOBACZ TEŻ: Przegląd filtrów SPF do twarzy – produkty, które warto mieć w kosmetyczce


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również:
„W momentach kryzysu najważniejsze okazują się proste rzeczy. Tylko na nich warto się koncentrować, szukając elementów, które sprawiają radość i dają szczęście. Kiedy twój dotychczasowy świat się kończy, musisz nauczyć się go na nowo, jak dziecko”. O tym, jak udało jej się znów znaleźć w sobie radość życia, opowiada Agnieszka Woźniak-Starak.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA