Opalanie: fakty i mity

Jest tyle faktów i mitów na temat opalania, że nawet urodowe redaktorki czasem się w tym gubią. I wtedy na pomoc wzywają specjalistki, które rozwiewają wszelkie wątpliwości.

shutterstock
fot. shutterstock

Pamiętasz, jak mama mówiła Ci, żebyś nie wierzyła we wszystko, co ludzie mówią? Miała rację. W tak zwanej obiegowej opinii wciąż pokutuje tyle bzdurnych informacji na temat zdrowia czy urody, że nauczyłyśmy się każde usłyszane zdanie przesiewać przez sito eksperckiej wiedzy. Zwróciłyśmy się do dwóch doświadczonych pań dermatolog, aby raz na zawsze oddzieliły fakty od mitów o bezpiecznym opalaniu.

1. Wartość SPF to wszystko, czego powinnam szukać na etykiecie kremu do opalania.

MIT „Przy wyborze kremu z filtrem powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na trzy aspekty. Po pierwsze, szukamy wartości SPF, która określa zdolność ochrony przed promieniowaniem UVB. Po drugie, sprawdzamy, czy kosmetyk chroni nas przed promieniowaniem UVA i wreszcie, po trzecie, sprawdzamy, czy krem zapewni nam ochronę przed równie szkodliwym dla naszej skóry światłem widzialnym (VL), szczególnie przy przebarwieniach” – wyjaśnia dr Chlebus. „Faktor SPF dotyczy wyłącznie ochrony przed UVB, czyli przed promieniowaniem wywołującym oparzenia – dodaje dr Suseł. – Ochronę przed UVA określa inny współczynnik: PPD (Peristent Pigment Darkening)”.

2. Nie wolno ponownie używać kremów z filtrem z zeszłych wakacji.

FAKT „Jeśli krem z filtrem był z Tobą rok temu na wakacjach i smażył się na plaży nawet schowany pod ręcznikiem lub w plażowym koszyku, to oznacza, że działały na niego wysokie temperatury. Jego fotostabilność jest wątpliwa i może już nie zapewniać tak dobrej ochrony, a przecież nie chcesz ryzykować oparzenia. Jeśli w dodatku krem przeciwsłoneczny był nieszczelnie zamknięty i dostały się do niego piasek, woda itd., to znaczy, że jest zanieczyszczony i pewnie rozwijają się w nim jakieś bakterie. Nie warto ryzykować podrażnienia – mówi dr Suseł. – Zawsze zalecam, by brać ze sobą na wakacje jeden krem z filtrem i na miejscu dokupować kolejne – tyle ile potrzeba. W ten sposób unikasz dylematów, co zrobić z filtrami sprzed roku”

3. Spf 30 chroni skórę dwa razy lepiej niż spf 15.

MIT „Dzięki SPF 30 możemy 30 razy dłużej być na słońcu bez ryzyka oparzenia, ale trzeba pamiętać, że taki filtr blokuje 96% promieniowania. A co z brakującymi 4%? Niższa ochrona »przepuszcza« jeszcze więcej promieniowania, więc arytmetycznie to się nie zgadza – mówi dr Suseł. – SPF 15 uważany jest za dobry filtr miejski, natomiast SPF 30 to filtr idealny na wakacje w pełnym słońcu, który powinnyśmy nakładać co 3-4 godziny” – wyjaśnia dr Chlebus.

4. Nakładanie kremu na plaży nie ma sensu.

FAKT I MIT „Producenci filtrów, zwłaszcza chemicznych, zaznaczają, aby nakładać produkt na skórę 20-30 minut przed ekspozycją słoneczną. Chodzi o to, aby mogły zajść odpowiednie reakcje chemiczne, w efekcie których powstanie odpowiednia ochrona. Ale filtry mineralne, działające na zasadzie fizycznej osłony przed UV, już takiego czasu nie potrzebują, a więc można je nakładać na plaży” – wyjaśnia dr Suseł.

5. Wodoodpornego kremu nie muszę nakładać ponownie, kiedy skończę pływać.

MIT „Nawet wodoodporny filtr wymaga dosmarowywania po wyjściu z wody. Pamiętajmy, że pływając, spędzając aktywnie czas w wodzie, ocieramy się o piasek, skórę, kostium, mechanicznie usuwając ochronę przeciwsłoneczną. Dlatego co 3-4 godziny i po każdym wyjściu z wody uzupełniamy ochronę przeciwsłoneczną” – przypomina dr Suseł.

6. Stosowanie kremów z filtrami jest winne niedoborom witaminy d3.

MIT „W naszym klimacie kremów z filtrem nie nakładamy codziennie grubą warstwą i na całej powierzchni skóry. A tylko w taki sposób uniemożliwilibyśmy syntezę witaminy D3” – wyjaśnia dr Chlebus. „Gromadzenie witaminy D nie może być usprawiedliwieniem dla wielogodzinnego smażenia się w pełnym słońcu.Zwłaszcza że witaminę D3 możemy bezpiecznie suplementować: to dużo lepsze rozwiązanie niż ryzykowanie nowotworów skóry, wśród których jest jeden z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle, czyli czerniak”– bez cienia wątpliwości dodaje dr Suseł.

7. Solarium tworzy na skórze „bazową opaleniznę”, dzięki której nie doznam poparzeń słonecznych na plaży.

MIT „Solarium uszkadza i niszczy skórę, a powstała w wyniku takiego opalania opalenizna absolutnie nie zapewnia ochrony przed promieniowaniem UVA ani przed poparzeniami słonecznymi (UVB)” – ostrzega dr Chlebus.

Czytaj też: Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem

Zobacz również:
REKLAMA