Olej lniany właściwości
Olej lniany charakteryzuje się przede wszystkim zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych: alfa-linolenowy (omega-3), linolowy (omega-6), oleinowy (omega-9), arachidonowy, a także kwasów nasyconych, jak kwas mirystynowy, palmitynowy, stearynowy. Spożywanie oleju lnianego, zamiast utwardzonych tłuszczów nasyconych może skutkować obniżeniem poziomu złego cholesterolu we krwi. Dzięki kwasom omega-3, które odpowiadają za pracę mózgu, wspomaga układ nerwowy i chroni przed chorobami, takimi jak Alzheimer czy stwardnienie rozsiane. Wspomaga również trawienie i jest niezbędny w walce z przeziębieniem i stanami zapalnymi – jest źródłem witaminy E i błonnika.
Olej lniany zastosowanie
Zasada numer 1: na oleju lnianym nie smażymy
Wysoka temperatura sprawi, że produkt straci swoje wartości odżywcze – zawarte w nim kwasy tłuszczowe ulegną rozpadowi.
Zasada numer 2: wybieraj świeży produkt
Świeży, czyli taki, który był tłoczony do 3 miesięcy od sprzedaży. Po tym czasie kwasy omega-3 stracą swoje właściwości.
Zasada numer 3: wybieraj olej tłoczony na zimno
Produkty poddane obróbce cieplnej może i wyglądają korzystniej, ale pozbawione są większości składników odżywczych.
Dr Budwig, która była niemieckim biochemikiem, opracowała dietę polegającą na codziennym spożywaniu kwasów omega-3 w połączeniu z twarogiem. Lekarka stosowała ją nawet u osób z chorobami nowotworowymi. Dieta nie jest potwierdzona naukowo, ale olej lniany dodany do chudego twarogu to z pewnością zastrzyk witaminowy. Olej lniany tłoczony na zimno możesz też stosować jako dodatek do sałatek czy dressingów.
ZOBACZ TEŻ: Na czym smażyć, żeby było zdrowo?
Olej lniany na twarz
Olej lniany ma nie tylko pozytywny wpływ na procesy wewnętrzne w naszym organizmie. Działa zbawiennie także dla skóry i włosów. Jak już wiesz, olej lniany łagodzi stany zapalne organizmu. Tak jest też w przypadku skóry, a dzieje się to za sprawą nienasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w jego składzie. Z tego powodu powinny po niego sięgać osoby np. o cerze trądzikowej czy problematycznej ze względu na wypryski. Dzięki zawartej w oleju lnianym witaminie E świetnie zapobiega też przesuszaniu się skóry, a także nadaje jej elastyczności, dlatego przez wielu nazywany jest eliksirem młodości.
Jak stosować?
Wystarczy, że nałożysz kilka kropel oleju na twarz i dekolt, a następnie delikatnie je wmasujesz w skórę. Ten etap pielęgnacji wykonuj po dokładnym umyciu twarzy. Osoby o cerze trądzikowej i wrażliwej powinny używać go jako produkt tonizujący. Zanim nałożysz krem do twarzy, przemyj skórę wacikiem z kilkoma kroplami oleju lnianego. Kolejny kosmetyk, który może zostać zastąpiony przez olej lniany to płyn do demakijażu. Na zwilżony wacik nałóż kilka kropel oleju lnianego i zmyj nim resztki makijażu, a następnie umyj dokładnie twarz.
Olej lniany na włosy
Jeżeli Twoje włosy osłabione, łamliwe czy pozbawione są blasku, koniecznie sięgnij po olej lniany. Oprócz stosowania go jako dodatek do produktów spożywczych możesz potraktować go jako naturalny kosmetyk.
Odżywcza maska do włosów: Nanieś na włosy kilka kropel oleju i zwiąż je w warkocz lub kok – pozostaw do wchłonięcia na około 2 godziny (najlepiej stosować kurację na noc, aby olej dobrze się wchłonął). Następnie umyj włosy szamponem.
Serum na zniszczone końcówki: W rozdwojone i suche końcówki wmasuj kroplę oleju po każdym myciu.
Sposób na wypadające włosy: Kilka kropel oleju lnianego wmasuj w skórę głowy i odczekaj 30-40 minut, a następnie umyj włosy. Zabieg wykonuj 2 razy w tygodniu.
Komentarze