Okres menstruacyjny - 10 faktów o miesiączce

Czy wiesz, jakie przyprawy załagodzą PMS i bóle miesiączkowe? A dlaczego w trakcie okresu częściej musisz biegać do toalety? Który dzień cyklu jest najlepszy na ostry trening? Przed Tobą 10 zaskakujących faktów dotyczących menstruacji.

okres pms Fot. Agata Pec przy Hearst Studios
Fot. Agata Pec przy Hearst Studios

Jak złagodzić objawy PMS?

Wzdęcia, wybuchy bezsensownej agresji i niepowstrzymany szloch, gdy bohater głupiego serialu zostawia jeszcze głupszą bohaterkę. Część z nas zna te objawy aż za dobrze. Jeśli należysz do tej grupy, rozważ sięgnięcie po tiaminę, czyli witaminę B1.

Jak bowiem donosi pismo „Journal of Psychosomatic Research”, tiamina w dawkach 200 mg dziennie w te dni, gdy PMS atakuje, zmniejsza nie tylko dolegliwości fizyczne, ale i psychiczne. Wolisz nie łykać suplementów? Na kolację zjedz suszone owoce, jajka, pieczywo pełnoziarniste i uśpij furiatkę w sobie.

Istnieje o wiele więcej sposobów na złagodzenie objawów PMS. Zebraliśmy je dla Ciebie. Zobacz, jak poskromić złośnicę i zapomnieć o PMS.

Jak złagodzić ból miesiączkowy?

Gdy będziesz miała ochotę w końcu przestać trzymać się za brzuch, idź do kuchni, otwórz szafkę z przyprawami i rozpuść w szklance ciepłej wody łyżeczkę kurkumy. Do smaku dodaj cytrynę, miód i nieco imbiru. Indyjskie badania wykazały, że taki napój zmniejsza ból menstruacyjny o 58%.

Dlaczego przed okresem powiększa się biust?

Który z tych objawów występuje u 72% kobiet tuż przed okresem? Wielki biust Jeśli Ty również cierpisz na syndrom za małej miseczki na kilka dni przed okresem, może pocieszy Cię fakt, że z podobnym problemem zmaga się większość kobiet.

Powiększony biust to efekt wzrostu poziomu progesteronu. Na szczęście pierwszy dzień okresu przynosi ulgę. Albo może raczej przenosi kłopoty w inne partie ciała. Nasz patent? Kup sobie dodatkowy biustonosz bez fiszbinów, przymierzając go właśnie w te dni. Przyda się co miesiąc.

Dlaczego w trakcie owulacji pochwa często trochę swędzi?

Badanie opublikowane w „Journal of Leukocyte Biology” wskazuje, że w czasie owulacji kobiety są bardziej narażone na zakażenia grzybiczne, gdyż w tym czasie układ odpornościowy ulega chwilowemu osłabieniu, by przygotować ciało na nowego, małego gościa. Ale nie lękaj się – możesz się zabezpieczyć przed inwazją grzybów.

Przede wszystkim zawsze po treningu zmieniaj majtki, bo zostawiając te wilgotne, tworzysz idealne warunki dla grzybów. Po drugie, zwłaszcza w czasie owulacji jedz więcej probiotyków, np. jogurtów lub kiszonej kapusty: wzmacniasz swoją florę bakteryjną, która chroni Twój organizm przed grzybicą.

A po jakim czasie od odstawienia pigułek powraca miesiączka?

okres pms Fot. Agata Pec przy Hearst Studios
Fot. Agata Pec przy Hearst Studios

Czy cykle miesiączkowe kobiet pracujących razem synchronizują się?

To fałsz. Też słyszałyśmy opowieści o synchronizujących się okresach i nawet nam się podobała taka idea, bo to byłoby wygodne: zawsze jest od kogo pożyczyć tampon czy no-spę. Niestety. Mit ten powstał w latach 70. po artykule w piśmie „Nature”. Niestety, późniejsze badania nie potwierdziły tej zależności, lepiej więc zawsze mieć w torebce własny zestaw awaryjny.

okres pms Fot. Agata Pec przy Hearst Studios
Fot. Agata Pec przy Hearst Studios

Dlaczego w trakcie okresu bardziej odczuwam ból?

Gdy w czasie okresu czasami brzuch boli Ci tak, jakby ktoś Cię uderzył pięścią, oznacza to, że możesz mieć niski próg bólu. Uczeni z Oxford University zbadali kobiety i pod tym kątem. Okazało się, że te, które cierpią na wyjątkowo silne bóle menstruacyjne, często przetwarzają nerwowe impulsy bólowe inaczej niż te, które czują tylko lekki dyskomfort.

Oznacza to, że w ogóle są bardziej wrażliwe na ból, czyli mają niższy próg bólu. Niestety, nie tylko obniżony próg bólu może powodować silne bóle w czasie okresu. Przyczyną może być też endometrioza, zaburzenia równowagi hormonalnej, tyłozgięcie lub mięśniaki macicy i szereg innych chorób.

okres pms Fot. Agata Pec przy Hearst Studios
Fot. Agata Pec przy Hearst Studios

Co sprawia, że w czasie miesiączki częściej musisz chodzić do toalety?

Większość kobiet w pierwsze dni okresu ma luźniejsze stolce. To m.in. wpływ prostaglandyn – hormonów odpowiedzialnych za skurcze macicy (tych samych, które powodują ból miesiączkowy).

Prostaglandyny oddziałują jednak nie tylko na macicę, ale i na inne mięśnie gładkie, które powodują skurcze jelit. Efekt? Lepiej zadbaj o zapas papieru toaletowego, gdy zbliża się okres. Uwaga, czasami prostaglandyny działają odwrotnie – wówczas cierpisz z powodu zaparcia.

okres pms Fot. Agata Pec przy Hearst Studios
Fot. Agata Pec przy Hearst Studios

Co ma rzucanie palenia do cyklu miesiączkowego?

Jeśli chcesz rzucić palenie, najlepiej zrobić to dwa tygodnie przed okresem. Najlepszym momentem na pozbycie się rakotwórczego nałogu jest faza lutealna cyklu, czyli mniej więcej dwa tygodnie od zakończenia owulacji aż do pojawienia się okresu.

Uczeni z University of Pennsylvania odkryli, że w czasie, gdy progesteronu jest więcej niż estrogenu, kobietom łatwiej jest zerwać z nałogami. Dotyczy to nie tylko papierosów, ale i np. objadania się czy nałogowych zakupów.

Poznaj też 6 prostych patentów na to, jak rzucić palenie i nie przytyć.

okres pms Fot. Agata Pec przy Hearst Studios
Fot. Agata Pec przy Hearst Studios

Który moment cyklu to najlepszy czas na trening HIIT?

W samym środku cyklu Jeśli chcesz zmaksymalizować zyski z wylewanego potu, zaplanuj najcięższe treningi na mniej więcej środek cyklu. Wtedy właśnie poziom estrogenu i testosteronu jest najwyższy, jesteś więc jakby na naturalnym dopingu i intensywny trening kardio przyniesie Ci najwięcej korzyści.

W czasie okresu, gdy bieganie i podskoki spadają na ostatnie miejsce listy rzeczy, na które masz ochotę, warto wybrać trening siłowy. Zamień burpee na hantle i popracuj nad ramionami. A jeśli nie chce Ci się wstawać z łóżka – nie wstawaj. Nic na siłę.

okres pms Fot. Agata Pec przy Hearst Studios
Fot. Agata Pec przy Hearst Studios

Co może złagodzić objawy zespołu policystycznych jajników?

W przypadku wielotorbielowatości jajników trudno o lepszą przyprawę niż cynamon. Nie dość, że znacząco zwiększa wrażliwość na insulinę, chroniąc w ten sposób przed rozwojem cukrzycy, to jeszcze – jak wynika z badań na University of Columbia – reguluje okres u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników.

WH 01-02/2016

REKLAMA