Ojciec Beyoncé, Mathew Knowles, przeszedł raka piersi 

Mathew Knowles - ojciec oraz były menedżer amerykańskiej piosenkarki Beyoncé Giselle Knowles-Carter - ujawnił, że w lipcu 2019 przeszedł zabieg mastektomii.

Mathew Knowles i Beyonce Knowles-Carter East News

Nowotwór piersi kojarzy się głównie z kobietami, ale może także wystąpić u mężczyzn. Zdarza się to bardzo rzadko. Według raportu NHS Choices, rak piersi dotyka zaledwie 1% mężczyzn. Przeważnie dotyczy to facetów po 60. roku życia.

Objawy i przebieg choroby

67-letni Mathew Knowles pierwsze objawy dostrzegł w lipcu tego roku, kiedy na jego koszuli zaczęły pojawiać się plamy krwi.

„Wyobraź sobie, że bierzesz kawałek białej kartki papieru, czerwony długopis i stawiasz kropkę. Tak wyglądało to na mojej koszulce” - powiedział w wywiadzie dla The Times.

ZOBACZ TEŻ: Google świętuje 25-lecie Przyjaciół

Dodatkowo, żona Knowles’a - Gena Avery Knowles - zaczęła dostrzegać krew na pościeli w ich łóżku. Po kilku dniach obserwacji swojego ciała Mathew udał się do lekarza. Badania krwi były niejednoznaczne. Dopiero mammografia wykazała, że jest to rak piersi.

Lekarze jeszcze tego samego miesiąca wykonali zabieg mastektomii, czyli amputacji piersi. Dodatkowe testy wykazały też, że Mathew Knowles jest nosicielem mutacji genu BRCA2, który wiąże się z wysokim ryzykiem rozwoju nowotworu złośliwego piersi i/lub jajnika.

„Moje dwie córki znajdują się teraz w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi oraz jajników” – powiedział Knowles.

Problem dotyczy też wnuków Knowles’a, czyli dzieci Beyoncé i Solange.

Mężczyźni wstydzą się raka piersi

Obecnie wiele mówi się o tym, jak ważne jest częste samobadanie oraz coroczna kontrola mammografem. Nie dotyczy to tylko kobiet. Ojciec amerykańskiej piosenkarki namawia mężczyzn do kontrolowania swojego stanu zdrowia i podkreśla, że „wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie”.

„Statystyki występowania raka piersi u mężczyzn są zaniżone, ponieważ nie każdy chce się przyznać. Wielu facetów stara się to ukryć, ponieważ bardzo się tego wstydzą. Nie ma ku temu powodu, co udowadniam własnym przykładem”, mówił Mathew Knowles. Dodał również, że w styczniu przyszłego roku podda się zabiegowi usunięcia drugiej piesi, aby zmniejszyć ryzyko powrotu nowotworu.

ZOBACZ TEŻ: Rak piersi - fakty i mity

Zobacz również:
REKLAMA