Odwiedź lekarza przed podróżą, zamiast chorować na urlopie

Przed urlopem odwiedziłaś już pewnie fryzjera, kosmetyczkę, manikiurzystkę i agenta ubezpieczeń. Jasne, że wszyscy oni pomogą Ci przygotować się do spędzenia udanych wakacji, ale przed wyjazdem powinnaś koniecznie odwiedzić jeszcze jedną osobę - lekarza medycyny podroży, który m.in. podpowie, jak uniknąć zakażeń pokarmowych oraz doradzi, przeciw jakim chorobom powinnaś się zaszczepić, by urlop był nie tylko przyjemny, ale i zdrowy.

szczepienia fot. shutterstock
fot. shutterstock

Grupa ryzyka

Oczywiście jeżeli zamierzasz pomoczyć nogi na Mazurach, konsultacja z lekarzem medycyny podróży nie jest kwestią życia lub śmierci. Jeśli jednak planujesz wyjazd do krajów tropikalnych, w których istnieje zwiększone ryzyko zarażenia się szeregiem chorób zakaźnych, warto jak najszybciej zapisać się na wizytę. Szczególnie, że możesz potrzebować szczepień ochronnych.

REKLAMA

"Wybór szczepień zależy oczywiście od indywidualnego stanu zdrowia czy sytuacji epidemiologicznej kraju, który planujemy odwiedzić - mówi lekarz medycyny podróży, dyrektor ds. Medycznych Medicover Polska, dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka. – Warto jednak wiedzieć, gdzie wymagane są szczepienia obowiązkowe, a w których krajach powinniśmy rozważyć dodatkową ochronę, związaną ze zwiększonym ryzykiem występowania choroby na danym terenie. Jest to szczególnie ważne, jeśli spodziewamy się niskiej jakości warunków higienicznych na miejscu naszego wypoczynku, słabego poziomu opieki zdrowotnej czy tropikalnych owadów, które mogą przenosić choroby zakaźne" - dodaje ekspertka.
A wystarczy dać się ukłuć, by uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.

"Decydując się na szczepienie, warto wiedzieć, iż chronią nas one przed wystąpieniem problemów ze zdrowiem, a jednocześnie zmniejszają ryzyko ewentualnej hospitalizacji, która szczególnie w krajach tropikalnych i rozwijających się może stanowić dla nas zagrożenie" – przestrzega lekarz.
Przed wyjazdem w Tropiki warto pamiętać też o stosowaniu profilaktyki antymalarycznej. W zależności od miejsca podróży i Twojego stanu zdrowia, lekarz medycyny podróży dobierze właściwy lek. Taki specjalista powinien również pomóc Ci przygotować się do aktywnego spędzenia urlopu – udzielić wskazówek, jak bezpiecznie nurkować, uprawiać wspinaczkę lub inne sporty ekstremalne.

Właściwa kolejność

Jasne, że modny kolor na paznokciach i odświeżona fryzura pozwolą Ci wyjść bosko na wakacyjnym selfie, zanim jednak zaczniesz rezerwować wizyty w salonach piękności, wciśnij do kalendarza konsultację ze specjalista medycyny podróży. Ważne, żebyś pojawiła się u lekarza ok. 1,5 miesiaca przed wyjazdem, ponieważ wiele szczepień trzeba wykonać odpowiednio wcześniej, w serii. Zabierz ze sobą listę leków, które przyjmujesz i dokumenty potwierdzające wcześniejsze szczepienia. Jeśli posiadasz tzw. żółtą książeczkę, to aby ustalić schemat i zakres szczepień, należy ją przedstawić podczas wizyty.

Nie wszystko naraz

Przed podróżą upewnij się, że zaliczyłaś wszystkie szczepienia obowiązkowe, zawarte w Programie Szczepień Ochronnych. Sprawdź też, czy kraj, do którego jedziesz, wymaga wpisu świadczącego o uodpornieniu przeciwko żółtej gorączce. W części krajów świata szczepienie to jest obligatoryjne i w związku z tym nie jest przekroczysz ich granicy bez przedstawienia świadectwa szczepienia. W bardzo wielu krajach zalecane jest też szczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi i polio.
Warto rozważyć także dodatkowe szczepienia przeciwko chorobom takim jak:

  • dur brzuszny – może Cię dopaść w podróży do krajów o innej strefie klimatycznej, zwłaszcza do Azji i Afryki (m.in. do Egiptu, Malezji, Tanzanii, Iranu, Kenii, Indii, Chin, Indonezji, na Malediwy, do Meksyku, Maroka, na Seszele, Sri Lankę, do Wietnamu, Laosu czy Kambodży);
  • cholera – warto zaszczepić się przed wyjazdem do krajów rozwijających się w Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej oraz Azji, jeśli stwierdzono tam ogniska cholery lub jeśli w chwile wcześniej doszło tam do kataklizmów czy katastrof. Szczepionka przeciwko cholerze daje krzyżową odporność z bakteriami biegunki podróżnych, co oznacza, że będzie Cie chronić w warunkach niskiego standardu higieniczno-sanitarnego (np. w Tropikach);
  • WZW typu A – szczepienie zalecane prawie we wszystkich krajach świata;
  • wścieklizna – to choroba występująca niemal na całym świecie, więc warto zaszczepić się niezależnie od kierunku wyjazdu. Szczególnie, jeśli planujesz przemierzać dzikie ostępy krajów strefy tropikalnej, gdzie dostęp do placówek opieki medycznej może być utrudniony. Pamiętaj tylko, że w przypadku ugryzienia przez ssaka (w tym nietoperza) musisz przyjąć tzw. szczepienie poekspozycyjne, jednak w mniejszej liczbie dawek niż gdybyś nie zaszczepiła się wcześniej;
  • żółta gorączka – by przekroczyć granicę niektórych krajów afrykańskich (Gabon, Angola, Kongo, Burundi, Etiopia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Liberia, Sierra Leone, Mali, Togo), wymagane jest posiadanie certyfikatu szczepienia. Jeśli tylko przejeżdżasz przez te kraje – to w państwie docelowym też możesz spodziewać się kontroli dokumentu. Choć to nieobowiązkowe, dobrze jest zaszczepic się także przed wyjazdem do Boliwii, Brazylii czy Kolumbii.
  • japońskie zapalenie mózgu – szczepienie rekomendowane przed podróżą do krajów azjatyckich (Filipiny, Laos, Korea Północna, Korea Południowa, Nepal, Malezja, Rosja, Mongolia, Tajwan, Pakistan, Singapur, Tajlandia, Sri Lanka, Wietnam, Timor, wyspy zachodniej części Pacyfiku) oraz Australii i Oceanii (tu szczególnie Papui Nowej Gwinei). Zaszczep się zwłaszcza, jeśli zamierzasz podróżować off road, czyli po terenach wiejskich i lasach tropikalnych, a do tego dłużej niż przez jeden miesiąc. Wyjeżdżając do Azji czy Australii w porze nasilonego występowania komarów, warto zabezpieczyć się również w przypadku krótszej podróży;

Rodzime niebezpieczeństwa

Choć nasze ojczyste tereny nie wydają się szczególnie niebezpieczne, spędzając tu wakacje też warto dać się ukłuć, zanim ukłuje Cię kleszcz. Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu warto mieć na uwadze zwłaszcza, planując letni czas blisko natury, nad jeziorem, w górach, czy wysyłając dzieci na kolonie i obozy.

ZOBACZ TEŻ: Jak uniknąć niechcianej pamiątki z wakacji.

Zobacz również:
Nie potrzebujesz sztabu ludzi ani serii zabiegów, żeby pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Potrzebujesz tego planu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA