NA CZYM TO POLEGA
Ogólna zasada odczulania, czyli immunoterapii alergenowej, jest dosyć prosta. Skoro Twój organizm reaguje na alergeny przesadnie, trzeba go przyzwyczaić do ekspozycji na coraz to większe dawki i czekać, aż się w końcu „nauczy”, że nie ma co panikować.
ZOBACZ TEŻ: Jak uczulają kosmetyki.
DWA RODZAJE
Są dwa rodzaje odczulania: przez kilka tygodni przed rozpoczęciem pylenia – przy alergiach sezonowych – lub przez cały rok, np. przy uczuleniu na roztocza. W obu przypadkach zaczyna się od małych dawek i stopniowo je się zwiększa. W sezonie już się nie podaje alergenów. W odczulaniu całorocznym podaje się tylko dawki przypominające.
ZASTRZYKI I PIGUŁKI
Najpopularniejszą formą odczulania są zastrzyki. Wymaga to jednak częstych wizyt u lekarza (co tydzień przez kilka miesięcy), później rzadziej – raz na 4-6 tygodni. Ale coraz częściej pacjenci decydują się na leczenie doustne – wymaga to jednak wielkiej dyscypliny, gdyż tabletki trzeba przyjmować codziennie.
SKUTECZNOŚĆ
Największą skuteczność ma odczulanie w przypadku alergii na jad owadów – sięga ona nawet 90%. Sezonowy katar sienny udaje się wyleczyć u 70–75% chorych, a całoroczny nieżyt alergiczny u 60–70%. W przypadku astmy odczulanie jest skuteczne u ponad połowy ludzi. Im wcześniej zaczniesz się odczulać, tym większa szansa powodzenia.
ZOBACZ TEŻ: 4 materiały, które szkodzą skórze.
KORZYŚCI
Czego się można spodziewać po immunoterapii? Przede wszystkim ustąpienia lub znacznego złagodzenia objawów. Ale nie tylko. Odczulanie może też uchronić Cię przed wystąpieniem alergii na inne substancje oraz – w przypadku alergicznego nieżytu nosa – przed wystąpieniem astmy oskrzelowej.