Odczulanie: na czym polega, ile trwa, jak przebiega

Prawie co drugi z nas ma dodatni wynik testów skórnych na powszechnie występujące alergeny – wynika z badania Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce. To oznacza, że prawdopodobnie również wiosną i latem masz załzawione oczy, katar i zapchany nos. W takim przypadku można rozważyć odczulanie. Trwa to kilka lat, ale warto się pomęczyć.

alergia Shutterstock.com
Można się pozbyć alergii

NA CZYM TO POLEGA

Ogólna zasada odczulania, czyli immunoterapii alergenowej, jest dosyć prosta. Skoro Twój organizm reaguje na alergeny przesadnie, trzeba go przyzwyczaić do ekspozycji na coraz to większe dawki i czekać, aż się w końcu „nauczy”, że nie ma co panikować.

ZOBACZ TEŻ: Jak uczulają kosmetyki.

DWA RODZAJE

Są dwa rodzaje odczulania: przez kilka tygodni przed rozpoczęciem pylenia – przy alergiach sezonowych – lub przez cały rok, np. przy uczuleniu na roztocza. W obu przypadkach zaczyna się od małych dawek i stopniowo je się zwiększa. W sezonie już się nie podaje alergenów. W odczulaniu całorocznym podaje się tylko dawki przypominające.

ZASTRZYKI I PIGUŁKI

Najpopularniejszą formą odczulania są zastrzyki. Wymaga to jednak częstych wizyt u lekarza (co tydzień przez kilka miesięcy), później rzadziej – raz na 4-6 tygodni. Ale coraz częściej pacjenci decydują się na leczenie doustne – wymaga to jednak wielkiej dyscypliny, gdyż tabletki trzeba przyjmować codziennie.

SKUTECZNOŚĆ

Największą skuteczność ma odczulanie w przypadku alergii na jad owadów – sięga ona nawet 90%. Sezonowy katar sienny udaje się wyleczyć u 70–75% chorych, a całoroczny nieżyt alergiczny u 60–70%. W przypadku astmy odczulanie jest skuteczne u ponad połowy ludzi. Im wcześniej zaczniesz się odczulać, tym większa szansa powodzenia.

ZOBACZ TEŻ: 4 materiały, które szkodzą skórze.

KORZYŚCI

Czego się można spodziewać po immunoterapii? Przede wszystkim ustąpienia lub znacznego złagodzenia objawów. Ale nie tylko. Odczulanie może też uchronić Cię przed wystąpieniem alergii na inne substancje oraz – w przypadku alergicznego nieżytu nosa – przed wystąpieniem astmy oskrzelowej.

Zobacz również:
REKLAMA