[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Odczulanie: na czym polega, ile trwa, jak przebiega

Prawie co drugi z nas ma dodatni wynik testów skórnych na powszechnie występujące alergeny – wynika z badania Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce. To oznacza, że prawdopodobnie również wiosną i latem masz załzawione oczy, katar i zapchany nos. W takim przypadku można rozważyć odczulanie. Trwa to kilka lat, ale warto się pomęczyć.

alergia fot. shutterstock

NA CZYM TO POLEGA

Ogólna zasada odczulania, czyli immunoterapii alergenowej, jest dosyć prosta. Skoro Twój organizm reaguje na alergeny przesadnie, trzeba go przyzwyczaić do ekspozycji na coraz to większe dawki i czekać, aż się w końcu „nauczy”, że nie ma co panikować.

DWA RODZAJE

Są dwa rodzaje odczulania: przez kilka tygodni przed rozpoczęciem pylenia – przy alergiach sezonowych – lub przez cały rok, np. przy uczuleniu na roztocza. W obu przypadkach zaczyna się od małych dawek i stopniowo je się zwiększa. W sezonie już się nie podaje alergenów. W odczulaniu całorocznym podaje się tylko dawki przypominające.

REKLAMA

ZASTRZYKI I PIGUŁKI

Najpopularniejszą formą odczulania są zastrzyki. Wymaga to jednak częstych wizyt u lekarza (co tydzień przez kilka miesięcy), później rzadziej – raz na 4-6 tygodni. Ale coraz częściej pacjenci decydują się na leczenie doustne – wymaga to jednak wielkiej dyscypliny, gdyż tabletki trzeba przyjmować codziennie.

SKUTECZNOŚĆ

Największą skuteczność ma odczulanie w przypadku alergii na jad owadów – sięga ona nawet 90%. Sezonowy katar sienny udaje się wyleczyć u 70–75% chorych, a całoroczny nieżyt alergiczny u 60–70%. W przypadku astmy odczulanie jest skuteczne u ponad połowy ludzi. Im wcześniej zaczniesz się odczulać, tym większa szansa powodzenia.

KORZYŚCI

Czego się można spodziewać po immunoterapii? Przede wszystkim ustąpienia lub znacznego złagodzenia objawów. Ale nie tylko. Odczulanie może też uchronić Cię przed wystąpieniem alergii na inne substancje oraz – w przypadku alergicznego nieżytu nosa – przed wystąpieniem astmy oskrzelowej.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij