Odciski na stopach - skąd się biorą i jak ich uniknąć? Pytamy podologa

Odciski na stopach to zmora każdej kobiety, zwłaszcza aktywnej. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też powodują ból i utrudniają chodzenie oraz uprawianie innych aktywności. Skąd się biorą odciski, jak im zapobiegać i jak się ich szybko pozbyć, gdy już się pojawią? O te i inne sprawy związane z odciskami na stopach zapytałyśmy eksperta – podologa.

odciski na stopach fot. shutterstock.com

SPIS TREŚCI

Odcisk, czyli nagniotek

Odciski to innymi słowy nagniotek, czyli zgrubienie o okrągłym kształcie powstające na skórze w wyniku długotrwałego i intensywnego ucisku na dany fragment skóry (np. po wielogodzinnej wędrówce górskiej lub całonocnej zabawie w butach na obcasie). Odciski najczęściej pojawiają się na stopach w następujących miejscach:

  • na podeszwie stopy,
  • na stawach palców,
  • pomiędzy palcami,
  • pod płytką paznokciową.

Nagniotki a modzele

Często odciski (nagniotki) mylone są z modzelami, jednak istnieje między nimi kilka zasadniczych różnic. Po pierwsze, odciski odróżnia od modzeli to, że te pierwsze wnikają głębiej w warstwę skóry i występuje w nich centralnie umiejscowiony biały punkt – korzeń. Korzeń odpowiada za bolesność odcisków, tymczasem modzele raczej nie powodują bólu. Po drugie, odciski są też mniejsze od modzeli – odcisk ma zazwyczaj średnicę do 2cm, a modzel – od 2 cm wzwyż.

ZOBACZ KONIECZNIE: 9 sposobów na popękane pięty

Skąd się biorą odciski na stopach?

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków na stopach jest źle dobrane obuwie. Zarówno za ciasne, jak i za luźne buty mogą przyczyniać się do powstawania nagniotków. To samo tyczy się butów na obcasie, których noszenie wiąże się ze zwiększonym naciskiem na stopy.

"Odciski mogą pojawić się na stopach każdego, jednak osoby aktywne są na nie narażone w sposób szczególny ze względu na zwiększone przeciążenia. Im częstszy i intensywniejszy nacisk na dany obszar stopy, tym mocniej skóra się «broni» i tworzy zrogowacenia, prowadzące do powstawania odcisków – tłumaczy podolog Daniel Abratkiewicz. – Nie zawsze potrafimy też odpowiednio dobrać buty, w których ćwiczymy – powinniśmy zwrócić na nie taką samą uwagę, jak na poprawne wykonywanie kolejnych powtórzeń. Jeśli buty są za ciasne lub za luźne, albo wykonane z materiału, który nie pozwala stopie oddychać, to jesteśmy o krok bliżej do odcisków”.

Odcisk to problem nie tylko estetyczny

Najgorzej gdy odcisk przytrafia się w przededniu ważnej imprezy czy urlopu, gdy chcesz dobrze czuć się z gołymi stopami w odkrytych butach lub boso, ale odciski nie są jedynie problemem natury estetycznej. Przede wszystkim odciski powodują ból, który może być naprawdę uciążliwy. Jeśli nie "zajmiesz" się nim w odpowiedni sposób, mały odcisk może doprowadzić do większych problemów zdrowotnych.

"Odciski na stopach to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny, zwłaszcza jeśli powodują ból. W takim wypadku odruchowo unikamy ich naciskania, przez co zmienia się sposób obciążania stopy, a wraz z tym – biomechanika całego ciała. W ten sposób nawet niepozorny, mały odcisk może przyczynić się do przewlekłych problemów, w tym bólu kręgosłupa czy stawów. Tak powstałe zwyrodnienia mogą dokuczać nam latami, dlatego powinniśmy regularnie oglądać nasze stopy i umówić się do podologa gdy tylko pojawi się na nich cokolwiek, co nas boli lub niepokoi" – wyjaśnia ekspert.

PRZECZYTAJ: Pielęgnacja stóp latem: 7 prostych rad

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

"Odciski to efekt wielu złożonych procesów i nie wszystkich da się uniknąć. Można jednak zmniejszyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się, pamiętając o pielęgnacji stóp. Powinna być ona elementem naszej sportowej rutyny, tak jak rozgrzewka przed ćwiczeniami. Bardzo ważne jest również odpowiednio dobrane obuwie. Nie może być za ciasne, żeby nie uciskać stopy, nie może być również luźne – znalezienie złotego środka jest tu kluczowe" – radzi podolog Daniel Abratkiewicz.

Dobrze dobrane buty

Jak już wspomniano wyżej, zarówno za ciasne, jak i za luźne obuwie może przyczyniać się do powstawania odcisków na stopach, dlatego niezwykle istotnym czynnikiem realnie zmniejszającym ryzyko pojawienia się odcisków jest wybór odpowiedniej pary.

Odpowiednie skarpetki

Znaczenie mają również skarpetki, które powinny być wykonane z naturalnego materiału. Dzięki temu stopy mniej się pocą, a to również jeden z czynników tworzenia się zrogowaceń. Pamiętaj też, by po każdym treningu zmieniać skarpetki!

Regularna pielęgnacja stóp

O stopy należy dbać na okrągło, a nie tylko latem. Zwłaszcza aktywne kobiety powinny pamiętać o higienie stóp i ich właściwej pielęgnacji. Kolor lakieru na paznokciach to sprawa drugorzędna, liczy się przede wszystkim to, by regularnie usuwać martwy naskórek (najlepiej za pomocą peelingów) skórę na stopach regularnie zmiękczać i nawilżać za pomocą kosmetyków z odpowiednimi składnikami (np. z mocznikiem).

Namaczanie stóp

Pomocne jest tu również regularne moczenie stóp w roztworze soli podologicznej i natłuszczanie skóry odpowiednim preparatem.

Zabezpieczenie

Jeśli wiesz, że czeka cię długa wyprawa lub całonocna zabawa, zabezpiecz się przed powstawaniem odcisków na stopach. Można to zrobić na różne sposoby:

  • Zastosuj talk kosmetyczny lub sztyft przeciw otarciom, dzięki którym zmniejszysz ryzyko otarć.
  • Można też postawić na plastry przeciw odciskom, które często nasączone są składnikami o działaniu przeciwzapalnym i tym samym zapobiegają powstawaniu odcisków.
  • Natomiast jeśli chodzi o eleganckie buty do tańca, warto zastosować w nich wkładki żelowe, które podnoszą komfort ich użytkowania, jednocześnie zapobiegając powstawaniu otarć. Dzięki takim rozwiązaniom przetańczysz całą noc!

Wizyta kontrolna u podologa

Do profilaktyki warto włączyć również regularne wizyty u podologa. Specjalista upewni się, czy z twoimi stopami wszystko w porządku i poinstruuje w kwestii odpowiedniego dbania o stopy.

Kiedy udać się do podologa, a kiedy wystarczą domowe sposoby na odciski?

Jeśli na twoich stopach pojawił się duży odcisk z korzeniem, koniecznie udaj się na wizytę do podologa. Samodzielne usuwanie odcisku może być bardzo bolesne i nieefektywne. "Do podologa koniecznie trzeba umówić się zawsze, gdy coś nas nurtuje lub martwi, ale nie tylko. Regularność i profilaktyka są tutaj najważniejsze, tak samo jak w wypadku dbania o zęby. Jeśli więc raz w roku umawiamy wizytę u stomatologa – zróbmy to samo z podologiem. Spojrzy on fachowym okiem na twoje stopy i podpowie co zrobić, by pozostały piękne i zdrowe. Może on również szybciej niż my zauważyć pojawienie się pierwszych objawów problemów, które w przyszłości powodowałyby nieprzyjemne dolegliwości" – podpowiada specjalista.

Ekspert

DANIEL ABRATKIEWICZ
podolog (IG @znany_podolog)
Podolog, współautor opatentowanego systemu do korekcji wrastających paznokci UniBrace. Wykładowca, popularyzator i międzynarodowy instruktor metod korekcji wrastających i wkręcających paznokci. Właściciel kliniki i centrum szkoleniowego Podoland we Wrocławiu.
REKLAMA