Oczyszczanie powietrza w domu: jak zwalczyć roztocza, kurz i pleśń

Roztocza, kurz, pleśń… To zdumiewające, ale powietrze wewnątrz Twojego domu może być bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Zobacz, jak przeprowadzić w domu skuteczne oczyszczanie powietrza, by cieszyć się zdrowiem.

drukarka, biuro, biurko fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

No dobra. To oczywiście nie jest sprawa życia i śmierci, przynajmniej nie w najbliższym czasie. O ile nie jesteś na coś silnie uczulona, toksyczne składniki powietrza w Twoim domu nie zabiją Cię tu i teraz.

Jednak mogą sprawiać, że kichasz, drapiesz się, masz kłopoty z oddychaniem albo niezbyt seksowną wysypkę. Zresztą nawet jeśli nic Ci nie dolega w tej chwili, to co Ci szkodzi porządnie posprzątać, tak, żeby pozbyć się tego niewidocznego gołym okiem zagrożenia?

Truciciel: drukarka

Drukarki wypluwają z siebie nie tylko potwierdzenia przelewów czy biletów lotniczych – rozsiewają również mnóstwo mikroskopijnych cząsteczek atramentu, tonera i ozonu, który podrażnia płuca. Badania wykonane niedawno w Australii wykazały, że około 30% drukarek emituje tyle samo szkodliwych cząsteczek, ile unosi się na zakorkowanej ulicy.

Rozwiązanie

Umieść drukarkę w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i staraj się pozostawać w odległości przynajmniej 3 metrów od drukarki, kiedy ta pracuje (to dobra rada również wtedy, kiedy jesteś w biurze). Kiedy to tylko możliwe, rób czarno-białe wydruki – kolorowe wytwarzają więcej trujących substancji.

Truciciel: kurz

Te szare kłębki kurzu przy listwach przypodłogowych lub pod łóżkiem są pełne pyłków i martwych komórek skóry. Są również doskonałą pożywką dla roztoczy, różnego rodzaju insektów i doskonałym środowiskiem rozwoju dla pleśni. Wszystko to może przyprawić o ból głowy, dosłownie, kobiety ze skłonnością do alergii.

Rozwiązanie

Raz w tygodniu używaj odkurzacza z wysoko sprawnym filtrem powietrza (HEPA – najskuteczniejsze są te z klasy HEPA 13.) i przecieraj inne powierzchnie czystą, lekko wilgotną ściereczką (najlepiej zmoczoną po prostu czystą wodą – wiele środków czyszczących w sprayu, zwłaszcza te pachnące, zawierają substancje drażniące płuca).

ZOBACZ: Jak zorganizować sypialnię [patenty na lepszy sen]

Zgotuj roztoczom piekło na ziemi

Roztocza są tak małe i tak liczne, że trudno jest się ich pozbyć w humanitarny sposób. Ale jeśli jesteś uczulona, musisz być bezwzględna. Dlatego, planując zakup następnej pralki, dołóż trochę pieniędzy i kup pralkosuszarkę, albo do już posiadanej pralki dokup samą suszarkę, najlepiej kondensacyjną.

Następnie raz w miesiącu wkładaj wszystkie poduszki, kołdry i pierzyny do suszarki i poddaj je działaniu wysokiej temperatury – pozbędziesz się wtedy większości drani.

szpilki, buty, zakupy, moda, styl fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Truciciel: brud z butów

Kiedy wchodzisz do domu w butach, wnosisz z zewnątrz brud. Ulice, chodniki i trawniki pełne są kurzu, drobinek farby, nawozów sztucznych, resztek paliwa i odchodów zwierząt – wszystko to przyczepia się do butów. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska aż 80% kontaktów z potencjalnie niebezpiecznymi pestycydami ma miejsce właśnie w pomieszczeniach.

Rozwiązanie

Zanim wejdziesz do domu, dokładnie wytrzyj buty o wycieraczkę (najlepsze są szczeciniaste wycieraczki wykonane z włókna kokosowego). Nie chodź po domu w butach – zostaw je na macie przy drzwiach. Dodatkowy bonus: Twoja podłoga dłużej będzie wyglądała jak nowa, bo ziarenka piasku są tak twarde, że potrafią zarysować nawet najtwardsze panele czy kafelki, nie mówiąc już o parkiecie czy deskach.

Truciciel: pleśń

Generalnie rzecz biorąc, pleśń jest pożyteczna: pomaga rozkładać materię organiczną w przyrodzie. Jednak w Twoim domu nadmiar pleśni może prowadzić do nieprzyjemnych reakcji, takich jak swędzenie oczu czy problemy z oddychaniem. Kilka szkodliwych rodzajów pleśni może także atakować nasz układ odpornościowy.

Rozwiązanie

Optymalna dla ludzi wilgotność powietrza waha się między 30 a 50%. Możesz zmierzyć wilgotność higrometrem (na Allegro możesz kupić już za kilkanaście złotych). Natomiast pleśń woli miejsca zdecydowanie bardzie wilgotne (roztocza zresztą też). Dlatego, jeśli zmierzysz wilgotność w swoim domu i będzie ona dużo wyższa (np. 70%), warto zainwestować w osuszacz.

Nie potrzebujesz aż takiej ochrony? Zarodniki grzybów lubią ciemne, wilgotne zakamarki, więc raz w tygodniu przetrzyj mopem okolice lodówki, zlewozmywaka i muszli klozetowej łagodnym płynem do mycia naczyń lub roztworem wody utlenionej. Potem dokładnie wytrzyj na sucho – wystarczy 48 godzin sprzyjających warunków, żeby niechcący wyhodować pleśń.

Truciciel: świece

To prawda, że dają przyjemne światło i budują nastrój, ale kiedy zapalasz świece z parafiną, a większość świec zrobiona jest właśnie z tego materiału, ryzykujesz swoim zdrowiem.

Badacze z South Carolina State University odkryli, że świece parafinowe wydzielają substancje chemiczne, które prawdopodobnie uszkadzają wątrobę, powodują problemy neurologiczne i mogą przyczyniać się do rozwoju białaczki. Płonąca świeca wydziela bowiem toksyczny toluen i rakotwórczy benzen. Z kolei cząsteczki sadzy mogą po latach kąpania się przy świecach doprowadzić do uszkodzenia płuc i tkanki serca.

Rozwiązanie

Wybieraj równie nastrojowe, ale czystsze i zdrowsze oświetlenie, np. delikatne lampki ledowe lub świece wykonane w 100% z soi, które wolniej się spalają i wydzielają mniej sadzy. Dobrym rozwiązaniem są też świece z wosku pszczelego.

Jeżeli już musisz palić świece parafinowe, rób to rzadko i w pomieszczeniach, w których jest dobra wentylacja, ale nie ma przeciągu. Bo nawet sadza ze stu świec nie jest tak groźna, jak pożar, który rozpoczął się od powiewającej nad świecą firanki.

SPRAWDŹ: Bezpieczny dom - co Cię truje w mieszkaniu?

remont fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Truciciel: nowe panele, meble, farby, wykładziny itp.

Za każdym razem, kiedy się przeprowadzasz, kupujesz nowe meble, zmieniasz podłogi albo malujesz ściany, przygotuj sobie solidny wiatrak. Dlaczego? Nowe panele podłogowe, farby i wykładziny mogą emitować tzw. VOC, czyli toksyczne opary rozpuszczalników organicznych.

Podobnie jest z nowymi meblami. Płyty wiórowe i pilśniowe wykonane są ze sprasowanych wiórów drzewnych z dodatkiem żywic i klejów, przy użyciu dużego ciśnienia i wysokiej temperatury. Są tanie, ale często emitują formaldehyd – środek konserwujący podejrzewany o działanie rakotwórcze, który może też powodować wysypki, mdłości i ataki astmy.

Rozwiązanie

Wietrz, wietrz i jeszcze raz wietrz. Zazwyczaj w instrukcji okładzin, mebli farb itd. napisane jest, jak długo trzeba pomieszczenie wietrzyć, ale niewiele osób rzeczywiście się do tych zaleceń stosuje, bo pokusa powrotu do komfortu po piekle remontu jest zbyt duża. Dlatego warto przyspieszyć proces, wymuszając ruch powietrza. Tani wiatraczek, skierowany w stronę okna, może oczyścić pokój z substancji lotnych o wiele szybciej niż zwykłe otwarcie okien.

A tak w ogóle to lepiej kupować meble z litego drewna, zwłaszcza te przeznaczone do kuchni i łazienki, jako że wilgoć wzmaga emisję szkodliwych substancji. Jeśli nie chcesz mieć mebli z litego drewna, kupuj takie ze sklejki, gdyż wydziela ona mniej oparów niż płyty.

A skoro już jesteśmy przy sprzątaniu, to może warto czasem zamienić się w perfekcyjną panią domu i oczyścić swoją przestrzeń zgodnie z zasadami sztuki sprzątania?

Tekst: Piotr Pflegel

WH 05/2014

Zobacz również:
REKLAMA