Objawy przeziębienia i grypy: zwalcz je bez tabletek

Katar i kaszel, bezsenność, bóle i dreszcze... – nawet jeśli już dopadła Cię choroba, niektóre objawy przeziębienia i grypy możesz zwalczyć bez tabletek. Wystarczy kilka specyfików, które znajdziesz w swojej kuchni. Dowiedz się więcej!

przeziębienie, jesień, parasol, choroba, katar fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jeśli czytasz ten artykuł, chociaż nie jesteś jeszcze chora, sprawdź (tak profilaktycznie), jak wzmocnić odporność organizmu dietą. Co prawda nie da się uniknąć kontaktu z wirusem, ale można tak się wzmocnić, żeby sobie z draniem poradził bez problemu i bez pomocy leków.

A co jeśli jest już za późno, bo choroba Cię dopadła? Próbujesz się leczyć witaminą C? Badania naukowe nie potwierdzają skuteczności tej witaminy w walce z infekcjami. Objawy przeziębienia i grypy pomogą Ci zwalczyć te naturalne produkty. Mamy na to dowody.

Pokonaj bezsenność

Trudności z zaśnięciem są już wystarczająco uciążliwe, gdy jesteś zdrowa, a gdy dołożysz do tego zapchany nos i bolącą głowę – staje się koszmarem. Żeby zasnąć szybciej, rano i wieczorem wypij szklankę soku wiśniowego. Jak donosi „Journal of Medicinal Food”, taki nawyk skraca czas zasypiania o 17 minut.

Pokonaj kaszel

Mokry kaszel wprawdzie rozluźnia zalegającą w oskrzelach wydzielinę i pomaga się jej pozbyć, ale czasami naprawdę masz już dość tego szarpania. Badania uczonych z Pennsylvania State University wykazały, że miód łagodzi odruch kaszlu skuteczniej niż syrop z dextromethorphanem.

Odetkaj zapchany nos

Gdy usta wyschną Ci już zupełnie i zechcesz je w końcu zamknąć, pożuj przez chwilę liście świeżej mięty pieprzowej. Uczeni z University of Maryland Medical Center potwierdzają, że zawarty w niej mentol pomaga rozrzedzić i pozbyć się wydzieliny. Bonus: żucie mięty pomaga też złagodzić mdłości.

Bóle i dreszcze

Gdy dokucza Ci gorączka i ból głowy, zamiast sięgać po tabletki, możesz spróbować wypić herbatkę z cynamonem, który ma łagodne działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dodaj kroplę ekstraktu z lukrecji, a szybciej pozbędziesz się wirusów.

 

REKLAMA