„Oglądam ckliwe seriale i płaczę”
Nawet reklamy w tym okresie mogą wywołać wzruszenie. Od 20 do 30 procent kobiet ma zwiększoną wrażliwość na hormonalną huśtawkę, która ma miejsce między owulacją a pierwszym dniem krwawienia. Te hormony zakłócają naszą emocjonalną stabilność, tak że niekiedy same siebie nie poznajemy.
Specjaliści radzą w tym czasie nie poddawać się zachciankom, tylko trzymać diety z niskim indeksem glikemicznym (węglowodany złożone, zielone warzywa), która zapobiegnie wahaniom poziomu cukru we krwi, a tym samym wyrówna rozedrgane emocje.
„Miewam silne bóle głowy podczas miesiączki”
Główną winowajczynią męczących migren jest hormon o wdzięcznej nazwie prostaglandyna. Jest odpowiedzialna za bolesne skurcze macicy, ale u części kobiet wywołuje tzw. migrenę bez aury. Ryzyko wystąpienia tego typu migreny występuje na 2 dni przed krwawieniem i utrzymuje się przez 3 pierwsze dni menstruacji. Działanie profilaktyczne mają leki estrogenowe, natomiast sam ból jest dosyć odporny na leki kupowane bez recepty (chociaż ostatnie badania naukowców wykazały, że paracetamol może pomóc Ci skutecznie pokonać ból).
Lekarze najczęściej przepisują lekarstwa z grupy tryptanów, które zażywa się wraz z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Co można zrobić w domu? Badania opublikowane w Neurological Sciences wskazują na skuteczność preparatów ziołowych w leczeniu migreny. Wypróbuj np. Złocień Maruna.