Objawy chorób serca - 6 nieoczywistych oznak

Jesteś młoda, więc nie myślisz jeszcze o chorobach serca. A może powinnaś? Oto 6 objawów chorób serca i zawału. Sprawdź, czy z Twoją pompą wszystko w porządku.

objawy chorób serca fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gdy jesteś młoda, serce traktujesz raczej jako siedlisko uczuć niż pompę tłoczącą krew. A jednak to drugie jest głównym zadaniem tego wyjątkowego mięśnia. Musi równo pracować przez całe Twoje życie. Oto 6 nieoczywistych sygnałów, że Twoja romantyczna pompa ma jakieś problemy, a być może właśnie dopadł Cię zawał serca.

1. Spuchnięte kostki lub kolana

Jeżeli zauważysz, że często puchną Ci kostki lub kolana, a nie przypominasz sobie żadnej kontuzji, może to być znak, że Twoje serce jest niewydolne. Obrzęki nóg są jednym z częstszych objawów. Nogi puchną zwykle w ciągu dnia, gdy sporo stoisz. Zauważyłaś u siebie ten objaw? Przy najbliższej wizycie powiedz o tym lekarzowi.

ZOBACZ TEŻ: Jak wysokie jest Twoje libido? [TEST]

2. Ból głowy

„Zanim weźmiesz kolejną tabletkę na wyjątkowo silny ból głowy, przypomnij sobie, że taki ból może być sygnałem znacznie poważniejszych problemów, np. udaru mózgu” – mówi dr Nieca Goldberg, kardiolog z New York University.

Ból głowy, jeśli jest jedynym objawem, rzadko świadczy o problemach z układem krążenia, ale jeśli towarzyszy mu sztywność karku, wyczerpanie albo zawroty głowy, może to być znak że masz tętniaka i powinnaś zgłosić się do lekarza.

3. Ból brzucha

Powszechnie sądzi się, że objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej i lewym ramieniu. „Ale zawał może promieniować również do innych części ciała – ostrzega dr Goldberg. – Często zgłaszają się do mnie ludzie z mocnym bólem brzucha, ale przyczyna nie tkwi wcale w brzuchu, tylko w sercu”.

Wprawdzie ból brzucha może być objawem wielu innych chorób, np. grypy lub zatrucia, ale jeśli jest ostry i nie towarzyszy mu biegunka, może to być ból promieniujący od serca. Zachowaj wtedy czujność i obserwuj się.

ZOBACZ TEŻ: Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swoim brzuchu

4. Zawroty głowy / omdlenia

Podobnie jak w przypadku poprzednich objawów sporadyczne zawroty głowy czy omdlenia nie są powodem do paniki. To może być np. objaw odwodnienia, kłopotów z ciśnieniem ortostatycznym (kręci Ci się w głowie, gdy szybko wstajesz), czy zwykłego przemęczenia.

Ale jeśli zdarzają Ci się często, zwłaszcza przez kilka dni z rzędu, pora odwiedzić lekarza, bo przyczyną mogą być problemy z zastawkami albo niedrożna tętnica dostarczająca krew do mózgu.

5. Totalne zmęczenie

Zmęczenie może mieć tysiące przyczyn i oczywiście w 99% przypadków nie jest powodem do niepokoju. Ale nie mówimy tu o takim zwykłym zmęczeniu. „Jeśli jesteś w formie i nagle, bez wyraźnej przyczyny, zaczynasz z trudem wspinać się na drugie piętro, to może być znak, że masz problem” – mówi dr Goldberg.

Może to być sygnał, że Twoje serce nie daje rady odpowiednio natlenować krwi. Pamiętaj, żeby nie lekceważyć takiego gwałtownego spadku formy i nie próbować tego przeczekać, tylko idź do lekarza.

6. Ból górnej części pleców

„Często pacjenci, którzy przeżyli zawał, opisują go jako uczucie, jakby słoń stanął im na piersi. Czasami jednak ten słoń staje na plecach” – wyjaśnia dr Goldberg. Silny, niespodziewany ucisk w górnej części pleców, między łopatkami, któremu towarzyszy np. ból szczęki czy duszności, może być objawem zawału serca. Tak ulokowany ból zdarza się częściej kobietom niż mężczyznom.

Twojemu sercu potrzebne są zdrowe tłuszcze, w które obfituje oliwa z oliwek, awokado i orzechy oraz magnez, którego cennym źródłem są m.in: produkty pełnoziarniste, szpinak, orzechy. Wypróbuj 5 naszych przepisów dobrych dla serca.

REKLAMA