Chociaż dziś trudno to sobie wyobrazić, zanim w 1991 roku wymyślono symbol różowej wstążki, o raku piersi mówiło się niewiele. Wystarczyła zmiana świadomości, by kobiety na całym świecie zaczęły się badać, lekarze zdwoili wysiłki i... mniej więcej od tego czasu trend się odwrócił i umieralność z powodu raka piersi spada.
Z innymi nowotworami może być podobnie. Od kilku lat rak płuc zabija więcej Polek niż rak piersi, a na trzecim miejscu tego niechlubnego podium znajduje się rak jelita grubego. Wszystkie nowotwory z pierwszej piątki rozwijają się powoli – często około 10 lat. To wystarczająco dużo czasu, by wykryć chorobę na etapie, kiedy jeszcze można ją skutecznie pokonać na dobre.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest w ogóle nie dopuścić do jej rozwoju. Zobacz, jak przechytrzyć raka.
ZOBACZ TEŻ: Ch**owa Pani Domu: Co się zadziało z tymi facetami?
Jelito grube
- 5 lat od rozpoznania przeżywa w Polsce 49% pacjentek,
- 5-letnie przeżycie uważa się za wyleczenie,
- ponad 7000 Polek dowiaduje się co roku, że ma nowotwór jelita grubego, 4800 niestety umiera,
- 2 miejsce na liście najczęstszych nowotworów u kobiet.
Czynniki ryzyka
Przepytaj rodzinę Ryzyko zachorowania rośnie dwukrotnie, jeśli któreś z Twoich rodziców lub brat albo siostra zachorowali przed 55. rokiem życia. Jeśli okaże się, że ktoś chorował, zachowaj czujność i tym bardziej staraj się zminimalizować ryzyko.
Dawkuj alkohol: uczeni wyliczyli, że kobiety, które codziennie wypijały dwa lub trzy drinki, chorują na tę chorobę 8% częściej niż te, które ograniczają się do jednego drinka dziennie lub nie piją w ogóle.
Zgaś papierosa: inne badania wykazały, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania aż o 50%.
Twoja strategia
Najskuteczniejszą bronią w walce z nowotworem jelita grubego jest profilaktyczne kolonoskopia. To genialne badanie, bo przy okazji pozwala od razu usunąć polipy, które – gdyby zostały na miejscu – mogą zamienić się w raka.
Jednak profilaktyczna kolonoskopia ma sens jedynie po 50. roku życia lub wtedy, gdy masz obciążenie genetyczne. Co zatem możesz zrobić teraz?
Słuchaj brzucha: powtarzające się wzdęcia, bulgotania, skurcze, i bóle brzucha powinnaś zgłosić lekarzowi. Bezwględnie też idź do lekarza, gdy zauważysz ślady krwi w muszli. Nie bagatelizuj tego objawu nigdy. To mogą być hemoroidy, ale wcale nie muszą.
Ruszaj się: banalne, wiemy, ale szczupli ludzie rzadziej chorują na raka jelita. Wypróbuj nasz trening na rowerze stacjonarnym oraz ćwiczenia na płaski brzuch.
Jedz mniej mięsa i wędlin: badania wykazały związek między ilością spożywanej wieprzowiny i wołowiny a rakiem jelita grubego. Uczeni zalecają, by jeść je nie częściej niż trzy razy w tygodniu.