Nowa szansa na skuteczne leczenie depresji

Eksperymentalny implant wszczepiany do mózgu daje szansę powrotu do normalnego życia chorym na lekooporną depresję.

implant na depresję Shutterstock.com

36 letnia Sarah po zabiegu musiała się ponownie nauczyć robić rzeczy, które inni ludzie rutynowo wykonują w ciągu dnia. Na konferencji prasowej opowiadała, że od nowa musiała nauczyć się podejmować tysiące drobnych decyzji (na przykład co kupić w sklepie, którą drogę wybrać), ponieważ w czasie pięciu lat trwania choroby po prostu poddawała się temu, co chcieli inni. Jej umiejętność dokonywania wyborów po prostu zanikła.

Gdy nawet elektrowstrząsy nie działają

Ciężka depresja Sarah, która nie ustąpiła nawet po terapii elektrowstrząsami (tak, wciąż stosuje się tę metodę), zareagowała na eksperymentalne leczenie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Mówiąc w dużym skrócie, to leczenie polega na wykryciu miejsca aktywności mózgu związanego z depresją, a następnie stymulacji elektrycznej danego obszaru. Urządzenie użyte do zabiegu zostało już zatwierdzone w terapii epilepsji, a jego działanie polega na stymulacji mózgu po zarejestrowaniu specyficznej aktywności poprzedzającej atak padaczkowy.
W artykule zamieszczonym w październikowym Nature Medicine naukowcy opisują, jak szukali odpowiedniego miejsca do stymulacji w obszarach mózgu odpowiedzialnych za emocje.

Kiedy za pomocą elektrody aktywowano miejsce leżące głęboko w mózgu Sary, w obszarze związanym z nagrodą, zwanym prążkowiem brzusznym, reakcja była natychmiastowa. Podczas sesji Sarah została poproszona o wykonywanie robótek ręcznych, aby odwrócić jej uwagę od negatywnych myśli. Po podaniu bodźca, jej nastrój szybko się zmienił. Później Sarah opowiadała o swoim zdziwieniu, gdy nagle poczuła, że cieszy ją to co robi. Doświadczyła zapomnianych już niemal uczuć „radości i szczęścia”. Naukowcy chcieli również wiedzieć, w którym momencie najlepiej zastosować stymulację.

ZOBACZ TEŻ: Czy grzyby halucynogenne wyleczą depresję?

Wcześniejsze próby na innych pacjentach nie przyniosły jednoznacznych wyników, ponieważ nie uwzględniały faktu, że obraz depresji może być różny u poszczególnych osób. Naukowcy z UCSF podejrzewają, że skuteczność tego typu leczenia musi uwzględniać dobrze wybrany moment, tuż przed nasileniem objawów, podobnie jak to ma miejsce w przypadku padaczki. O ile w epilepsji dobrze rozpoznano specyficzną aktywność mózgu poprzedzającą atak, to przy depresji dopiero poszukiwano czegoś, co można nazwać „biomarkerem”, co mogłoby stanowić sygnał wczesnego ostrzegania. Naukowcy odkryli go w ciele migdałowatym, które reguluje procesy emocjonalne i jest połączone z prążkowiem. Aktywność o wysokiej częstotliwości — „oscylacje gamma” — w ciele migdałowatym, może wskazywać na zbliżające się nasilenie objawów depresyjnych.

Neuropace RNS - implant na depresję

W ubiegłym roku wszczepiono w prawą półkulę mózgu Sarah urządzenie Neuropace RNS, a jego działanie jest następujące – kiedy przewód elektryczny wykrywa specyficzną aktywność w ciele migdałowatym, wysyla odpowiedni sygnał do głównego urządzenia, które następnie za pomocą oddzielnej elektrody stymuluje tzw. prążkowie tłumiąc uczucie smutku i przygnębienia. Sam bodziec trwa nie dłużej niż sześć sekund i urządzenie wyłącza się do momentu otrzymania kolejnego sygnału z ciała migdałowatego.

ZOBACZ TEŻ: Wpływ depresji na życie seksualne - czy da się utrzymać ogień?

Rezultat przerósł najśmielsze oczekiwania – Sarah wreszcie mogła wrócić do normalnego funkcjonowania i odzyskać radość życia. Cały problem w tej terapii polega na tym, że musi być spersonalizowana. Przy każdym nowym pacjencie lekarze będą musieli ponownie poszukać miejsc w mózgu, których pobudzanie stłumi objawy depresji. Jednak ta nowatorska terapia przynosi nową nadzieje ludziom, w przypadku których wszystkie leki i terapie okazały się nieskuteczne.

Żródło: scientificamerican.com

Zobacz również:
REKLAMA