Nootropiki: 7 substancji, które wspomagają pracę mózgu

Nootropiki, czyli substancje wspomagające pracę mózgu, naprawdę istnieją. Nie zamienią Cię w Einsteina, ale pomogą, gdy chcesz przygotować się do egzaminu czy do ważnej prezentacji.

nootropiki fot.shutterstock.com

Potraktuj ten zestaw substancji przyspieszających pracę mózgu jak listę przypraw. Każda z nich może sprawić, że będzie Ci się lepiej myśleć, łatwiej zapamiętywać lub szybciej przywoływać z pamięci. Ale – podobnie jak z przyprawami – również w przypadku nootropików kluczowy jest umiar. Gdy zużyjesz za dużo, efekty mogą być odwrotne od oczekiwanych. Pamiętaj też, że jeśli stale używasz dużo soli, gdy jej zabraknie, danie będzie Ci się wydawało mdłe i bez smaku.

Kofeina

Kofeina jest najpowszechniej używaną substancją psychoaktywną na świecie. Na pewno znasz jej działanie, bo znalezienie kogoś, kto nigdy nie pił kawy, herbaty czy coli, jest zadaniem niełatwym. Dzięki blokowaniu receptorów adenozyny kofeina działa pobudzająco, poprawiając refleks i jasność myślenia – jest to szczególnie widoczne wtedy, gdy jesteś zmęczona lub sen- na. Staraj się nie przekraczać 400 mg dziennie, co odpowiada mniej więcej 4 kawom. Zawartość kofeiny w kawie może się znacznie różnić: zależy od jej gatunku i sposobu parzenia. Jeśli więc chcesz dokładnie znać dawkę kofeiny, możesz sięgnąć po suplement – precyzja kosztem smaku.

Bacopa Monnieri

Bakopa drobnolistna jest od wieków używana w medycynie ajurwedyjskiej jako wspomaganie pracy mózgu. Badania uczonych ze Swinburne University of Technology w Australii potwierdziły, że regularne przyjmowanie ekstraktu z tej rośliny poprawia pamięć (zwłaszcza w obszarze przywoływania informacji z pamięci), zwiększa też szybkość przetwarzania informacji wizualnych i zapamiętywanie. Nie spodziewaj się jednak natychmiastowych efektów. Według uczonych ze School of Biophysical Science and Electrical Engineering w Australii efekty działania przyjmowania 300 mg ekstraktu z bakopy widoczne były najwyraźniej dopiero po 12 tygodniach.

Kurkumina

Kurkumina to składnik aktywny kurkumy – przyprawy pozyskiwanej z kłączy ostryżu. Jak donosi pismo „Journal of Pharmacology”, kurkumina w dawce 400 mg już po godzinie poprawiała funkcje poznawcze u osób w wieku 60-85 lat. Skoro interesujesz się sprawnością mózgu, to warto sięgnąć po tę substancję również dlatego, że wiele badań wykazało jej neuroprotekcyjny charakter na dłuższą metę. Ludzie używający dużo kurkumy mieli mniejsze deficy- ty pamięci niż ci, którzy spożywali jej mało lub wcale.

ZOBACZ TEŻ: Mieszanki przypraw: 7 najciekawszych kombinacji z całego świata

Szałwia lekarska

Badania przeprowadzone w School of Psychology and Exercise Science Murdoch University wykazały, że wyciągi z szałwii (zarówno lekarskiej, jak i lawendolistnej) mają korzystny wpływ na funkcje poznawcze i pamięć. W przeciwieństwie do bakopy, efekt działania wyciągu z szałwii był niemal natychmiastowy: pamięć u zdrowych ludzi popra- wiała się już po godzinie.

L-teanina

Teanina występuje głównie w zielonej herbacie, chociaż można ją też kupić w suplementach. Badania wykazały, że ma działanie uspokajające, ale nie usypiające, więc doskonale sprawdzi się np., żeby złagodzić stres w związku ze zbliżającym się deadlinem. Tym bardziej że teanina wspomaga także kreatywność: wystarczy 50 mg, czyli dawka z dwóch filiżanek, żeby zauważyć efekty.

Kreatyna

Kreatynę pewnie kojarzysz jako składnik suplementów na szybszy przyrost mięśni, bo rzeczywiście ma takie działanie. Jednak działa nie tylko na mięśnie, ale i na mózg – badania wykazały, że poprawia pamięć i przetwarzanie informacji. Jako że głównym źródłem kreatyny w diecie jest mięso, warto rozważyć suplementację tej substancji, zwłaszcza jeśli jesteś wegetarianką. Niedobory kreatyny mogą też występować w okresach silnego stresu.

Miłorząb dwuklapkowy

Miłorząb (ginko biloba) zawiera glikozydy flawonowe, poprawiające ukrwienie mózgu i chroniące naczynia krwionośne przed zwapnieniem. Według „The World Journal of Biological Psychiatry” wyciąg z miłorzębu japońskiego jest skuteczny w łagodzeniu zaburzeń pamięci nie tylko u osób w podeszłym wieku, ale również u młodszych. Inne badania wykazały też, że wyciąg z miłorzębu może być skutecznym środkiem w przypadku zaburzeń nastroju – lepiej zapamiętasz dobre chwile.

SPRAWDŹ: Czy mózg czuje zapachy?

Na receptę

Bierz tylko wtedy, gdy przepisze Ci je lekarz.

Piracetam

Ma korzystny wpływ na uczenie się i koncentrację. Zwiększa też sprawność psychofizyczną.

Ritalin

Stosuje się go w leczeniu ADHD – pomaga skoncentrować się na wykonywanym działaniu.

Modafinil

Działa jak amfetamina: pobudza, sprawiając, że lepiej zapamiętujesz i szybciej podejmujesz decyzje. Trafne.

ZOBACZ TEŻ: Jelita i mózg - co je łączy?

REKLAMA