Niewłaściwie przechowywane leki mogą być nieskuteczne, a nawet szkodliwe

Przechowywanie leków w nieodpowiednich warunkach może ograniczyć ich skuteczność. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza podczas obecnych upałów.

Leki fot. shutterstock.com

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym przeprowadzono badanie, które miało sprawdzić stan wiedzy pacjentów na temat przechowywania leków. Okazało się, że większość ankietowanych nie przestrzega podstawowych zasad przechowywania i jedynie 40% z nich sprawdza wygląd i konsystencję leku przed zastosowaniem.

Bardzo ważne jest, aby każdy pacjent miał świadomość, jak groźne dla zdrowia i życia skutki może nieść za sobą niewłaściwe przechowywanie środków leczniczych. Może bowiem powodować brak osiągnięcia efektu terapeutycznego, a w najgorszym przypadku doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa farmakoterapii" - stwierdził dr hab. Artur Beberok, opiekun badania.

W niewłaściwie przechowywanym leku mogą pojawić się niepożądane zmiany, które możemy zaobserwować w trakcie sprawdzania barwy i konsystencji. Dlatego tak ważne jest, by przed wypiciem syropu, połknięciem tabletki czy zaaplikowaniem czopka sprawdzić ich wygląd. Jeśli różni się on od swojej pierwotnej postaci, stosowanie produktu jest kategorycznie zabronione. 

Jedną z podstawowych zasad pozwalających prawidłowo przechowywać leki w warunkach domowych jest odpowiednia interpretacja wskazań producenta dotycząca miejsca i temperatury" - powiedział Beberok.

Na opakowaniach produktów leczniczych znajdują się następujące zalecenia:

  • „przechowywać w temperaturze pokojowej" (15-25 ºC)
  • „przechowywać w chłodnym miejscu" (5-15 stopni ºC)
  • „przechowywać w lodówce" (2-8 ºC)

Bardzo ważne są też warunki panujące w pomieszczeniu, w którym przechowywane są leki. Produkty lecznicze powinny być przechowywane w szafkach, które nie są narażone na promienie słoneczne ani na wilgoć.

Kolejną bardzo ważną zasadą, o której musimy pamiętać przed zażyciem każdego leku, jest sprawdzanie jego terminu ważności określonego i nadrukowanego na opakowaniu przez producenta" – powiedziała Weronika Nogaj, jedna ze studentek, które przeprowadziły badanie.

Nie wolno przyjmować produktów leczniczych po upływie tego czasu, ponieważ może to prowadzić do negatywnych, skutków dla zdrowia i życia pacjenta. Zaskakujący jest fakt, że aż 30 proc. ankietowanych przyjmuje leki po upływie terminu ważności. Ponadto, w przypadku niektórych postaci leków, np. kropli do oczu, powinniśmy wyjątkowo przestrzegać zasad dotyczących terminu przydatności do użycia zawartego w ulotce. Wynika to z faktu, że podawane do oczu muszą być jałowe, czyli pozbawione drobnoustrojów chorobotwórczych" - dodała Iga Hasiak, która również była członkinią grupy badawczej. 

Pamiętaj, że sprawdzania terminu ważności oraz czytanie ulotki jest niezwykle ważne. Jeśli w Twojej apteczce znajduje się przeterminowany lek, zanieś go do apteki - farmaceuci przekażą produkt instytucji zajmującej się niszczeniem leków niezdatnych do spożycia. 


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również:
REKLAMA