Nietrzymanie moczu: przyczyny, leczenie, ćwiczenia [wideo]

Nietrzymanie moczu dotyczy nie tylko kobiet po menopauzie. Nierzadko zdarza się młodym dziewczynom intensywnie uprawiającym sporty czy kobietom po porodzie. Reklamy podpasek na nietrzymanie moczu w czasie największej oglądalności tylko pokazują skalę problemu.

Nietrzymanie moczu Shutterstock.com

Spis treści:

Nietrzymanie moczu – społeczny problem

Według statystyk na nietrzymanie moczu cierpi aż 30% kobiet w Polsce. Skala problemu jest tak duża z dwóch powodów: po pierwsze, dopiero od niedawna mówi się u nas o profilaktyce i wzmacnianiu mięśni dna miednicy, po drugie – zwykle mija 10 lat od wystąpienia pierwszych objawów do pierwszej wizyty u lekarza. A tych objawów nie da się przegapić.

Nietrzymanie moczu to przede wszystkim problem wysokorozwiniętych społeczeństw, gdzie żyje się coraz dużej. Na przykład w Japonii zużywa się więcej pieluchomajtek dla starszych osób, niż pieluch dla niemowląt. Problem jest poważny, bo co roku trafia tam na rynek odpadów 1,5 miliona ton zużytych pieluch. O ile można zrezygnować z plastikowych talerzyków czy słomek w restauracjach, to z pieluch zawierających plastik raczej nie. Szacuje się, że do 2030 roku liczba osób po 65. roku życia przekroczy w Japonii 30% ogółu populacji, dlatego trwają tam intensywne prace nad przerabianiem zużytych pieluch na paliwo.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Fizjoterapeuci rozróżniają 3 stopnie zaawansowania dolegliwości.

  • O pierwszym mówimy wtedy, gdy popuszczanie moczu pojawia się przy dużym wysiłku – intensywnym biegu, podnoszeniu ciężarów, skoków na trampolinie. Stąd nazwa: wysiłkowe nietrzymanie moczu.
  • Stopień 2a to nietrzymanie moczu przy kaszlu, kichnięciu, skoku,
  • Stopień 2b – nietrzymanie moczu podczas stosunku.
  • Trzeci stopień zaawansowania to zupełny brak kontroli nad cewką moczową; można wówczas popuszczać nawet podczas leżenia na kanapie.

Główną przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni i więzadeł dna miednicy, co zwykle następuje po menopauzie, ale także po porodach i intensywnym uprawianiu sportu. Wiele kobiet z osteoporozą kręgosłupa cierpi na tę przypadłość – krążki międzykręgowe zapadają się, co powoduje większy nacisk na miednicę i w efekcie nietrzymanie moczu. O 7 głównych przyczynach osłabienia mięśni dna miednicy przeczytasz tutaj

Nietrzymanie moczu – leczenie

Do niedawna uważano, że nietrzymanie moczu to naturalna konsekwencja rodzenia dzieci i starzenia się. Dzisiaj dużo mówi się o profilaktyce, bo tym niekorzystnym zmianom można, na szczęście, zapobiegać. Sposób leczenia dolegliwości zależy w dużej mierze od jej zaawansowania, a polega na ćwiczeniach i indywidualnie dobieranych zabiegach. Lekarze i fizjoterapeuci zawsze proponują ćwiczenia mięśni dna miednicy. Przy 1. stopniu zaawansowania dolegliwości  i 2.a zaleca się fizjoterapię, która zwykle trwa 8 tygodni. Pierwsze efekty pacjentka zaczyna odczuwać między 4 a 6 tygodniem. Po tym czasie może kontynuować rehabilitację w domu. Stopień zaawansowania 2b i 3. kwalifikuje raczej do operacyjnego rozwiązania problemu.

ZOBACZ TEŻ: Nietrzymanie moczu może powodować problemy w relacjach

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Wiele kobiet ma problem ze zlokalizowaniem tych mięśni i napina na przykład mięśnie dołu brzucha. Żeby je znaleźć, należy usiąść na krawędzi krzesła, lekko rozstawić nogi i wtedy napiąć mięśnie okolicy cewki moczowej i odbytu. To są mięśnie dna miednicy. Z gabinetach profesjonalnych fizjoterapeutów do zbadania siły tych mięśni stosuje się specjalną sondę, którą pacjentka wprowadza sobie do pochwy, na określony znak napina mięśnie dna miednicy i odczytuje na skali aparatu informację o tym, jak mocno się zacisnęły.  

Nietrzymanie moczu - fizjoterapia

Najpopularniejszą metodą fizjoterapeutyczną jest elektrostymulacja mięśni dna miednicy. Polega na wprowadzeniu do pochwy elektrod, które wysyłają słabe impulsy elektryczne powodujące skurcze mięśni. Siłę tych impulsów można regulować. Również są już dostępne takie urządzenia do używania w domu. Można też kupić domowe sondy badające napięcie mięśni. Najczęściej są one połączone z aplikacją na smartfony, która wizualizuje efekty i proponuje ćwiczenia.

Pacjentki zakwalifikowane do operacji chirurgicznej też się wysyła do gabinetu fizjoterapeutycznego na rehabilitację, bo ta poprawia napięcie mięśni, wyrabia dobrą postawę i nawyki, co wydłuża pozytywne efekty operacji.

Nietrzymanie moczu – specjalne tampony

Nietrzymanie moczu to krępująca dolegliwość, zwłaszcza dla osób aktywnych, a z aktywności nie należy rezygnować, bo to tylko pogarsza sprawę. Dlatego w trakcie wysiłku warto używać wielorazowych tamponów stworzonych specjalnie w tym celu. Są wykonane z pianki medycznej, mają kształt wałeczka o średnicy około 3 cm (można je kupić w trzech rozmiarach). Ten tampon wkłada się płytko do pochwy i on dociska ścianki cewki moczowej tak, by mocz się z niej nie wydostawał. To rozwiązanie bardzo dyskretne, bo tampon jest niewidoczny nawet w stroju kąpielowym i można go trzymać w pochwie nawet do 12 godzin. Te same tampony stosuję się przy obniżeniu narządów rodnych.

Tabletki na nietrzymanie moczu

Na rynku istnieją suplementy diety, które mają pomóc utrzymywać w zdrowiu pęcherz i drogi moczowe i – jak głoszą ulotki – wzmacniać mięśnie przez dodatek witaminy D, ale nie oszukujmy się, bez odpowiednich ćwiczeń mięśni nie wzmocnimy i problemu nie rozwiążemy. Jeżeli masz kłopot z nietrzymaniem moczu nie wydawaj pieniędzy na suplementy, tylko udaj się do urologa lub fizjoterapeutki urologicznej, zdiagnozuj swój problem i zacznij rehabilitację. I regularnie ćwicz mięśnie dna miednicy. Nawet 5 minut dziennie wystarczy. Ćwiczenia na wzmacnianie mięśni dna miednicy powinny wykonywać kobiety z osteoporozą nawet wtedy, gdy nie cierpią na nietrzymanie moczu. Charakterystycznym złamaniem przy osteoporozie jest złamanie kręgu w kręgosłupie lędźwiowym, a konsekwencją tego urazu może być właśnie nietrzymanie moczu. 

Zapraszamy Cię na taki trening z naszą trenerką i redaktorką Kasią Wysocką – doktorem nauk o kulturze fizycznej.

REKLAMA