1. Chroniczne zmęczenie
Twoje ciało wykorzystuje żelazo do produkcji hemoglobiny, substancji, która przenosi tlen we krwi. Kiedy mamy jej za mało, organizm jest słabiej natleniony, przez co czujemy się zmęczeni, nawet jeśli nie robiliśmy nic szczególnie forsownego.
2. Problemy z koncentracją
Żelazo odgrywa ważną rolę w syntezie neuroprzekaźników. Brzmi jak naukowy bełkot? W uproszczeniu oznacza to, że ma duży wpływ na Twój mózg, więc jeżeli cierpisz na jego niedobór (żelaza, nie mózgu), możesz mieć problemy ze skoncentrowaniem się i wydajną pracą.
3. Apatia
To też zasługa niedomagającej syntezy neuroprzekaźników. Jeżeli czujesz się apatyczna (apetyczna – jest ok!; apatyczna – niekoniecznie) wobec przyjaciół, rodziny, i nawet nie ruszają Cię podboje i intrygi bohaterów „Gry o tron”, możliwe, że brakuje Ci żelaza.
4. Bezdech
To może przydarzyć się nie tylko podczas forsownych ćwiczeń, ale i podczas zwykłego spaceru. „Bez wystarczającej ilości żelaza we krwi, Twoje ciało dosłownie błaga o chociaż trochę tlenu” - mówi doktor Kimberly Mueller.
5. Blada cera
Wyglądasz jak bohaterka „Zmierzchu”? To nie jest dobry znak (prócz tego, że mogłabyś mieć do czynienia z Robertem Pattinsonem). Blada cera może być wynikiem słabszego przepływu krwi i niewystarczającej ilości czerwonych krwinek w organizmie.