Niedobór witaminy D: objawy. Jak go uzupełnić?

80% z nas ma za mało witaminy D i nie zdaje sobie sprawy, że to prawdziwy eliksir życia. Zalecana dawka to 800-1000 IU na dobę. Zobacz, co się dzieje z Twoim organizmem, gdy masz niedobór witaminy D.

| Data aktualizacji: 2020-02-24
słońce, strój kąpielowy, bikini, wakacje, lato, plaża fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mózg

Osoby z niskim poziomem wit. D są bardziej narażone na depresję. Dwie łyżki tranu dziennie, jak twierdzą badacze z Massachusetts University, zmniejszą ryzyko depresji o 1/3. Inne badania wskazują, że suplementacja wit. D poprawia funkcjonowanie tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za pamięć i zdolność uczenia się.

Zęby

Niedobór wit. D powoduje zwiększone wypłukiwanie wapnia z kości. Przyjmowanie preparatów z witaminą D3 nie tylko wzmacnia kości i zęby. Działa ona również przeciwzapalnie, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł czy parodontoza.

ZOBACZ TEŻ: Przesilenie wiosenne - co to jest, objawy, zapobieganie

Serce

Duńscy naukowcy opublikowali w zeszłym roku badania, z których wynika, że obniżony poziom wit. D zwiększa ryzyko zawału aż o 64%. Uzupełnienie tej witaminy może być równie pomocne, jak regularne ćwiczenia.

witamina D, suplementy, tran fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nowotwory

Okazuje się, że u osób z właściwym poziomem witaminy D ryzyko zachorowania na nowotwory okrężnicy, gruczołu krokowego, jajnika, piersi jest znacznie mniejsze. U chorych witamina D przeciwdziała namnażaniu się komórek nowotworowych.

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje z Twoim organizmem, gdy palisz marihuanę

Trzustka

Jak czytamy w „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”, niski poziom wit. D zwiększa oporność na insulinę, co jest typowe dla cukrzycy typu 2. Przy okazji naukowcy wykazali też, że duże spożycie napojów gazowanych i niejedzenie śniadań jest też skorelowane z niskim poziomem tej witaminy.

Otyłość

Gdy poziom witaminy D jest prawidłowy, Twój organizm wydziela więcej leptyny – hormonu, który informuje Twój mózg o tym, że już się najadłaś. Dieta bogata w wit. D pomaga odchudzającym się zrzucić o 70% wagi więcej. Większość witaminy D organizm wytwarza sam pod wpływem słońca, jednak gdy jest go za mało, musimy uzupełniać jej poziom.

REKLAMA