Niedobór witaminy B12 - objawy

Te objawy mogą wskazywać, że masz niedobór witaminy B12.

Shutterstock

Co u Ciebie? Wszystko OK? „W sumie tak, tylko jestem trochę zmęczona. Coś nie mam ostatnio energii. To pewnie z przepracowania”. męczona. Może i z przepracowania, ale może z niedoboru witaminy B12.

Niedobór witaminy B12 - masz wahania nastroju i ciągle płaczesz

Niedobór B12 może spowodować zmiany w psychice i w końcu doprowadzić do depresji lub nerwicy lękowej. Niski poziom B12 może bowiem zmniejszać produkcję serotoniny i dopaminy, odpowiedzialnych za dobry humor.

ZOBACZ TEŻ: Sposoby na doła - terapie naturalne

Niedobór witaminy B12 - jesteś stale zmęczona

Niedobór kobolaminy może też odebrać Ci siły, ponieważ taki deficyt upośledza produkcję czerwonych krwinek, które z kolei dostarczają tlen do tkanek. Gdy w mięśniach i mózgu brakuje tlenu, wszystko Cię męczy, nawet jeśli przesypiasz sumiennie 8 godzin co noc.

Niedobór witaminy B12 - tracisz równowagę

Bez wsparcia witaminy B12 włókna nerwowe w rdzeniu kręgowym są słabsze, a to może skutkować zaburzeniami równowagi. Zachwiania na prostej drodze, o ile nie idziesz na szpilkach, nie są normalne. Gdy tylko zauważysz, że coś jest nie tak z równowagą, natychmiast idź do lekarza.

Niedobór witaminy B12 - nie możesz sobie przypomnieć

Ta słynna choroba, co to odbiera ludziom pamięć. No wiesz, nie parkinson, tylko ta druga, no... wiesz... Każdemu zdarza się zapomnieć słowa, ale jeśli co chwila masz coś na końcu języka, ale nie możesz tego odtworzyć, sprawdź poziom kobolaminy.

Niedobór witaminy B12 - czujesz ukłucia i mrowienie

„Twoje dłonie i stopy co jakiś czas zaczynają Ci dokuczać właśnie w ten sposób? To może być objaw niedoboru B12. Jeśli go zignorujesz, te nieprzyjemne sensacje mogą zagościć w Twoim ciele na stałe”– przestrzega prof. Joshua Miller z Rutgers University.

ZOBACZ TEŻ: Objawy alergii, o których nie miałaś pojęcia

Niedobór witaminy B12 - język zrobił Ci się gładki, gruby i błyszczący

Deficyt witaminy B12 jest też przyczyną zaniku bro- dawek na języku – tych, w których schowane są kubki smakowe. Język może Cię boleć, możesz też mieć kłopot z odczuwaniem smaku. Bywa, że deficyt B12 pozbawia węchu – wprawdzie rzadko, ale warto wiedzieć.

Zobacz również:
REKLAMA