Jak pokazują najnowsze sondaże, 40% Amerykanów śpi jedynie 6 lub mniej godzin w ciągu doby. W Polsce nie jest lepiej – aż 1/4 naszych rodaków regularnie nie dosypia. Okazuje się, że trudne poranki i zmęczenie w ciągu dnia to nie jedyne skutki uboczne: brak snu może również prowadzić do zwiększenia masy ciała!
Naukowcy z Columbia University odkryli, że ludzie, którzy śpią mniej niż 7 godzin na dobę są ciężsi, z biegiem lat łatwiej tyją i mają większe problemy z utratą zbędnych kilogramów. Jeśli więc starasz się schudnąć lub zgubić nieco tłuszczyku tu i ówdzie, wpadanie w objęcia Morfeusza jest tak samo ważne, jak porządny wycisk na siłowni.
Oto 6 faktów dotyczących dobroczynnego wpływu snu na Twoją sylwetkę i 6 dobrych wymówek, by bezkarnie powylegiwać się w łóżku.
1. Powstrzymuje nocne podjadanie
Im dłużej nie śpisz, tym bardziej prawdopodobne jest to, że będziesz zjadać kalorie, których nie potrzebujesz. Jak wykazali naukowcy z University of Pennsylvania takie nocne podjadanie może powodować zwiększenie masy ciała nawet do kilograma tygodniowo.
Okazało się bowiem, że u pacjentów, którzy przez 7 dni spali jedynie 4 godziny dziennie (od 4 do 8 rano) zaobserwowano zwiększenie masy ciała, czego nie dostrzeżono u ich dobrze wypoczętych kolegów (spali od 11 wieczorem do 8 rano). Pierwsza grupa zjadała 550 kcal między 11 a 4 nad ranem, kiedy ta druga smacznie spała z dala od lodówki.
A jeśli mimo przespanych nocy nie potrafisz oprzeć się pokusie nocnego podjadania, przeczytaj: Nocne podjadanie: jak przestać.
2. Pomaga spalić więcej kalorii
Po dobrze przespanej nocy nie tylko masz więcej energii do zmierzenia się z kolejnym dniem, kolejnym plusem jest to, że Twoje ciało spala kalorie, nawet jeśli nie ćwiczysz. Badania opublikowane w czasopiśmie medycznym „American Journal of Clinical Nutrition” wykazały, że wydatek energetyczny normalnie wysypiających się osób (czyli ilość spalonych kalorii, gdy się nie ruszasz) był o 5% wyższy, niż u ich zmęczonych kolegów. W porównaniu do ludzi pozbawionych odpowiedniej dawki snu, spaliły też o 20% więcej kalorii po posiłku.
3. Zwiększa utratę tłuszczu
Nawet jeśli zjesz dokładnie taką samą porcję identycznego posiłku co Twoja przyjaciółka, ale nie dostarczysz swojemu organizmowi odpowiedniej dawki snu – nie spalisz tyle tłuszczu, ile ona (oczywiście, jeśli zdrowo sobie pospała).
Najnowsze badania przeprowadzone na University of Chicago porównały efekty odchudzania u osób, które spały 8,5 godziny na dobę oraz tych, które poświęciły na tę niesamowicie przyjemną czynność jedynie 5,5 godziny. W obu przypadkach ankietowani zjadali tę samą liczbę kalorii (około 1450 kcal dziennie). I chociaż u obu grup zaobserwowano utratę około 3 kilogramów, to wśród wypoczętych uczestników badania ponad połowę tej masy stanowił tłuszcz. Jeżeli chodzi o osoby niewyspane – samego tłuszczu traciły jedynie 25%.
4. Pomaga na zakupach
Zapewne wiesz już, że pójście na zakupy o pustym żołądku nie jest najlepszym pomysłem, prawda? Ale czy wiesz, że gdy jesteś wyczerpana również powinnaś omijać sklepy szerokim łukiem?
Badanie opublikowane w czasopiśmie „Obesity” pokazało, że osoby pozbawione odpowiedniej ilości snu kupowały prawie 1300 kcal w żywności więcej niż Ci, którzy wybrali się do spożywczaka wypoczęci. I głód nie miał tu nic do rzeczy, ponieważ wszyscy uczestnicy (wyspani i nie) przed przystąpieniem do zakupów zostali nakarmieni.
5. Zmniejsza apetyt
Wypoczęci i niewyspani uczestnicy pewnych szwedzkich badań zostali poproszeni o wypełnienie zadania: na ekranie komputera mieli przedstawić "idealną porcję" posiłku. Okazało się, że niewyspani uczestnicy na swoich cyfrowych talerzach zawierali 35 dodatkowych kcal w przekąskach.
6. Pozwala Ci się kontrolować
Twój mózg funkcjonuje inaczej, gdy jesteś niewyspana. Naukowcy z Harvard Medical School przeskanowali mózgi ludzi, którzy zgłosili dużą senność w ciągu dnia i zmierzyli, jak reagują na wysokokaloryczne pokarmy.
Skany wykazały zmniejszoną aktywację w brzuszno-przyśrodkowej korze przedczołowej – obszarze mózgu odpowiedzialnym za kontrolę zachowania. Oznacza to ni mniej ni więcej, że gdy jesteś zmęczona, masz tendencję do objadania się.
Inne badania przeprowadzone na Columbia University również odkryły różnice w funkcjonowaniu mózgu niewyspanych osób w odpowiedzi na jedzenie. Ich testy wskazywały na zwiększoną aktywność kory brzuszno-przyczołowej, która odpowiada za odczuwanie przyjemności. Co ważne, niezdrowa żywności wpływa na ten obszar zdecydowanie mocniej, niż zdrowa. Oznacza to, że brak snu może się skończyć wycieczką do automatu z przekąskami.
Spędzasz w łóżku przepisowe 8 godzin, ale samego snu masz zdecydowanie mniej? Koniecznie przeczytaj: Bezsenność: sposoby na zdrowy sen.
Tekst: Julia Merz
WH
Komentarze