Nitkowanie zębów: dlaczego jest ważne?

Zdrowe, białe zęby to prawdziwa ozdoba. Dlatego zapominając o ich nitkowaniu bardzo sobie szkodzimy – tworzy się niebezpieczna płytka nazębna, która jest idealnym środowiskiem dla bakterii. Zobacz, jakie rozwiązania awaryjne pomogą zachować Ci piękny uśmiech.

nitkowanie zębów fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

W życiu czyha na Ciebie tyle pokus – nocny seans w telewizji, szpilki, którymi można by przekuwać uszy, do tego dzień wypełniony tak dokładnie, że gdy nadchodzi wieczór, nie masz siły nawet dokładnie umyć twarzy (i zrobić demakijażu), nie mówiąc już o nitkowaniu zębów. Spokojnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw rozwiązań awaryjnych na takie właśnie okazje.

Tym razem podpowiadamy, co zrobić, jeśli nie nitkujesz zębów systematycznie.

Plan B

Zapominając o nitkowaniu zębów, narażasz się na tworzenie niebezpiecznej płytki nazębnej, która jest idealnym środowiskiem dla bakterii, które mogą zaatakować zarówno zęby, jak i dziąsła.

Na szczęście możesz się jej pozbyć również za pomocą elektrycznej szczoteczki do zębów, która jest skuteczniejsza w usuwaniu płytki niż jej analogowy odpowiednik. Najskuteczniejsze są szczoteczki oscylacyjne lub pulsacyjne - oprócz ruchu wirowego główka szczoteczki porusza się w innej płaszczyźnie i rozbija płytkę.

Plan C

Solidnie wynitkuj zęby przynajmniej raz w tygodniu. Dokładne nitkowanie, nawet rzadsze, skuteczniej zapobiega chorobom dziąseł niż niedokładne, choć wykonywane codzienne. Częstym błędem popełnianym przy czyszczeniu zębów nicią dentystyczną jest koncentrowanie się na resztkach jedzenia, które dostało się między zęby.

Mają one mniejszy wpływ na formowanie się płytki niż białka obecne w ślinie. Jeśli mimo nitkowania i szczotkowania płytka stale Ci się tworzy, raz na pół roku idź do dentysty usunąć kamień. Najskuteczniejszy jest tzw. scaling ultradźwiękowy - pod wpływem drgań kamień się kruszy i odpada, również ten, który utworzył się poniżej linii dziąseł.

Jeśli pijesz sporo kawy i jesz sporo węglowodanów, może się okazać, że dentystę będziesz musiała odwiedzić nawet trzy razy w roku. Zabieg kosztuje przeciętnie około 200 złotych.  

WH 05/2015

REKLAMA