Nałogowi palacze są bardziej narażeni na popełnienie samobójstwa

Badacze z Uniwersytetu w Walencji dowiedli, że palenie zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa.

palenie fot. Shutterstock.com

Uczeni z Uniwersytetu w Walencji przeanalizowali prawie 2500 artykułów naukowych dotyczących związków samobójstw z nałogowym paleniem. W metaanalizie ujęto dane z 20 najbardziej dokładnych materiałów, a liczba przebadanych osób wyniosła łącznie prawie 2,5 miliona. Wyniki analizy wyraźnie wskazują, że związek palenia tytoniu ze skłonnością do zachowań samobójczych śmierci przez samobójstwo, myśli oraz planowania samobójstwa) faktycznie istnieje, a ryzyko popełnienia samobójstwa u palaczy zwiększa się aż o 2,5 raza. Co ciekawe, ryzyko to zmniejsza się u osób, które rezygnują z palenia tytoniu.

Naukowcy zwrócili również uwagę na fakt, że w trakcie pandemii wzrosła ilość samobójstw, przede wszystkim wśród młodych kobiet. Palące kobiety są również bardzie skłonne do zachowań samobójczych, niż palący mężczyźni (2,5 raza wyższe ryzyko u kobiet i 2 razy wyższe u mężczyzn).

Przyczyn takiego stanu rzeczy badacze upatrują w roli, jaką nikotyna odgrywa w ośrodkowym układzie nerwowym. Obniża ona poziom neuroprzekaźników, jak serotonina, noradrenalina i dopamina, a co za tym idzie, może prowadzić do zaburzeń lękowo-depresyjnych. W związku z tym, jak zauważają naukowcy z hiszpańskiego Uniwersytetu, rzucenie palenia powinno się stosować jako część terapii depresji oraz innych zaburzeń psychicznych u osób z myślami samobójczymi. „Nasze badanie pokazuje, jakie korzyści odniosłoby społeczeństwo, gdyby zaczęto korzystać z wytycznych ustalonych na podstawie wyników przytoczonych badań. Jest to argument przemawiający za użytecznością generowania nowych środków zdrowia publicznego na rzecz ograniczenia lub całkowitej eliminacji palenia. Mógłby być to obiecujący sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zachowań ze spektrum samobójczego” - wskazują uczeni.

Jest to informacja niepokojąca, zwłaszcza w świetle wyników raportu „Postawy Polaków wobec palenia tytoniu” opublikowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny w 2019. Możemy przeczytać w nim bowiem, że do nałogowego palenia przyznaje się aż 21% Polaków.

Źródło: pap.pl

Zobacz również:
REKLAMA