Najlepsze tabletki na: ból, grypę, brzuch i głowę

Ile razy, stając przed okienkiem w aptece, poprosiłaś o coś na ból głowy, zostawiając wybór konkretnego środka pani za ladą? Od teraz nie będziesz musiała się zastanawiać, co kupić. Oto najlepsze substancje na różne dolegliwości.

najlepsze tabletki fot. Shutterstock.com

1. Na ból

Gdy boli, chcesz się jak najszybciej pozbyć bólu. Zobacz, co działa najskuteczniej.

Ibuprofen z paracetamolem

Wg analizy Cochrane najskuteczniejszy w ostrym bólu był preparat złożony z tych dwóch substancji. W dawce 200 + 500 mg pomagał 7 osobom na 10.

Ibuprofen szybko działający

Na liście Cochrane w dawce 400 mg zajmuje 2. miejsce (liczymy tylko leki dostępne w Polsce bez recepty). Pomaga 6 osobom na 10.

Ibuprofen z kofeiną

Wg danych Cochrane w dawce 200 + 100 mg pomaga co drugiemu pacjentowi. Jeśli masz zwykły ibuprofen, możesz go popić kawą – efekt będzie podobny.

Naproksen

W dawce 400 mg pomaga 4 osobom na 10. „Pomaga” oznacza, że w ciągu 4 godzin pacjent odczuwa zmniejszenie bólu co najmniej o połowę.

Paracetamol

W dawce 500 mg okazał się skuteczniejszy niż w dawce 1000 mg. Skuteczność porównywalna z naproksenem 400 mg: u 4 osób na 10 zmniejsza ból o co najmniej 50%.

A jeśli boli Cię głowa, ale nie chcesz łykać tabletek, wypróbuj jogę na ból głowy.

2. Na grypę

A dokładniej - na jej objawy. W przeziębieniu też działa.

Gwajafenezyna

Na kaszel Gwajafenezyna pomaga rozrzedzić i odkrztusić zalegającą w oskrzelach flegmę.

Ksylometazolin

Na zapchany nos Piekielnie skuteczny, tylko łatwo się uzależnić. Nie stosuj dłużej niż 7 dni. Lepiej się męczyć z katarem kilka dni niż lata z kroplami.

Ibuprofen

Na zbicie gorączki Ibuprofen jest podobnie skuteczny, jak paracetamol i aspiryna. Aspiryny lepiej unikać w czasie miesiączki.

ZOBACZ TEŻ: Jak wzmocnić odporność i przechytrzyć przeziębienie oraz grypę

3. Na głowę

Gdy nie możesz zasnąć, jesteś zestresowana albo senna.

Glicyna

Na sen Endogenny aminokwas. Ale badania wykazały, że 3 g zażyte niedługo przed snem poprawiają jakość snu i nastrój następnego dnia. Jest słodka, więc możesz ją dodać do smoothie.

5-HTP

Na lepszy nastrój Aminokwas niezbędny do produkcji serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Przy okazji sprawdzi się jako wspomaganie odchudzania – zmniejsza apetyt i chroni przed migrenami.

Ashwaganda

Na uspokojenie Ekstrakt z żeń-szenia indyjskiego świetnie radzi sobie ze stresem. Wykazano, że przyjmowanie 300 mg codziennie zmniejszało poziom kortyzolu o 1/3.

4. Na brzuch 

Każdemu zdarza się zatruć lub zjeść nieco za dużo

Symetykon

Na wzdęcia Gdy masz brzuch jak piłka, poszukaj środka z tym składnikiem. Symetykon „rozpuszcza” bąbelki gazu i zmniejsza napięcie w jelitach.

Makrogole

Na zaparcia Leki zawierające makrogole zatrzymują wodę w jelicie, dzięki czemu łatwiej się wypróżnić. Uwaga, działa już po półgodzinie.

Węgiel aktywny

Na biegunkę Wprawdzie loperamid jest skuteczniejszy, ale może zaszkodzić np. w przypadku salmonellozy. Węgiel jest bezpieczny. Loperamid zostaw sobie na sytuacje podbramkowe.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze tabletki na alergie, urodę, wzmocnienie i kobiece sprawy


REKLAMA