Najczęstsze choroby płuc

Bez jedzenia można żyć kilka tygodni. Bez wody - kilka dni. Bez tlenu jesteś w stanie przeżyć zaledwie kilka minut. Zobacz, co zakłóca dostawy tego bezcennego gazu i co możesz zrobić, żeby Ci go nigdy nie zabrakło.

Choroby płuc Shutterstock.com

Pandemia koronawirusa uświadomiła nam dobitnie, jak ważne są płuca. Setki tysięcy ludzi na całym świecie miały okazję przekonać się, jakim koszmarem jest walka o każdy oddech. Jednak informacje w mediach zostały tak zdominowane przez SARS-Cov-2, że zaczęliśmy powoli zapominać o tym, że układ oddechowy może też zostać zaatakowany przez inne choroby. I to wcale nie takie rzadkie.

Astma

CO TO TAKIEGO. Przesadnie wrażliwe receptory w ściankach oskrzeli reagują na alergeny, stres albo obciążenia treningiem i powodują stan zapalny, obkurczenie oskrzeli i zwiększone wydzielanie śluzu.

Objawy

Sygnały ostrzegawcze to nawracające kłopoty z oddychaniem, uporczywy kaszel w nocy i brak tchu rano, po wstaniu z łóżka. Kobieto chorują na astmę od dwóch do czterech razy rzadziej niż mężczyźni.

Domowy sposób

Badania wykazały, że łykanie 1 grama tranu 20 razy dziennie aż o 64% poprawia funkcjonowanie płuc u ludzi, którzy cierpią na astmę wysiłkową. Na początek lepiej brać mniejsze dawki, np. gram dziennie i dopiero potem zwiększać ilość.

Zapalenie oskrzeli

CO TO TAKIEGO. Bakteryjna lub wirusowa infekcja oskrzeli, czyli kanałów, którymi powietrze dopływa do płuc i z nich wraca, za każdym razem, gdy robisz wdech i wydech.

Objawy

Bolesny, często „mokry” kaszel, gorączka i charakterystyczne poświstywanie przy wdechu.

Domowy sposób

Doskonałym sposobem na pozbycie się nadmiaru flegmy jest para wodna. Puść z prysznica najgorętszą wodę, jaką się da, zamknij się w łazience na 20 minut i wdychaj gorącą parę.

Zapalenie płuc

CO TO TAKIEGO. Infekcja bakteryjna lub wirusowa, gdy szkodliwe mikroby dostają się do pęcherzyków płucnych i sprawiają, że wypełniają się one płynem i flegmą.

Objawy

Jak przy grypie, czyli kaszel, gorączka, bóle mięśniowe, uczucie rozbicia plus świszczący, przyspieszony oddech i ból w piersiach.

Domowy sposób

Zapalenie płuc to poważna choroba, więc nie lekceważ objawów. Jeśli masz dzieci, zaszczep je przeciwko pneumokokom, bo to one często wywołują zapalenie płuc. Przy okazji zmniejszysz też ryzyko zakażenia siebie.

Rak płuc

CO TO TAKIEGO. Rak płuc to najczęściej występujący i bardzo niebezpieczny nowotwór dziesiątkujący Polaków. Chociaż choroba dotyka przede wszystkim mężczyzn, to jednak kobiety również chorują – od kilkunastu lat obserwuje się wzrost zachorowań wśród kobiet, więc nie lekceważ zagrożenia.

Objawy

Pierwsze są często lekceważone: ból w klatce piersiowej, kaszel, uczucie duszności i odpluwanie krwią. Zazwyczaj dopiero wtedy chory zgłasza się do lekarza, ale rak jest już tak zaawansowany, że szanse przeżycia są niewielkie. Dlatego jeśli palisz i nagle zauważysz, że męczy Cię nagle najmniejszy wysiłek, albo zaczniesz często łapać infekcje górnych dróg oddechowych, zapytaj lekarza, czy nie byłoby rozsądnie zrobić sobie RTG klatki piersiowej.

Co robić

Podstawa: rzuć palenie albo przynajmniej ogranicz. Ryzyko raka płuc rośnie wraz z liczbą wypalanych papierosów. I pij wino. Badania wykazały, że wypijanie codziennie lampki czerwonego wina zmniejsza ryzyko raka płuc o 13%.

POChP

CO TO TAKIEGO. POChP to skrót od „przewlekła obturacyjna choroba płuc”. Ta mało znana choroba dotyka głownie palaczy i jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie. Co roku umiera na nią blisko 15 tysięcy Polaków. Jeżeli czujesz duszność i często masz zadyszkę oraz kaszel poranny, zgłoś się do pulmonologa. Im szybciej choroba jest zdiagnozowana, tym skuteczniejsza będzie terapia.

 

Zobacz również:
REKLAMA