Nadzieja dla chorych na cukrzycę

Zgodnie z informacjami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, w 1980 roku na cukrzycę chorowało 108 milionów osób na całym świecie. W 2014 – już 422 miliony. W samej Polsce w 2018 roku było 2 milionów cukrzyków, co stanowi około 8% całej populacji. Życie z cukrzycą to borykanie się z wieloma trudnościami, w tym z regularnymi zastrzykami insulinowymi. Być może jednak niedługo iniekcje nie będą już potrzebne.

cukrzyca fot. Getty Images

Refundacja leków w Polsce w 2019 roku

W zeszłym miesiącu polscy cukrzycy niecierpliwie czekali na nowe rozporządzenie dotyczące refundacji leków. Niestety, zmiany opublikowane 27-go czerwca nie przyniosły wielkich niespodzianek: cena tylko jednego rodzaju insuliny została nieznacznie obniżona (o 10 złotych), mnóstwo leków stało się za to droższych i kilkadziesiąt groszy. Żadne nowe urządzenia, paski czy leki na liście się niestety nie znalazły.

Jak się jednak okazuje, życie cukrzyków ma szansę zmienić się na lepsze i to niezależnie od list refundacyjnych  – zmiany odczują zwłaszcza ci, którzy regularnie muszą stosować zastrzyki z insuliną. Wszystko dzięki komórkom macierzystym.

SPRAWDŹ: Łyżeczka cukru - co się w niej kryje?

Komórki macierzyste – nowa szansa dla diabetyków?

Naukowcy już od kilku lat próbowali przekształcać ludzkie komórki macierzyste w takie, które produkowały insulinę i ostatecznie się im to udało –  nazwano je komórkami beta. Badania nie przesuwały się jednak naprzód, ponieważ problematyczne było wyregulowanie poziomu insuliny, którą produkowały nowe komórki. Mimo starań badaczy, hormon ciągle wytwarzany był w niewłaściwych ilościach.

Naukowcom z Washington University School of Medicine w St. Louis udało się jednak niedawno dokonać przełomu w tej sprawie. Okazało się, że oczekiwane rezultaty przyniosły zmiany środowiska dojrzewania wspomnianych komórek, dzięki czemu zaczęły one prawidłowo reagować na poziom insuliny w organizmie. 

Nowe komórki przeszczepiono myszom – okazało się nie tylko, że wydzielanie insuliny rozpoczęło się bardzo szybko, ale także, że kontrolowanie poziomu hormonu tą drogą było możliwe przez kilka miesięcy. 

Czy komórki macierzyste zastąpią zastrzyki?

Nowe odkrycie naukowców stwarza wiele możliwości – oczywiście konieczne są teraz co najmniej kilkuletnie badania, niemniej pojawiła się duża szansa, że niedługo zastrzyki insulinowe przejdą do przeszłości. A co się z tym wiąże, zupełnie zmieni się komfort życia milionów chorych na całym świecie. 

ZOBACZ TEŻ: 5 typowych objawów cukrzycy oraz Dlaczego warto badać poziom cukru?


Zobacz również:
REKLAMA