Na hemoroidy cierpią też ludzie młodzi

Choć hemoroidy znacznie częściej przytrafiają się seniorom, kłopoty z nimi można mieć w każdym wieku – problemy z żylakami odbytu mają często młode kobiety (zwłaszcza w ciąży), mężczyźni, a zdarza się, że cierpią na nie nawet dzieci.

hemoroidy Shutterstock.com

Dla wielu osób załatwianie się w publicznej toalecie to prawdziwy stres. Tymczasem powtarzające się unikanie i wstrzymywanie wypróżniania w miejscach publicznych jest wstępem do choroby hemoroidalnej – to najczęstszy powód występowania hemoroidów u nastolatków. U seniorów główną przyczyną jest nabywana wraz z wiekiem tendencja do zaparć, która jest skutkiem wolniejszego rytmu życia.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to nie nazwa choroby, lecz struktur naczyniowych położonych w kanale odbytu. Pełnią podobną funkcję jak zwieracze - uszczelniają odbyt i odpowiadają za wypróżnianie się oraz kontrolowanie uwalniania gazów. Gdyby nie one, byłoby o wiele trudniej. Przypominają poduszeczki wypełnione krwią. Zdrowe są dla nas całkowicie niewidoczne i niewyczuwalne. Dopiero, gdy się powiększą, zaczynają dawać przykre dolegliwości - pieczenie, świąd, a nawet krwawienie – stąd ich nazwa guzki krwawnicze.

ZOBACZ TEŻ: Ślady krwi - co oznaczają?

Skąd się biorą hemoroidy?

Hemoroidy, a precyzyjniej - choroba hemoroidalna powstaje w efekcie powtarzającego się wzrostu ciśnienia albo zastoju krwi w odbytniczych splotach żylnych. Dochodzi do tego np. podczas biegunek, zaparć, w czasie ciąży.

Chorobie hemoroidalnej sprzyja też:

  • otyłość,
  • siedzący tryb życia,
  • wielogodzinna praca przy komputerze – czyli wszystkie sytuacje, w których utrudniony jest swobodny przepływ krwi w okolicach odbytu.
  • Uwaga! Dla splotów żylnych w okolicach odbytu niebezpieczne mogą też być zbyt intensywne ćwiczenia, np. przesadzona praca na rzeźbą ciała, wymagająca dźwigania ciężarów – zbyt częste wizyty na siłowni również mogą skończyć się powstaniem hemoroidów.
  • Mało błonnika. Wpływ na występowanie hemoroidów może mieć także dieta. Jeśli jest uboga w błonnik może bowiem prowadzić do zaparć.
  • Pikantne potrawy i używki takie jak alkohol czy papierosy mogą powodować nieregularne wypróżnienia.
  • Odwodnienie. Z kolei niewystarczające nawadnianie i nadużywanie alkoholu osłabia naczynia krwionośne.
  • Geny. Znaczenie mają także nasze genetyczne uwarunkowania, szczególnie te związane z zaburzeniami struktury kolagenu i elastyny.

Hemoroidy często występują w parze z innymi zaburzeniami naczyniowymi np. przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych – jeśli więc chorujemy na żylaki, może się okazać, że „dopracujemy się” także hemoroidów.

Jak uniknąć hemoroidów?

Podstawą jest zdrowe odżywianie. „Odpowiednio ułożony jadłospis zapobiegnie zaparciom, wyeliminuje też prawdopodobieństwo przytycia. Dzięki odpowiedniej diecie przewód pokarmowy będzie mniej obciążony, a co za tym idzie korzystnie wpłynie na pracę jelit. Musimy pić zatem dużo płynów, jeść owoce i warzywa” – mówi dr n. med. Jacek Jesipowicz, chirurg proktolog ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Niezwykle ważna jest też aktywność fizyczna, która usprawnia metabolizm i krążenie krwi.Jeśli nie przepadamy za sportowym trybem życia wybierzmy sobie coś, co nie będzie dla nas obciążające, a jednak dostarczy organizmowi trochę ruchu - spokojny jogging, pływanie czy choćby spacer przed snem na pewno pomogą poprawiać funkcjonowanie jelit.

ZOBACZ TEŻ: Mocz i stolec - nieocenione źródła informacji

Źródło: zdrowie.pap.pl [tekst: Monika Wysocka]


REKLAMA