Na co choruje Halle Berry [WH NEWS]

Newsy do codziennego stosowania. Popij kawą.

Halle Berry Getty Images
Halle Berry od 29 lat choruje na cukrzycę typu 1

Oscar z cukrzycą

Halle Berry, laureatka Oscara za rolę w filmie „Czekając na wyrok”, uznawana za symbol seksu, choruje na cukrzycę. Dowiedziała się o tym w dramatycznych okolicznościach. Podczas zdjęć do serialu zapadła w śpiączkę cukrzycową. Na szczęście nie była wówczas sama i udało się ją uratować, a przy okazji zdiagnozowano u niej cukrzycę typu 1.

To było w 1989 roku, a więc 29 lat temu. Od trzech dekad Halle musi kilka razy dziennie podawać sobie zastrzyk z insuliny, co nie przeszkodziło jej zrobić oszałamiającą karierę. Aktorka do dziś stosuje rygorystyczną dietę, regularnie trenuje i jest niebywale aktywna, czyli robi dokładnie to, co każdy cukrzyk robić powinien. Więcej o cukrzycy przeczytasz tutaj.

Eko-tampon

A dokładniej: eko aplikator. Statystyczna kobieta zużywa w ciągu życia ponad 10 000 tamponów. Jeśli policzyć wszystkie jednorazowe, ale pokryte warstwą plastiku aplikatory, uzbierałaby się niezła górka. Dla każdej z nas. Ale jeśli zależy Ci na przyszłości naszej planety, możesz zainwestować w DAME: aplikator wielorazowego użytku. DAME jest zrobiony z materiału, który sam się sterylizuje. Wystarczy go opłukać wodą i znów jest czysty. Na indiegogo kosztuje 17 funtów.

Sprawdź także nasz artykuł o kubeczkach menstruacyjnych.

Trądzik i nabiał

Byłoby cudownie, gdyby trądzik męczył nas tylko w okresie pokwitania. Niestety, niektóre z nas muszą z nim się borykać dłużej. Jeśli i Ty zmagasz się z pryszczami, na kilka tygodni odstaw nabiał, zwłaszcza zaś mleko odtłuszczone. Badania uczonych sugerują, że spożycie produktów mlecznych może nasilać objawy trądziku. Zadziała? Super. Nie zadziała? Trudno. Pocieszysz się lodami.

Męska pigułka

Być może już niedługo do kondomów i wazektomii dołączy nowa metoda antykoncepcji dla facetów. Uczeni z University of Washington przeprowadzili pierwsze testy kliniczne z pigułką obniżającą poziom hormonów biorących udział w produkcji plemników. Wyniki są bardzo obiecujące. Czekamy.

Czytaj także: Wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych.

Kłujący ból

Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na migreny. Uczeni podejrzewają, że wynika to z czterokrotnie mniejszej ilości białek NHE1 w mózgach kobiet, a im jest ich mniej, tym silniejszy ból. Zdaniem uczonych akupunktura jest skuteczna porównywalnie do tradycyjnych leków zażywanych profilaktycznie.

Dieta śródziemnomorska na Alzheimera

3 lata - wystarczy przez taki okres stosować dietę śródziemnomorską, by opóźnić rozwój choroby Alzheimera. Badania opublikowane w piśmie „Neurology” wykazały, że u ludzi jedzących w ten sposób powstaje o 15% mniej tzw. złogów beta-amyloidowych, które są markerem alzheimera. Dodatkowo ich organizmy były w stanie szybciej metabolizować glukozę, niezbędną do zasilania mózgu. To co? Może czas na rybkę?

REKLAMA