Morwa biała jako suplement. Jakie jest jej zastosowanie?

Liście morwy białej są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, a wyciąg z rośliny wspiera organizm w walce z nadciśnieniem tętniczym oraz innymi chorobami układu krążenia. Morwę białą można też wykorzystywać do poprawiania wyglądu skóry.

morwa biała fot. Shutterstock.com
Morwa biała - naturalny suplement diety

Morwa biała jest niewielkim drzewem liściastym (osiąga do kilkunastu metrów wysokości), pochodzącym z Dalekiego Wschodu, które rozprzestrzeniło się niemal na całym świecie. Od wieków wykorzystywana była w medycynie chińskiej m.in. w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, oczu i chorób pasożytniczych. Współcześnie uwagę na prozdrowotne właściwości tej rośliny zwrócił amerykański biochemik Leland H. Hartwell, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, laureat Nagrody Nobla, który wykazał, że w dojrzałym liściu morwy białej jest dużo białka i fosforu oraz aminokwasów.

Najcenniejszą częścią morwy, pod względem zdrowotnym, są zbierane wiosną liście, które stanowią cenne źródło substancji odżywczych oraz leczniczych. Bardzo wartościowe są ekstrakty nie tylko z liści morwy białej, ale także z jej owoców.

ZOBACZ TEŻ: Kobiece suplementy szyte na miarę

Morwa biała w walce z cukrzycą

Liście morwy białej mają przede wszystkim silne właściwości hipoglikemiczne, co oznacza, że pomagają obniżać poziom cukru we krwi. Dlatego codzienne picie roślinnego naparu zalecane jest osobom, które chcą kontrolować poziom glukozy zarówno na czczo, jak i po posiłku.

Wśród substancji prozdrowotnych, które zawiera morwa biała, na szczególną uwagę zasługuje alkaloid DNJ (i jego pochodne), którego działanie jest podobne do działania leków przeciwcukrzycowych. Związek ten opóźnia rozkład przyjmowanych w pożywieniu węglowodanów złożonych, co sprawia, że poziom cukru we krwi nie wzrasta gwałtownie. DNJ, jako naturalny inhibitor, w przeciwieństwie do syntetycznych odpowiedników, o wiele rzadziej wywołuje efekty uboczne.

Ze względu na działanie hipoglikemiczne produkty z morwy polecane są diabetykom. Jak wykazały badania przeprowadzone na University Minnesota, napar z liści morwy pity po posiłku ogranicza skoki insuliny aż o 44%.

Przeciwutleniacze w morwie białej

Morwa biała wspomaga też organizm w walce ze starzeniem się. Ze względu na zawartość substancji o działaniu przeciwutleniającym (m.in. kwasu askorbinowego i flawonoidów) redukuje wolne rodniki, które odpowiedzialne są za ten proces. Wolne rodniki w normalnych warunkach są usuwane przez naturalne mechanizmy ludzkiego ciała, ale napięcie i zdenerwowanie oraz zanieczyszczenie środowiska mogą zaburzać ten mechanizm, co prowadzi często do tzw. stresu oksydacyjnego organizmu. Znakomitymi sprzymierzeńcami w walce z tym procesem są owoce i warzywa oraz rośliny zielarskie bogate w naturalne antyoksydanty, jak kwercetyna i rutyna, które znaleźć można właśnie w morwie białej. Także ekstrakty z liści morwy wykazują wysoki potencjał antyoksydacyjny, a ze względu na te właściwości, dodatkowo wspierają organizm w walce z miażdżycą.

SPRAWDŹ: Kosmetyk, który nic nie kosztuje

Kosmetyki z morwy białej

W ekstraktach z liści morwy stwierdzono obecność wielu związków o działaniu przeciwbakteryjnym oraz makro- i mikroelementów (np. żelaza, cynku, wapnia, fosforu oraz magnezu). Preparaty otrzymywane z morwy wykazują działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Wyciąg z liści ma właściwości przeciwzapalne, może wspierać też ochronę wątroby.

Ekstrakty z liści i kory morwy białej wykorzystywane są do łagodnego wybielania skóry, pomagają w naturalnej likwidacji przebarwień i piegów. Substancja może mieć też właściwości nawilżające, poprawiające kondycję skóry, odżywiające i nawilżające. Preparaty z morwy przeciwdziałają starzeniu skóry (dzięki właściwościom przeciwutleniającym), a także bywają stosowane jako środek łagodzący podrażnienia, przeciwzapalny, który wyrównuje przebarwienia na skórze i wspomaga jej elastyczność.

Morwa biała – dostępne preparaty

Obecnie na rynku spotkać można m.in. herbaty z liści morwy, tabletki na bazie wyciągów i ekstraktów z liści oraz soki, a roślina ta staje się coraz bardziej popularnym surowcem zielarskim.

Świeżo przyrządzony wyciąg z liści morwy stosowany jest jako środek wspomagający pocenie oraz do płukania w stanach zapalnych gardła.

Aby uzyskać dobroczynny napar, 1 łyżeczkę liści morwy białej wystarczy zalać szklanką wrzącej wody i zaparzyć pod przykryciem przez 5 minut.

Liście morwy białej można też kupić jako herbatę ziołową w gotowych torebkach.

ZOBACZ TEŻ: Gotu kola – właściwości nootropowe, zdrowotne i urodowe


Zobacz również:
REKLAMA