Miesiączka: 10 pytań i odpowiedzi

Niektóre pytania dotyczące miesiączki mogą być tak trudne do wykrztuszenia, nawet na fotelu ginekologicznym, że postanowiłyśmy zadać je za Ciebie. Oto odpowiedzi.  

wino fot. Getty Images
fot. Getty Images

Aż 61% Polek uważa badanie ginekologiczne za krępujące doświadczenie. Nic więc dziwnego, że w tej i tak już trudnej sytuacji wstydzimy się zadać pytania, które krępowałyby nas jeszcze bardziej. Albo zwyczajnie w emocjach zapominamy je zadać i przypominają nam się dopiero gdy wychodzimy z gabinetu.

1. Dlaczego w czasie okresu pachnę tam inaczej niż zwykle?

Krew miesiączkowa w zasadzie nie ma wyraźnego zapachu. Jednak gdy zmiesza się z powietrzem, potem i bakteriami, zapach może się zmienić na, powiedzmy, bardziej wyraźny. Żeby temu zapobiec, musisz częściej zmieniać tampony lub podpaski (możesz także użyć kubeczków menstruacyjnych), a gdy tylko masz okazję, podmyć się. Tylko nie przesadzaj – wystarczy letnia woda i łagodny płyn do higieny intymnej. Silnie wysuszające mydła antybakteryjne czy przepłukiwanie pochwy to nie najlepszy pomysł – taka nadgorliwość może doprowadzić do podrażnienia delikatnej śluzówki waginy.

2. Dlaczego na początku okresu krew jest brązowa?

Krew z czasem brązowieje, zatem najprawdopodobniej ta brązowa z początku miesiączki to może być krew, która zaczęła się zbierać w macicy, zanim poczułaś, że musisz użyć tamponu. Mogą to być też złuszczone komórki nabłonka wyścielającego macicę, które pozostały w niej jeszcze z poprzedniego okresu. Jeśli sytuacja wraca do normy po pierwszym dniu, nie ma powodów do obaw.

3. Mam bardzo obfitą miesiączkę. To normalne?

Ty znasz się sama najlepiej. Jeśli zwykle miałaś obfite okresy, prawdopodobnie taki już jest Twój urok. Niestety, obfite miesiączki, tym bardziej gdy są bardzo bolesne, mogą też być objawem endometriozy. Dlatego powiedz o tym swojemu ginekologowi, zwłaszcza jeżeli zauważysz, że musisz zmieniać tampony częściej niż do tej pory. 

Odpowiedzieliśmy także na Wasze pytania dotyczące zdrowia intymnego.

4. Mam 36 lat i okres skrócił mi się do jednego dnia. To już menopauza?

Wiele kobiet ma przez całe życie bardzo krótkie miesiączki i nie ma w tym nic złego (szczerze mówiąc, to raczej wygodne). Ale jeśli wcześniej okresy trwały u Ciebie kilka dni i nagle uległy skróceniu, poczekaj chwilę i obserwuj się. Jeśli sytuacja powtórzy się 4 razy – idź do ginekologa i powiedz mu, co się dzieje.

Przed wizytą przypomnij sobie, kiedy to się zaczęło, czy okres pojawia się częściej niż zwykle i czy zauważyłaś jakiekolwiek inne zmiany. Z taką wiedzą lekarzowi będzie łatwiej postawić diagnozę. Nagłe, drastyczne skrócenie miesiączki może być objawem mięśniaków macicy, polipów albo zespołu policystycznych jajników. Lepiej dać się dokładnie zbadać.

5. Na podpasce znajduję wielkie skrzepy krwi. Czy to groźne?

Fakt, nie wygląda to najpiękniej. Zazwyczaj zdarza się, gdy masz bardzo obfity okres i krew wypływa w takich ilościach, że przeciwzakrzepowe substancje we krwi nie nadążają, wskutek czego krew ma częściowo konsystencję żelu.

Kiedy się martwić? Jeśli skrzep ma wielkość winogrona – możesz spać spokojnie, ale jeśli jest większy i sięga rozmiarów śliwki – idź do ginekologa. Być może lekarz zaleci testy w kierunku anemii, bo utrata dużych ilości krwi może ją powodować.  

6. Ostatnio mam okres co dwa tygodnie. Czy to powód do niepokoju?

Przyczyn nieregularnej miesiączki może być wiele: od silnego stresu aż po choroby takie jak cukrzyca, zaburzenia w pracy tarczycy czy PCOS. Jeśli zdarzyło się to raz, nie musisz się przejmować, natomiast trwające dłużej rozregulowanie cyklu powinno Cię skłonić do wizyty u lekarza.

 

7. W czasie okresu mam luźniejsze stolce. Dlaczego?

Nieszczęścia chodzą parami... Podczas miesiączki wzrasta poziom prostaglandyn, które oprócz tego, że sprawiają ból, powodują też skurcze mięśni. To właśnie dlatego boli Cię podbrzusze. A częstsze niż zwykle stolce to wynik działania prostaglandyn na perystaltykę jelit. Jeśli na początku okresu weźmiesz lek przeciwbólowy, perystaltyka powinna się nieco uspokoić.

8. Czy w czasie okresu można uprawiać seks?

Jeśli tylko jesteś zdrowa i masz ochotę, nie ma przeciwwskazań. Jeśli nie czujesz się komfortowo – nie powinnaś się zmuszać. Jeśli zaś martwisz się o opinię swojego faceta, uspokajamy, że według wyników ankiety zamieszczonej na stronie menshealth.com aż trzy czwarte facetów nie sądzi, by menstruacja stanowiła przeszkodę w zbliżeniu, przy czym 54% takie nastawienie ma jedynie w przypadku małżonki lub stałej partnerki.

9. W te dni seks sprawia mi więcej przyjemności. Czy to normalne?

Wg dr Sary Gottfried, autorki książki „Hormone Cure”, na początku okresu poziom estrogenu jest na najniższym poziomie, ale po kilku dniach gwałtownie rośnie, a wraz z nim rośnie poziom testosteronu odpowiedzialnego za libido. Krew działa też jak lubrykant, a bonusem jest to, że orgazm zmniejsza skurcze.  

 

10. Czy seks w czasie okresu może prowadzić do ciąży?

Owszem. Wprawdzie prawdopodobieństwo nie jest duże, ale może się tak zdarzyć. Nie każde krwawienie oznacza początek cyklu. Czasami z różnych powodów krwawimy również w innych terminach, więc może się zdarzyć, że krwawienie trwa jeszcze w czasie jajeczkowania. Poza tym, plemniki potrafią w sprzyjających warunkach przeżyć nawet 72 godziny, więc nawet jeśli robiliście to w czasie miesiączki, plemnik może doczekać do jajeczkowania.

Dlatego jeśli nie planujesz jeszcze dziecka, lepiej się zabezpiecz. Świetnie w tym celu sprawdzi się prezerwatywa, bo, po pierwsze, chroni przed niechcianą ciążą, po drugie, przed potencjalnym zakażeniem, i – po trzecie – dzięki niej jest mniej kłopotów z doprowadzeniem pościeli do ładu.

Seks w te dni

  • Wybieraj końcówkę okresu. Początek miesiączki to wzdęcia, skurcze i obfite krwawienie. Lepiej poczekać.
  • Przygotuj ciemny ręcznik i rozłóż go na łóżku. Będziesz się czuła bardziej komfortowo.
  • Używaj kondomów. W czasie okresu łatwiej jest coś złapać, a zajście w ciążę też jest możliwe.
  • Miej pod ręką wilgotne ściereczki. Mogą się przydać, zapewniamy.
  • Unikaj pozycji na jeźdźca – pamiętaj, że grawitacja działa także na krew.  

WH 09/2016

Zobacz również:
REKLAMA