Aż 61% Polek uważa badanie ginekologiczne za krępujące doświadczenie. Nic więc dziwnego, że w tej i tak już trudnej sytuacji wstydzimy się zadać pytania, które krępowałyby nas jeszcze bardziej. Albo zwyczajnie w emocjach zapominamy je zadać i przypominają nam się dopiero gdy wychodzimy z gabinetu.
1. Dlaczego w czasie okresu pachnę tam inaczej niż zwykle?
Krew miesiączkowa w zasadzie nie ma wyraźnego zapachu. Jednak gdy zmiesza się z powietrzem, potem i bakteriami, zapach może się zmienić na, powiedzmy, bardziej wyraźny. Żeby temu zapobiec, musisz częściej zmieniać tampony lub podpaski (możesz także użyć kubeczków menstruacyjnych), a gdy tylko masz okazję, podmyć się. Tylko nie przesadzaj – wystarczy letnia woda i łagodny płyn do higieny intymnej. Silnie wysuszające mydła antybakteryjne czy przepłukiwanie pochwy to nie najlepszy pomysł – taka nadgorliwość może doprowadzić do podrażnienia delikatnej śluzówki waginy.
2. Dlaczego na początku okresu krew jest brązowa?
Krew z czasem brązowieje, zatem najprawdopodobniej ta brązowa z początku miesiączki to może być krew, która zaczęła się zbierać w macicy, zanim poczułaś, że musisz użyć tamponu. Mogą to być też złuszczone komórki nabłonka wyścielającego macicę, które pozostały w niej jeszcze z poprzedniego okresu. Jeśli sytuacja wraca do normy po pierwszym dniu, nie ma powodów do obaw.
3. Mam bardzo obfitą miesiączkę. To normalne?
Ty znasz się sama najlepiej. Jeśli zwykle miałaś obfite okresy, prawdopodobnie taki już jest Twój urok. Niestety, obfite miesiączki, tym bardziej gdy są bardzo bolesne, mogą też być objawem endometriozy. Dlatego powiedz o tym swojemu ginekologowi, zwłaszcza jeżeli zauważysz, że musisz zmieniać tampony częściej niż do tej pory.
Odpowiedzieliśmy także na Wasze pytania dotyczące zdrowia intymnego.
Komentarze