Miejsca intymne: na południe od pępka

Czy znasz wszystkie tajemnice swojego układu rozrodczego? Powinnaś, bo ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Zobacz przewodnik WH po dolnej części brzucha i poznaj lepiej swoje narządy płciowe.

Układ rozrodczy. W tym określeniu jest mniej więcej tyle uroku, co w układzie scalonym. Zamiast cudownego seksu i cudu narodzin przywodzi raczej na myśl nudne lekcje biologii. Te, na których prawdopodobnie nie uważałaś. Nie tylko Ty zresztą.

REKLAMA

Ankieta WH wykazała, że ponad połowa kobiet ma zaskakująco duże braki w wiedzy na temat swoich najbardziej intymnych miejsc. Żeby pozwolić Ci lepiej zrozumieć, czym różnisz się od mężczyzn, przedstawiamy ten przewodnik po dolnej części brzucha. Gotowa? No to zaczynamy wycieczkę po sercu Twojej kobiecości.

Teoretycznie błahe problemy podbrzusza mogą mieć bynajmniej nie błahe konsekwencje. Mogą na przykład zakłócić równowagę hormonalną, która z kolei może spowodować to, że przytyjesz, że zaczniesz kłócić się ze swoim bogu ducha winnym facetem, że seks przestanie ci sprawiać frajdę, że nie będziesz mogła mieć dzieci albo że przerzedzą Ci się włosy. To naprawdę ważne sprawy. A jednak aż 64% kobiet nie potrafi wskazać na rysunku szyjki macicy.Nie tylko tego elementu zresztą.

Badanie przeprowadzone przez WH we współpracy z amerykańskim Congress of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) wykazało, że wiele kobiet nie ma bladego pojęcia o swoich narządach płciowych. To nas zresztą niespecjalnie dziwi, bo przecież ani tego nie widać, ani nie słychać. A rozmawiać o takich rzeczach? Nie bardzo wypada. Niestety, niewiedza potrafi boleć.

W skrócie: blisko jedna trzecia respondentek sądziła, że świadectwem idealnego zdrowia tam w dole jest całkowity brak zapachu. Błąd – delikatny zapach jest nie do uniknięcia, a desperackie próby pozbycia się go są tak naprawdę niebezpieczne dla zdrowia.

Mniej więcej tyle samo kobiet uznało, że czerwone wino jest dobre dla zdrowia części intymnych. Niestety, o ile serce czerpie korzyści z tego boskiego napoju, o tyle musisz pamiętać, że alkohol ma wpływ na hormony. Niezbyt korzystny.

Aż 75% kobiet nie potrafiło powiedzieć, jaka jest przeciętna wielkość pochwy, a zaskakująco dużo respondentek nie potrafiło precyzyjnie wskazać ujścia cewki moczowej...

Aż nie chce się wierzyć, prawda? A jednak – badania Yale School of Medicine wykazały, że 40% kobiet jest przekonanych, iż jajniki produkują jajeczka aż do czterdziestki. W rzeczywistości wszystkie jajeczka, którymi dysponujesz, są już gotowe od chwili, gdy się urodziłaś. Później są tylko regularnie uwalniane, ale nie są produkowane, tak jak np. powstają plemniki u facetów.

Tyle, jeśli chodzi o wiedzę teoretyczną, przydatną, oczywiście, ale nie niezbędną. Natomiast szokujący jest fakt, że wg „Fertility and Sterility”, aż 40% kobiet nie wie, kiedy im się zaczyna, a kiedy kończy jajeczkowanie – a to już jest niewiedza, która może mieć bardzo poważne konsekwencje.

„W przypadku dolnych partii brzucha, wiele kobiet zwyczajnie nie wie, co jest normalne” – mówi dr Meadow Maze Good z University of Florida. A skutki tego są takie, że albo przejmują się zupełnie niepotrzebnie czymś, co jest właśnie zupełnie normalne, albo uznają za normalne i ignorują to, co jest niepokojącym objawem.

Gdyby tylko nie wiedziały, byłoby to pół biedy. Ale ponad połowa badanych przyznała się, że podczas wizyty u ginekologa ukrywa przed nim różne informacje – to bardzo niebezpieczna strategia, bo problemy intymne są przecież z natury mocno schowane przed światem.

Zespół policystycznych jajników, zakażenia chlamydią, rzeżączką, grzybice, ropnie gruczołu Bartolina — lista schorzeń, które mogą powodować dyskomfort, ból, a czasami nawet bezpłodność, jest bardzo długa. Powiedzmy więc to jeszcze raz – jeśli nie będziesz wiedziała, jak działa ta cudowna maszyneria, zwana mało poetycko narządami rozrodczymi, trudno Ci będzie utrzymać ją w idealnym stanie. A jeśli nie wiesz, na czym polegają te schorzenia, zobacz nasz artykuł o tym, jak często chodzić do ginekologa.

A przecież zdrowa, zadowolona pochwa i okolice to nie tylko kwestia Twojego zdrowia – to zbyt ogólne określenie, żeby robiło jakiekolwiek wrażenie. Ale pamiętaj, że dbając o swoje podbrzusze tak samo jak o twarz i biust, zapewniasz sobie więcej energii, więcej spokoju, lepszy wygląd i lepsze samopoczucie. Ach, no i oczywiście lepszy, przyjemniejszy seks.

REKLAMA

REKLAMA

Anatomia dziewczyn: poznaj swoje narządy płciowe

Niemal połowa badanych przez nas kobiet nie bardzo wiedziała, co jest gdzie, i za co odpowiada. Może czas na powtórzenie wiadomości?

1. Jajniki

Faceci mają dwa jądra; Ty masz tę parę jajników, mniej więcej wielkości migdała. Od urodzenia w Twoich jajnikach znajduje się około milion jajeczek. Ponad połowa z nich znika, zanim osiągniesz dojrzałość. Z tego, co zostaje, jajniki uwalniają około 400 jajeczek w ciągu całego Twojego życia. Żeby zapewnić im jak najlepszą jakość, jedz produkty bogate w beta-karoten (marchewka, grejpfrut) i pij zieloną herbatę.

2. Szyjka macicy

Ulokowana między pochwą a macicą, jest czymś w rodzaju przedsionka do macicy. Pod wpływem estrogenów, gdy jesteś płodna, szyjka mięknie i nieco się rozchyla. Po zapłodnieniu szyjka macicy podtrzymuje, w sensie dosłownym, Twoją ciążę. Dlatego tak ważne jest, by była w dobrej kondycji. Wsparcie z talerza dla szyjki macicy to kurkumina, maliny i orzechy. Bardzo niekorzystnie wpływa na nią natomiast palenie.

3. Macica

Macica to w gruncie rzeczy zbudowany z mięśni worek, którego zadaniem jest zapewnienie schronienia Twojej miniaturce, gdy będziesz w ciąży. W ramach nadgodzin macica potrafi też boleć – to właśnie jej skurcze często powodują bolesne miesiączki. Gdy masz sporą nadwagę albo kłopoty z trawieniem (mowa o zaparciach), macica może być uciskana przez inne narządy, a to nie jest przyjemne.

4. Pochwa

Strażnik całego układu. Ma kwaśny odczyn, więc bakterie nie przedostają się dalej. Gdy zachodzi potrzeba, potrafi się powiększyć. Normalnie ma ok. 6-8 cm długości, a gdy jesteś podniecona wydłuża się nawet o 10 cm. Jednocześnie wzrasta jej średnica, do nawet 13 cm. Ta cecha przydaje się podczas seksu, ale najbardziej przy porodzie. Nie próbuj jej „przepłukiwać” różnymi wynalazkami. I ogranicz słodycze. Nadmiar cukru może sprzyjać grzybicy.

5. Jajowody

Mniej więcej 12-centymetrowe rurki od środka pokryte rzęskami, które przesuwają jajeczko z jajnika do macicy. Najczęściej to właśnie tutaj dochodzi do spotkania jajeczka z plemnikiem. Gdy spotkanie jest udane, zapłodnione jajeczko wędruje jeszcze 6 dni do macicy. Pod warunkiem, że ta cienka rurka jest dobrze naoliwiona. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową sprawiają, że jajowody przestają być drożne. I wtedy nici z ciąży.

Czego tu brakuje?

Srom: zewnętrzna część, którą widać – między innymi łechtaczka i wargi sromowe.

Cewka moczowa: jej ujście znajduje się nad wejściem do pochwy, a poniżej łechtaczki.

A czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego co miesiąc stajesz się wredną zołzą dla wszystkich dookoła, w środku nocy robisz sobie wyprawy do lodówki albo zasypiasz na stojąco w ciągu dnia? To sprawka hormonów, które mają wpływ na owulację, płodność i libido, ale również na Twoją psychikę, a nawet rytm dobowy. Zobacz, jak działają Twoje hormony płciowe.

REKLAMA

kobieta, naga, ciało fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Krajobraz intymny: od dojrzewania do przekwitania

+ 20 lat

Piersi rosną, a wargi maleją: gdy proces dojrzewania dobiega końca, większość Twoich organów powiększa się i osiąga normalne, dorosłe rozmiary. Z jednym wyjątkiem. Wargi sromowe większe, te, które znajdują się na zewnątrz – nieco się zmniejszają, stają się jakby mniej spuchnięte.

+ 30 lat

Rozciąganie: w ciąży macica rozciąga się do rozmiaru arbuza, by w 6 tygodni po porodzie wrócić do normalnych rozmiarów. W Polsce obecnie ok. 40% kobiet wybiera cesarskie cięcie i oszczędza swoim pochwom podobnych ćwiczeń rozciągających.

Niestety, blizna po cesarce może swędzieć i pobolewać przez lata. Pomimo bólu ciąża może być wspaniałym okresem w życiu kobiety. Jeśli rozważasz posiadanie dziecka, zobacz 8 prostych kroków do zwiększenie płodności.

Ciemniej: zmiany hormonalne wynikające z ciąży lub upływu lat mogą spowodować, że Twoje wargi sromowe mniejsze (te bardziej wewnątrz, tuż przy łechtaczce i wejściu do pochwy) zaczynają ciemnieć. Jeśli więc zauważysz zmianę, nie wpadaj w panikę – to normalne.

+ 40 lat

Przyspieszenie na finiszu: po 40 r.ż. dostawy jajeczek nie są już tak regularne. Zdarzają się cykle bez owulacji (choć krwawienie nadal jest), wkrótce też cykle stają się krótsze. Zajście w ciążę nie jest już łatwe. Menopauza nadchodzi średnio około 51. roku życia.

Rozluźnienie: narządy rozrodcze są podtrzymywane na miejscu przez skomplikowaną strukturę mięśni i ścięgien. Nadwaga, lata dźwigania i po prostu wiek osłabiają elastyczność tej konstrukcji. Czasami powoduje to kłopoty z utrzymaniem moczu albo uczucie ciężkości. Zapobieganie? Ćwiczenia Kegla!

Pustynna burza: spadek poziomu estrogenów zaburza równowagę kwasowo-zasadową pochwy, i przez to zwiększa ryzyko stanów zapalnych. Dodatkowo ścianki pochwy ulegają osłabieniu, są też gorzej nawilżone, co może powodować świąd i podrażnienia. Uwaga! Seks pomaga utrzymać je w formie.

REKLAMA

REKLAMA

masturbacja, seks Kotin / shutterstock.com
fot. Kotin 2015/shutterstock.com

Co się dzieje, gdy jesteś podniecona

U faceta ubranego tylko w spodnie od piżamy bardzo łatwo zauważyć pożądanie. W przypadku kobiet objawy aż tak nie rzucają się w oczy, ale też są.

Mózg

Gdy wyczuje, że coś się może wydarzyć, naczynia krwionośne rozszerzają się i dostarczają na południe więcej krwi. Wzmożone krążenie sprawia, że w pochwie zaczynają się wydzielać naturalne lubrykanty, a wargi sromowe lekko zwiększają objętość. Tysiące zakończeń nerwowych w pochwie i okolicach przechodzą w stan gotowości.

Łechtaczka

Powiększa się i robi się twarda. To taki odpowiednik męskiej erekcji. Łechtaczka może się powiększyć nawet trzykrotnie, gdy jesteś podniecona. Gdy jest już po wszystkim, wraca do normy dosyć wolno, niektórym kobietom nawet utrudniając sikanie.

Szyjka macicy

Mięknie i jeśli penis partnera (albo jakaś zabawka intymna) wtedy jej dotyka, może dostarczać sporej przyjemności. Pobudza to te same obszary w mózgu, co gra wstępna.

Kobiecy wytrysk

Mogą go wywołać skurcze mięśni dna miednicy w trakcie orgazmu. Dotyczy to około 10% kobiet. Nie martw się, to nie mocz. O dziwo, ten płyn zawiera swoisty antygen prostaty, choć kobiety prostaty nie mają.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoim orgazmie, zobacz koniecznie historię wielkiego O. A czy wiesz, że wspólne łóżkowe igraszki nie dość, że sprawiają niesamowitą przyjemność, to wpływają również korzystnie na nasz organizm? Poznaj zdrowotne korzyści z seksu.

Tekst: Malia Jacobson, Piotr Pflegel

WH 01/2015

Zobacz również:
Zobacz, dlaczego nie powinnaś rezygnować z treningów w outdoorze tylko dlatego, że robi się zimno. I jak to robić, żeby czuć się komfortowo.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA