[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Metody antykoncepcji hormonalnej - jak działają i czym się od siebie różnią?

Dr Tomasz Basta, ginekolog, wyjaśnia, czym różnią się poszczególne metody antykoncepcji hormonalnej.

metody antykoncepcji

Tabletki dwuskładnikowe

Jak to działa? Przyjmuje się je codziennie, o stałej porze. W porównaniu do innych metod mają stosunkowo duże dawki hormonów, które do krwi dostają się dopiero z przewodu pokarmowego. Tabletki powodują zatrzymanie owulacji. Są najbardziej obciążającym organizm kobiety sposobem antykoncepcji. U kobiet w średnim wieku lub obciążonych zdrowotnie przed przepisaniem tabletek należy zrobić badania hormonalne, próby wątrobowe i układ krzepnięcia krwi.

Tabletki jednoskładnikowe

Jak to działa? Na tej samej zasadzie, co dwuskładnikowe, z tą różnicą, że nie zawierają estrogenu, a jedynie progestagen. Dzięki temu mogą je stosować również kobiety palące po 35. roku życia. U niektórych pacjentek przy okazji mogą też łagodzić objawy bolesnych miesiączek. Podobnie jak tabletki dwuskładnikowe muszą być zażywane bardzo regularnie, bo zapomnienie o jednej czy dwóch tabletkach z rzędu zmniejsza ich skuteczność antykoncepcyjną.

ZOBACZ: Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety

Wkładka domaciczna hormonalna

Jak to działa? Długo – od 3 do 5 lat. Wkładka wyposażona jest  pojemniczek z hormonem, który stopniowo uwalnia się do wnętrza macicy, działając miejscowo na jej błonę śluzową. Bardzo mała ilość hormonu przenika do krążenia. Jest to najbezpieczniejsza metoda antykoncepcji hormonalnej. W wyniku działania wkładki gęstnieje śluz w szyjce macicy, co czyni go nieprzenikliwym dla plemników. Zmniejsza się też liczba owulacji.

Zastrzyki hormonalne

Jak to działa? Zastrzyk dostaje się raz na 3 miesiące. Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera tylko jeden hormon – progestagen, który hamuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając do zapłodnienia. Jest to metoda nieodwracalna na 3 miesiące, więc jeżeli kobieta ma skutki uboczne, to nie da się ich odwrócić. Drugą wadą tej metody jest nadmierny przyrost masy ciała w porównaniu do innych metod.

SPRAWDŹ: Antykoncepcja - pozytywne skutki uboczne

Implanty hormonalne

Jak to działa? Implant to cienki i elastyczny pręcik z plastiku o długości ok. 4 cm i szerokości 2 mm. Wszczepiany jest przez lekarza w przedramię pacjentki na okres 3 lat. W tym czasie stale uwalnia małe dawki hormonu, który przenika do krwiobiegu i zapobiega ciąży, ponieważ hamuje owulacje i zagęszcza śluz szyjkowy, który tworzy nieprzepuszczalną dla plemników barierę. Implant to bardzo bezpieczny sposób antykoncepcji.

Plastry hormonalne

Jak to działa? Przykleja się go raz na tydzień w takie miejsca, jak przedramię, bok brzucha czy nad pośladkami. Plaster zawiera hormon, który uwalnia się i przenika przez skórę do organizmu kobiety w stałej, ale niskiej dawce. Działa na tej samej zasadzie, jak tabletki. Plastry mają swoje wady: mogą się odklejać, odparzać skórę i z czasem mogą wyglądać mało estetycznie, a także przez nadmierne odklejenie może zmniejszać się ich działanie antykoncepcyjne.

ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać najodpowiedniejszą metodę antykoncepcji? 


Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij