Metody antykoncepcji hormonalnej - jak działają i czym się od siebie różnią?

Dr Tomasz Basta, ginekolog, wyjaśnia, czym różnią się poszczególne metody antykoncepcji hormonalnej.

metody antykoncepcji fot. Getty Images

Tabletki dwuskładnikowe

Jak to działa? Przyjmuje się je codziennie, o stałej porze. W porównaniu do innych metod mają stosunkowo duże dawki hormonów, które do krwi dostają się dopiero z przewodu pokarmowego. Tabletki powodują zatrzymanie owulacji. Są najbardziej obciążającym organizm kobiety sposobem antykoncepcji. U kobiet w średnim wieku lub obciążonych zdrowotnie przed przepisaniem tabletek należy zrobić badania hormonalne, próby wątrobowe i układ krzepnięcia krwi.

Tabletki jednoskładnikowe

Jak to działa? Na tej samej zasadzie, co dwuskładnikowe, z tą różnicą, że nie zawierają estrogenu, a jedynie progestagen. Dzięki temu mogą je stosować również kobiety palące po 35. roku życia. U niektórych pacjentek przy okazji mogą też łagodzić objawy bolesnych miesiączek. Podobnie jak tabletki dwuskładnikowe muszą być zażywane bardzo regularnie, bo zapomnienie o jednej czy dwóch tabletkach z rzędu zmniejsza ich skuteczność antykoncepcyjną.

ZOBACZ: Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety

Wkładka domaciczna hormonalna

Jak to działa? Długo – od 3 do 5 lat. Wkładka wyposażona jest  pojemniczek z hormonem, który stopniowo uwalnia się do wnętrza macicy, działając miejscowo na jej błonę śluzową. Bardzo mała ilość hormonu przenika do krążenia. Jest to najbezpieczniejsza metoda antykoncepcji hormonalnej. W wyniku działania wkładki gęstnieje śluz w szyjce macicy, co czyni go nieprzenikliwym dla plemników. Zmniejsza się też liczba owulacji.

Zastrzyki hormonalne

Jak to działa? Zastrzyk dostaje się raz na 3 miesiące. Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera tylko jeden hormon – progestagen, który hamuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając do zapłodnienia. Jest to metoda nieodwracalna na 3 miesiące, więc jeżeli kobieta ma skutki uboczne, to nie da się ich odwrócić. Drugą wadą tej metody jest nadmierny przyrost masy ciała w porównaniu do innych metod.

SPRAWDŹ: Antykoncepcja - pozytywne skutki uboczne

Implanty hormonalne

Jak to działa? Implant to cienki i elastyczny pręcik z plastiku o długości ok. 4 cm i szerokości 2 mm. Wszczepiany jest przez lekarza w przedramię pacjentki na okres 3 lat. W tym czasie stale uwalnia małe dawki hormonu, który przenika do krwiobiegu i zapobiega ciąży, ponieważ hamuje owulacje i zagęszcza śluz szyjkowy, który tworzy nieprzepuszczalną dla plemników barierę. Implant to bardzo bezpieczny sposób antykoncepcji.

Plastry hormonalne

Jak to działa? Przykleja się go raz na tydzień w takie miejsca, jak przedramię, bok brzucha czy nad pośladkami. Plaster zawiera hormon, który uwalnia się i przenika przez skórę do organizmu kobiety w stałej, ale niskiej dawce. Działa na tej samej zasadzie, jak tabletki. Plastry mają swoje wady: mogą się odklejać, odparzać skórę i z czasem mogą wyglądać mało estetycznie, a także przez nadmierne odklejenie może zmniejszać się ich działanie antykoncepcyjne.

ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać najodpowiedniejszą metodę antykoncepcji? 


REKLAMA