Meszki - co na ukąszenia? Domowe sposoby

Zdarzyło Ci się, zapewne, że po spacerze w plenerze wracasz do domu pogryziona przez owady. Ale zamiast zwyczajowych bąbli po komarach masz na nodze coś dziwnego - małą rankę, a wokół niej czerwoną niemiłosiernie swędzącą opuchliznę. A w dodatku utrzymuje się ona przez kilka, a nawet kilkanaście dni. I czujesz się też jakoś dziwnie.

| Data aktualizacji: 2020-09-08
Shutterstock

Co to takiego? Otóż najprawdopodobniej ugryzła Cię meszka. Meszkę trudno zauważyć w akcji, bo jest malutka. Ma od 1,5 do 6 mm, jest ciemnoszara, ma krótkie skrzydła i krępe ciało z garbkiem. Coraz częściej się o nich słyszy, bo pojawiło się ich więcej. Skąd się biorą? Oprócz zwyczajowego obwiniania klimatu specjaliści sugerują, że na wzrost ich populacji może mieć wpływ poprawa czystości rzek, bo tam właśnie, w płytkich i czystych wodach rozwijają się ich larwy. Dlatego dorosłe osobniki szukają sobie żeru w takiej okolicy.

ZOBACZ TEŻ: Nadzieja dla chorych na cukrzycę

Meszki - czy są niebezpieczne?

Dla człowieka groźne są tylko samice, bo to właśnie one zanim złożą jaja muszą się napić krwi. Meszki, na szczęście, nie przenoszą chorób zakaźnych, ale podczas ugryzienia wstrzykują do ranki toksyczną ślinę. W większości przypadków kończy się tylko na obrzęku i swędzeniu. Jeśli powstrzymasz się od drapania, to znika bez śladu po kilku dniach. Ale to bardzo trudne, dlatego w wielu przypadkach na skutek drapania dochodzi do mikrozakażenia, co pogarsza proces gojenia. Rankę należy więc przemyć i posmarować obrzęk maścią zapobiegającą swędzeniu.

Jednak jeżeli masz uczulenie na meszki, to oprócz dużej reakcji miejscowej, czyli bolesnej opuchlizny może dojść do reakcji ogólnej, która przejawia się nudnościami, wymiotami, biegunką, gorączką i zawrotami głowy. Możesz się czuć nawet tak, jakbyś miała początki grypy.

ZOBACZ TEŻ: Nowy sposób na alergię

Co na ugryzienie meszki?

Możesz we własnym zakresie zastosować domowe środki łagodzące opuchliznę i stan zapalny skóry, a oprócz tego zażyć leki przeciwhistaminowe. W cięższych przypadkach warto zasięgnąć rady lekarza. Jeśli jedziesz na wakacje w miejsce, gdzie może być plaga meszek możesz wcześniej zbadać w laboratorium analitycznym, czy nie jesteś uczulona na ich jad. To specjalne badanie krwi, które nazywa się panel swoistych IgE na owady.

Domowe sposoby na meszki

Jesli wybierasz się na spacer w okolice zbiornika wodnego lub lasu, załóż na siebie coś z długim rękawem i długą nogawką. To absolutne minimum. Odpowiedni ubiór może dosłownie uratować Ci skórę. A jeśli dołożysz do tego preparat na meszki w postaci spray'u lub balsamu (stosuj na odsłonięte miejsca), wyjście na łono natury nie powinno skończyć się nieprzyjemnymi pogryzieniami.

Warto również zaopatrzyć domową apteczkę w witaminę B. Jej regularne suplementowanie zmienia zapach potu, czyli głównego wabika na meszki, komary i kleszcze. 

Wataha natrętnych meszek opanowała Twój dom lub ogród? Oto dodatkowa lista sprawdzonych sposobów, dzięki którym uda Ci się je pokonać:

Olejki eteryczne

Na całe szczęście środki odstraszające meszki są łatwo dostępne. Olejki eteryczne odstraszają silnym zapachem meszki, ale też inne owady. Do najskuteczniejszych zaliczają się olejek goździkowy, eukaliptusowy, miętowy, rozmarynowy, geraniowy, waniliowy oraz z palczatki cytrynowej. Jak je stosować? Opcje są dwie: na skórę lub jako wkład do kominka zapachowego. Jeśli chodzi o tę pierwszą, wystarczy, że zaaplikujesz olejek bezpośrednio na skórę (tylko z umiarem!). W przypadku kominka, wlej olejek do pojemnika i postaw go na parapecie/stoliku. Intensywny zapach powinien zniechęcić meszki do dalszych ataków. 

Rośliny

Meszki powinny uciec z Twojego ogródka/tarasu po tym, jak posadzisz odpowiednie rośliny. Za najskuteczniejsze roślinne odstraszacze meszek uznaje się lawendę, szałwię i miętę. Warunek jest jeden: musi ich być odpowiednio dużo. Dwa krzaki w doniczce na parapecie raczej nie zrobią różnicy, ale już sześć czy siedem powinno.

Lampa owadobójcza

Lampy owadobójcze są wyposażone w świetlówkę UV-A, która przyciąga wszelkiego rodzaju owady. Gdy meszki zbliżą się do światła, urządzenie porazi je prądem.

To dość brutalna pułapka na meszki, fakt, ale przecież one też się z nami nie patyczkują 

Zobacz również:
REKLAMA