[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Meszki - co na ukąszenia? Domowe sposoby

Zdarzyło Ci się, zapewne, że po spacerze w plenerze wracasz do domu pogryziona przez owady. Ale zamiast zwyczajowych bąbli po komarach masz na nodze coś dziwnego - małą rankę, a wokół niej czerwoną niemiłosiernie swędzącą opuchliznę. A w dodatku utrzymuje się ona przez kilka, a nawet kilkanaście dni. I czujesz się też jakoś dziwnie.

| Data aktualizacji: 2019-08-13

Co to takiego? Otóż najprawdopodobniej ugryzła Cię meszka. Meszkę trudno zauważyć w akcji, bo jest malutka. Ma od 1,5 do 6 mm, jest ciemnoszara, ma krótkie skrzydła i krępe ciało z garbkiem. Coraz częściej się o nich słyszy, bo pojawiło się ich więcej. Skąd się biorą? Oprócz zwyczajowego obwiniania klimatu specjaliści sugerują, że na wzrost ich populacji może mieć wpływ poprawa czystości rzek, bo tam właśnie, w płytkich i czystych wodach rozwijają się ich larwy. Dlatego dorosłe osobniki szukają sobie żeru w takiej okolicy.

ZOBACZ TEŻ: Nadzieja dla chorych na cukrzycę

Meszki - czy są niebezpieczne?

Dla człowieka groźne są tylko samice, bo to właśnie one zanim złożą jaja muszą się napić krwi. Meszki, na szczęście, nie przenoszą chorób zakaźnych, ale podczas ugryzienia wstrzykują do ranki toksyczną ślinę. W większości przypadków kończy się tylko na obrzęku i swędzeniu. Jeśli powstrzymasz się od drapania, to znika bez śladu po kilku dniach. Ale to bardzo trudne, dlatego w wielu przypadkach na skutek drapania dochodzi do mikrozakażenia, co pogarsza proces gojenia. Rankę należy więc przemyć i posmarować obrzęk maścią zapobiegającą swędzeniu. Jednak jeżeli jesteś uczulona, to oprócz dużej reakcji miejscowej, czyli bolesnej opuchlizny może dojść do reakcji ogólnej, która przejawia się nudnościami, wymiotami, biegunką, gorączką i zawrotami głowy. Możesz się czuć nawet tak, jakbyś miała początki grypy.

ZOBACZ TEŻ: Nowy sposób na alergię

Meszki - to musisz wiedzieć

Co robić? Możesz we własnym zakresie zastosować domowe środki łagodzące opuchliznę i stan zapalny skóry, a oprócz tego zażyć leki przeciwhistaminowe. W cięższych przypadkach warto zasięgnąć rady lekarza. Jeśli jedziesz na wakacje w miejsce, gdzie może być plaga meszek możesz wcześniej zbadać w laboratorium analitycznym, czy nie jesteś uczulona na ich jad. To specjalne badanie krwi, które nazywa się panel swoistych IgE na owady.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij