Męska płodność: co szkodzi plemnikom?

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko zajść w ciążę, zwróć uwagę na drobne przyzwyczajenia kandydata na przyszłego tatusia. W końcu powodzenie całej akcji w 50% zależy od męskiej płodności. Zobacz, co szkodzi plemnikom i podrzuć ten tekst swojemu partnerowi.

Shutterstock

Gorące kąpiele

I obcisłe slipki. A już najgorzej, gdy są noszone w komplecie z rurkami po wizycie w saunie. Optymalna temperatura do produkcji plemników przez jądra to 34 °C. Dlatego też męskie klejnoty (w przeciwieństwie do jajników) znajdują się na zewnątrz ciała. Nie podgrzewaj ich, bo plemniki stracą swoją zapładniającą moc. Postaw natomiast na przewiewne ubrania i luźną bieliznę. Nie trzymaj też laptopa w pobliżu krocza.

ZOBACZ TEŻ: 4 sposoby na większą płodność

Testosteron

Podawanie testosteronu mężczyznom może jedynie zaszkodzić. Do mózgu kierowany jest bowiem sygnał, że tego hormonu w organizmie masz już dosyć i jądra przestają go wytwarzać. Jeśli więc zażywasz anaboliki, które zwiększają poziom testosteronu, i staracie się ze swoją partnerką o dziecko – odstaw je na jakiś czas.

Plastikowe butelki

Okazuje się, że plastikowe butelki to zło wcielone. Wyniki badań przeprowadzonych na Harvard School of Public Health udowodniły, że picie z plastiku nieodwracalnie zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, zmniejszając tym samym płodność. Zresztą nie tylko butelki – plastikowe pojemniki na jedzenie i foliowe opakowania także. Winowajcą jest Bisfenol-A (BPA) i ftalany. Nie kupuj więc opakowań, na których jest symbol PC7, PCV lub cyfry 7 i 3 wewnątrz trójkąta będącego symbolem recyclingu. Nie podgrzewaj jedzenia w plastiku. Przerzuć się na szklane butelki i zamiast woreczków śniadaniowych wybieraj papier.

ZOBACZ TEŻ: Fakty i mity na temat płodności

Lubrykanty

Jasne, że pomogą, gdy potrzebujecie dodatkowego nawilżenia, ale uważaj, jaki żel intymny stosujecie. Niektóre zawierają środek plemnikobójczy nonoxynol-9. Lepiej więc sprawdź te, których używaliście dotychczas. Warto też pamiętać, że w aptekach znajdziesz żele wspomagające zapłodnienie, których substancje czynne zwiększają ruchliwość Twoich plemników, zwiększając tym samym szansę na szczęśliwy finał.

REKLAMA