Materac piankowy czy sprężynowy? Podpowiadamy, który będzie lepszy

Wygodny materac to najważniejszy sprzęt w twojej sypialni. Podczas przeglądania ofert możesz zastanawiać się, który rodzaj wybrać – materac piankowy czy sprężynowy? Podpowiadamy, jakie są plusy i minus obu tych rozwiązań, byś mogła wybrać najlepszy materac dla siebie.

materac piankowy czy sprezynowy fot. shutterstock.com

Dlaczego sen jest tak ważny?

Zdrowy sen to najlepsza kuracja regenerująca, jaką możesz zapewnić swojemu organizmowi. Wyspana obudzisz się pełna energii na wszystkie niespodzianki, które czekają cię danego dnia. Z kolei niewyspana możesz odczuwać znaczny spadek koncentracji, być bardziej humorzasta, nerwowa, zestresowana. A to nie koniec, bo niewystarczająca dawka zdrowego snu odbije się także na twoim wyglądzie (skóra staje się bardziej poszarzała, a zmarszczki bardziej widoczne) i figurze (zdecydowanie łatwiej ulegasz wtedy zachciankom, bo masz większy apetyt na niezdrowe jedzenie). Nie wspominając już o bólach kręgosłupa…

Jak spać, żeby się wyspać

Jak zatem spać, żeby się wyspać? To proste: należy zadbać o dwa warunki. Po pierwsze, jak ustalili naukowcy, osoba dorosła potrzebuje dziennie od 7 do 9 godzin snu, co w prostym rachunku daje uśrednione 8 godzin nocnego odpoczynku. Po drugie, aby móc w spokoju przespać tyle czasu, musisz zadbać o odpowiednie warunki w sypialni, na które składają się:

  • CISZA. W sypialni musi być cicho, dlatego ważnym elementem są drzwi, ale i nie tworzenie zbyt minimalistycznej sypialni, bo po pustym pomieszczeniu bardzo roznosi się echo.
  • ZACIEMNIENIE. Zadbaj o zaciemnienie sypialni, montując zaciemniające rolety lub zasłony. Jeśli nie masz takiej możliwości, kup opaskę na oczy. Zadbaj też o to, by sprzęty elektroniczne nie migały i nie emitowały światła w nocy (w razie czego zaklej czerwone diody kawałkiem czarnej taśmy izolacyjnej).
  • TEMPERATURA OK. 18 C. W sypialni nie może być za gorąco. Zwróć uwagę, czy nie masz na maksa odkręconych kaloryferów. Temperaturę możesz też obniżyć, wietrząc wieczorem pomieszczenie.
  • WYGODNY MATERAC. Oprócz kwestii designerskich, rama łóżka ma naprawdę niewielkie znaczenie. Zainwestuj w dobry materac piankowy czy sprężynowy, a dopiero potem zajmij się wyborem ramy łóżka.

Materac do spania

Materac to najważniejszy sprzęt w sypialni, ba, można pokusić się o stwierdzenie, że to najważniejszy sprzęt w całym domu. Eksperci zalecają, by materac zmieniać, co 10 lat. Co ciekawe, nie tyle chodzi tu o kwestię jego zużycia, co o kwestie higieniczne. Skoro na materacu śpisz po około 8 godzin dziennie, pocąc się, to warto zmienić go chociażby z tego względu. Na szczęście współczesne materace mają coraz częściej ściągane pokrowce, które można prać lub wymieniać. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dany materac można obracać, co również znacząco wydłuża jego żywotność. Czas jednak odpowiedzieć na podstawowe pytanie: materac piankowy czy sprężynowy? Jakie są wady i zalety tych rozwiązań?

ZOBACZ: Sleep care - jak zadbać o zdrowy sen?

Materac piankowy

Zalety

Materac piankowy jest niezwykle wygodny. Elastyczna pianka zapewnia wysoki komfort, bo dopasowuje się do twojego ciała. Taki materac jest też bardziej miękki od materaca sprężynowego, co dla niektórych stanowi zaletę, dla innych jednak może być wadą. Materace piankowe szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują ciepło, co dla wielu osób, ceniących sobie ciepło, może być także dużym plusem.

Wady

Jak już wspomniano, materace piankowe należą do grupy materacy miękkich. Generalnie specjaliści zalecają zawsze wybieranie materacy twardszych - od H3 do H4 - gdyż te zapewniają lepsze podparcie kręgosłupa u osób dorosłych. materace piankowe to zazwyczaj twardość na poziomie H2-H3. Nim zakupisz materac piankowy, upewnij się w sklepie, czy na pewno będzie dla ciebie wygodny. Pianka też zapewnia mniejszą cyrkulację powietrza niż w przypadku materacy sprężynowych. Latem, ale także u osób, które niekoniecznie należą do ciepłolubnych, może to stanowić spory problem.

Materac piankowy - dla kogo

Z racji tego, że materace piankowe pozwalają na bardziej komfortowy sen, ale i są cieplejsze, zaleca się spanie na nich osobom starszym. Na materacach piankowych wyśpią się także osoby szczuplejsze oraz dzieci i młodzież.

Materac sprężynowy

Zalety

Materace sprężynowe są z reguły twardsze niż te piankowe. twardość H3-H4 zalecana jest przez specjalistów jako optymalna dla osób dorosłych bez wad kręgosłupa. Dzięki temu zapewniają lepsze wsparcie dla pleców, a ty obudzisz się wypoczęta i bez bólu. To nie koniec zalet materacy sprężynowych - eksperci podkreślają, ze materace te zapewniają większa przewiewność, a to oznacza że powietrze lepiej cyrkuluje, materac nie nagrzewa się tak szybko i na tak długo. Najczęściej stosowane materace kieszeniowe to technologia, dzięki której materace oferują różne strefy wsparcia dla ciała, a powierzchnia nie faluje. dzieje się tak ponieważ sprężyny umieszczane są grupami w poszczególnych, niezależnych od siebie kieszonkach. To naprawdę świetne rozwiązanie, które pomoże ci przespać komfortowo całą noc i obudzić się wypoczętą i bez bólu pleców.

Wady

tak naprawdę materace sprężynowe nie mają wad. Istnieje jednak spora różnica w komforcie leżenia na materacu w przypadku zastosowania technologii materacy sprężynowych kieszeniowych i sprężynowych bonelowych. Otóż materace bonelowe to starsza technologia. Nazwa pochodzi od wkładu, którego używa się do wypełnienia materaca, czyli sprężyn zwanych „bonelami”. Czasami też sprężyny bonelowe nazywane są sprężynami „klepsydrowymi”, a to ze względu na ich kształt przypominający klepsydrę. W przypadku tego typu sprężyn na powierzchni materaca może dochodzić do falowania wywołanego ruchem. Gdy na materacu śpi jedna osoba lub dwie osoby o podobnych gabarytach i wstające chodzą spać o tej samej porze nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak ty już śpisz, a twój partner kładzie się spać kilka godzin później, a do tego waży ładnych kilka kilogramów więcej, może cię obudzić falowanie materaca.

Dla kogo materac sprężynowy?

Materace sprężynowe kieszeniowe to rozwiązanie uniwersalne dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę i chcą zadbać o swój kręgosłup. Z kolei materace sprężynowe bonelowe są opcją tańszą, co pozwoli zaoszczędzić, a wciąż cieszyć się komfortem i wsparciem dla kręgosłupa.

Materac sprężynowy czy piankowy - już nie musisz wybierać

Na szczęście w dzisiejszych czasach producenci oferują coraz częściej rozwiązania łączące obie te technologie. Dzięki temu na wierzchniej warstwie możesz cieszyć się komfortem oferowanym przez miękką piankę termoelastyczną, a solidne wsparcie dla kręgosłupa oferują umieszone w niższej warstwie sprężyny kieszeniowe. Tak zwane materace hybrydowe to uniwersalne i najrozsądniejsze wyjście dla każdego bez względu na wiek czy wagę.

Jak utwardzić materac?

Zamówiony przez internet materac okazał się za miękki? Spokojnie, jest na to prosty sposób. Wystarczy, że dokupisz osobną matę utwardzająca z kokosa. Ten produkt nie kosztuje dużo. Dzięki gumkom zamocujesz taką matę do materaca i będziesz mogła się cieszyć zdecydowanie twardszą powierzchnią do spania. Kolejna warstwa to także sposób na wydłużenie żywotności materaca. Zwłaszcza, ze mata kokosowa to materiał antybakteryjny, przewiewny i naturalny.