Mata do akupresury - inwestycja, której nie pożałujesz

Po całym dniu w pozycji siedzącej boli Cię całe ciało. Możesz poprosić swojego faceta o masaż, ale wiadomo, jak to się skończy. Jeśli nie masz aż tyle czasu, skorzystaj z maty do akupresury. Działa paradoksalnie – najpierw sprawia ból, a potem przynosi ulgę.

Mata do akupresury fot. Danielle Daly

Bez celowania

Akupresura to technika tradycyjnej chińskiej medycyny, w której efekt leczniczy uzyskuje się przez ucisk określonych punktów, zwanych chi, rozlokowanych w różnych miejscach na ciele. Specjaliści akupresury doskonale wiedzą, gdzie ucisnąć. Ty nie musisz celować: wystarczy ucisnąć wszystkie punkty na ciele. A to zapewnia mata do akupresury, która ma około 200 rozetek, z których każda zakończona jest wieloma kolcami. Nie ma takiej możliwości, żeby – kładąc się lub stając na tej macie – nie trafić w wiele punktów chi.

Skuteczność maty do akupresury potwierdza również zachodnia medycyna. Uczeni, m.in. ze Szwecji i Niemiec, wykazali, że korzystanie z mat tego typu zmniejsza odczuwanie różnych rodzajów bólu, m.in. menstruacyjnego, pleców, głowy i innych. Wstępne badania wskazują też, że polegiwanie na macie może pomóc w bezsenności.

Uwaga: za pierwszym razem korzystaj w koszulce, gdyż do bólu trzeba się przyzwyczaić.

Jak korzystać z maty

Po całości

Mata najlepiej działa, gdy położysz się na niej całym ciałem. Im więcej punktów uciśniesz, tym większa szansa trafienia.

Na stojaka

Stań na macie na bosaka, a zobaczysz, jak rozluźniają się mięśnie – od stóp aż do lędźwi. Zacznij w skarpetach.

Na poduszce

Wiele mat sprzedawanych jest w komplecie z poduszką. To dobre rozwiązanie, gdy czujesz napięcie w karku albo boli Cię np. bark.

Ile leżeć?

20 minut - mniej więcej tyle powinna trwać sesja na macie, by odczuć skutki.

ZOBACZ TEŻ: Test maty Pranamat Eco

REKLAMA