Masturbacja: najskuteczniejszy lek bez recepty

Masturbacja uśmierza ból, poprawia humor, skutecznie zwalcza kaca, sprawia też, że bardziej lubisz swoje ciało i masz silniejsze orgazmy, działa jak lek uspokajający. Coś Ci jeszcze dolega?

masturbacja kobieta fot. shutterstock
fot. shutterstock

Ręce, które leczą

Na początku masturbacja bez wcześniejszego podniecenia jest dziwna. Z powodu kaca nerwy mam napięte i ciągle mnie coś rozprasza: a to sygnał przychodzącej wiadomości w telefonie, a to sąsiedzi za ścianą. Boli mnie ręka w nadgarstku i mam ochotę dać sobie spokój. Ale stopniowo, powolutku zaczyna mnie ogarniać błogość, przestaję czuć ból w ręce, głowa też przestaje mnie boleć. Gdy przychodzi orgazm, czuję się rozkosznie wyluzowana, spokojna i szczęśliwa. Po chwili zastanawiam się, czy ta ulga w bólu nie była przypadkiem efektem placebo albo radości, że coś już udało mi się osiągnąć w tym trudnym dniu.

masturbacja kobieta fot. shutterstock
fot. shutterstock

Orgazm nie tylko na kaca

Profesor Barry Komisaruk z Rutgers University, światowej sławy seksuolog, który zajmował się w swojej karierze skanowaniem mózgów kobiet podczas orgazmu, doskonale wie, co się dzieje wtedy na poziomie neurologicznym. „Autostymulacja waginalna faktycznie redukuje ból. Ten efekt jest odczuwalny już podczas początkowej stymulacji, stopniowo się nasila i jest najsilniejszy podczas orgazmu” – mówi. Ta zdolność waginy do blokowania neuroprzekaźnika bólu może mieć związek z ułatwianiem porodu.

Jak to dokładnie działa? „Powiedzmy, że uderzyłaś się w palec u nogi. Receptory w nodze uwalniają substancję P, która dociera do nerwów rdzeniowych, a stąd przekazywana jest do mózgu, który produkuje odpowiedź na ból (cofnięcie nogi) – wyjaśnia Komisaruk. – Gdybyś uderzyła się w palec podczas masturbacji, te zakończenia nerwowe, które dochodzą do rdzenia, nie uwolniłyby substancji P i bodziec bólowy zostałby zatrzymany”.

Jak długo to działa? To zależy od indywidualnej wrażliwości na ból – czasem to są minuty, a niekiedy godziny. Orgazm jest skuteczny nie tylko na kaca. Jedna kobieta na dziesięć masturbuje się, by skutecznie złagodzić bóle miesiączkowe. A u 70% kobiet cierpiących na migreny orgazm złagodził lub zniósł ból. Dobrze to słyszeć, bo w odróżnieniu od innych środków przeciwbólowych (które podobno nadużywamy) masturbacja nie ma żadnych skutków ubocznych i masz ją zawsze pod ręką.

masturbacja kobieta fot. shutterstock
fot. shutterstock

Kiedy jesteś wkurzona

Innym intrygującym obszarem wartym zbadania jest odstresowujące działanie orgazmu. W 2014 r. dr Breanne Fahs, wykładowczyni gender study na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie, opublikowała badania, z których wynika, że zaskakująco dużo kobiet masturbuje się codziennie, traktując to jako środek uspokajający. To dziwne, ale nikt jak dotąd nie przeprowadził dokładnych badań laboratoryjnych tego zjawiska.

Zdaniem naukowców to głównie oksytocyna wydzielana w dużych ilościach podczas orgazmu wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu. Komisaruk dyskutuje z tym, tłumacząc, że oksytocyna jest uwalniana do układu krążenia, a nie do mózgu. Tak naprawdę to nie wiemy, w jaki sposób mogłaby wpływać na mózg. Nie ma też laboratoryjnych badań, które tłumaczyłyby, dlaczego po orgazmie czujemy odprężenie i łatwiej zasypiamy. Wiemy, że tak jest, ale nie znamy tego mechanizmu.

No dobrze, czas na ćwiczenia. Pewnego dnia wróciłam z pracy potwornie wkurzona. Pod moimi oknami akurat robotnicy w najlepsze zrywali nawierzchnię. Miałam ochotę ich wszystkich pozabijać. Zamiast tego poszłam do swojego pokoju i zrobiłam sobie randkę z samą sobą. Stopniowo przestawałam zwracać uwagę na hałas za oknem, ogarnęła mnie błogość i spokój. Zdrzemnęłam się i obudziłam wypoczęta i zrelaksowana. Te 20 minut dały mi więcej spokoju niż półtorej godziny jogi (spokojnie, pani Jolu, nie rezygnuję).

masturbacja kobieta fot. shutterstock
fot. shutterstock

Bo doktor kazał

Znajoma lekarka, której mówię, że powinna przepisywać swoim pacjentkom masturbację zamiast leków uspokajających, śmieje się i przyznaje mi rację. Kobiety czerpią inne korzyści z masturbacji niż mężczyźni. Oni traktują to jak substytut stosunku i sposób na rozładowanie napięcia seksualnego. Kobiety przeciwnie: im więcej jest regularnego seksu w ich życiu, tym częściej się masturbują.

Magazyn „Journal of Sex Education and Therapy” opublikował badania, z których wynika, że zamężne, masturbujące się kobiety miały znacząco wyższą samoocenę i oceniały swój związek jako bardziej satysfakcjonujący niż mężatki, które się nie masturbowały. To dlatego tak wielu seksuologów zaleca masturbację jako jeden z pierwszych elementów terapii zaburzeń seksualnych i braku orgazmu.

masturbacja kobieta fot. shutterstock
fot. shutterstock

Dziewczyny, to działa!

Gdybym powiedziała, że odkryłam masturbację na potrzeby tego tekstu, to bym skłamała. Masturbuję się od nastoletnich czasów, tylko wcześniej – muszę przyznać – było to obciążone jakimś poczuciem winy. Od czasu gdy się tego pozbyłam i kompletnie zmieniłam podejście, traktuję masturbację jak, powiedzmy, relaksujący zabieg, który wymaga odpowiedniej oprawy, kieliszka wina, ładnego zapachu, dobrego żelu nawilżającego, muzyki itp.

Masturbacja pomogła mi lepiej poznać swoje ciało, polubić je bardziej, lepiej się w nim poczuć, cieszyć się nim i przestać wstydzić. Uwierzcie, że to nie żaden superkochanek, tylko właśnie masturbacja pomogła mi odkryć swoją seksualność i siłę kobiecości. A oprócz tego mam faceta, z którym uprawiam normalny fajny seks.

Zobacz również:
REKLAMA