Masaż lomi lomi – masaż hawajski na czym polega, opinie

Hawajczycy uważają, że zrelaksowane ciało to zdrowe ciało, dlatego celem masażu lomi lomi nui jest przede wszystkim odprężenie ciała i wsparcie w odnalezieniu harmonii emocjonalnej. Zobacz, na czym polega leczniczy masaż z hawajskich wysp.

Masaż lomi lomi fot. shutterstock.com

Masaż lomi lomi – spis treści 

Masaż lomi lomi nui – co to? 

„Lomi” w języku hawajskim oznacza „ugniatanie i delikatny dotyk łapy zrelaksowanego kota”, a słowo „nui” tłumaczone jest jako „wyjątkowy, ważny, święty”. Taki jest też masaż lomi lomi nui – dogłębny, odprężający i wyjątkowy. Początkowo przeznaczony był wyłącznie dla najważniejszych mieszkańców Hawajów. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, bo z uzdrawiającego masażu, opartego na polinezyjskiej filozofii, może korzystać już niemalże każdy. Już nie na kamiennym stole, a na wygodnym stole do masażu, ale wciąż przy zastosowaniu podobnej techniki przy akompaniamencie relaksacyjnej muzyki.

Uważa się, że masaż lomi lomi nui to zabieg szamański, ponieważ podczas masażu pracuje się z energią. „My jesteśmy przyzwyczajeni do tego, żeby patrzeć na świat przez pryzmat ciał stałych, ciekłych i gazowych, natomiast wiedza hawajska znacznie poza to wykracza i nawiązuje do tego, o czym mówi fizyka kwantowa, czyli o tym, że wszystko jest energią” –  wyjaśnia masażystka, Marta Gierczyńska. Masaż lomi lomi nui ma przede wszystkim właściwości relaksacyjne, ale może również działać uzdrawiająco – zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Nie oczekuj jednak, że po pierwszym masażu (czy nawet po całej serii lomi lomi) będziesz chodzącym okazem zdrowia. „Podczas masażu patrzymy na każdego człowieka holistycznie. Kiedy rozluźniamy się na poziomie fizycznym, otwieramy się na mądrość ciała, a jednocześnie uwalniamy schematy myślowe, które być może doprowadziły do niechcianych efektów i zaczynamy z nimi pracować. Wtedy rzeczywiście masaż może mieć działanie uzdrawiające” – mówi ekspertka.

Efekty masażu hawajskiego lomi lomi (na poziomie fizycznym):

 • głęboki relaks
 • obniżone napięcie mięśniowe
 • lepsze samopoczucie
 • zwiększona ruchliwość stawów
 • lepszy przepływ krwi i limfy
 • przyspieszony proces przemiany materii

Masaż lomi lomi – jak wygląda? 

Masaż lomi lomi nui to masaż całego ciała (z pominięciem stref intymnych) wykonywany przy użyciu olejów, często z dodatkami zapachowymi. Tradycyjnie masaż hawajski wykonywało się na kamiennym stole, natomiast obecnie używa się zwykłych, a przede wszystkim wygodnych, stołów do masażu (stacjonarnych lub mobilnych). Aby móc w pełni i bezpiecznie korzystać z zalet masażu lomi lomi, przed rozpoczęciem sesji powiedz masażyście o swoich dolegliwościach czy urazach. Dzięki temu osoba masująca dostosuje technikę ruchów do Twoich potrzeb.

Kiedy patrzymy na cały rytuał z perspektywy osób trzecich, masaż lomi lomi przypomina nieco taniec. Masażysta wykonuje płynne ruchy dłońmi i przedramionami, poruszając się w charakterystyczny sposób wokół stołu, stymulując tym samym przepływ energii. „Na Hawajach uważa się, że ciało jest świątynią ducha, dlatego dotyk pełen uważności i szacunku podczas masażu lomi lomi jest niezwykle ważny” – tłumaczy Marta Gierczyńska.

Na początku klient kładzie się na brzuchu, ponieważ sesję rozpoczyna masaż pleców, ramion i nóg, a dopiero w kolejnym etapie masowany jest brzuch, klatka piersiowa oraz nogi, kiedy osoba masowana leży na plecach. Z założenia masaż powinien być wykonywany w granicach komfortu, więc przede wszystkim nie może boleć. W tym przypadku napięcia nie są usuwane na siłę. „Jeśli ciało czuje się bezpiecznie, kiedy jest uszanowane i kiedy układ nerwowy się harmonizuje, napięcia puszczają w naturalny sposób – wyjaśnia ekspertka. – W stylu lomi lomi nui pracuje się również ze stawami – wykonuje się ruchy, które pomagają się rozciągać mięśniom wokół głównych stawów (barkowych, biodrowych, szyi). Dzięki temu dochodzi do odblokowania przepływu energii na głębszym poziomie. Dla Hawajczyków stawy to centra energetyczne, więc ich poruszanie przekłada się na stymulację przepływu energii przez ciało, a tym samym uruchamia naturalne procesy uzdrawiania”. 

Ile trwa masaż hawajski?

Masaż lomi lomi zwykle trwa między 90 a 120 minut. Bardzo ważnym elementem podczas każdej sesji masażu hawajskiego jest muzyka, która pomaga się zrelaksować, otworzyć. „Osobiście wolę dłuższe sesje, trwające nawet 2,5 godziny, które rzeczywiście dają szansę na głęboką pracę z ciałem, umysłem i duchem” – dodaje masażystka i nauczycielka lomi lomi.

SPRAWDŹ: Masaż ajurwedyjski – dla kogo?

Masaż lomi lomi – jak się przygotować?

Przede wszystkim podjedź do masażu lomi lomi z otwartością, bez oczekiwań. „Kiedy zaczynamy oczekiwać konkretnych efektów, blokujemy się na inne możliwości, które są poza naszym wyobrażeniem” – mówi Marta Gierczyńska. Dla własnego komfortu nie przejadaj się przed masażem i postaraj się zorganizować trochę więcej czasu na relaks po sesji niż tylko dwie godziny na sam masaż. Przed sesją warto pomyśleć także o intencji, z jaką chcesz przyjąć masaż – może być to np. pełny relaks, potrzeba stabilizacji, a może inspiracja do zmiany w konkretnym obszarze życia, odpuszczenie lub otwarcie się na nowe. Masażyści często podkreślają, że do każdej sesji należy podejść świadomie i odpowiedzialnie. „To nie masażysta sprawia, że osoba masowana się uzdrowi – jego zadaniem jest wyłącznie stworzenie odpowiednich warunków do tego, żeby uzdrowienie mogło nastąpić. Bez poszerzenia świadomości (spojrzenia z innej perspektywy na zagadnienie i zmiany sposobu działania i myslenia w tym zakresie) efekt pozostanie wyłącznie na płaszczyźnie fizycznej” – mówi ekspertka. Zadbaj także o uzupełnienie płynów – zarówno przed jak i po masażu.

Masaż lomi lomi – przeciwwskazania

Według hawajskiej wiedzy jedynym przeciwwskazaniem do masażu lomi lomi jest ostre stadium białaczki. Mimo że jest to masaż uzdrawiający, nasza ekspertka podkreśla, że do lomi lomi warto podjeść z nieco większą pokorą. Hawajczycy mieli ogromną wiedzę dotyczącą tego, jak pracować z różnymi dolegliwościami, do której my nie mamy dostępu. Poza białaczką przeciwwskazaniem do masażu hawajskiego mogą być również:

 • problemy z układem krążenia 
 • wady i choroby serca 
 • ostre stany zapalne
 • choroby nowotworowe 
 • uszkodzona skóra
 • podwyższona temperatura i gorączka
 • okres pourazowy
 • ciąża (I i III trymestr)

Masaż hawajski – cena

Cena masażu lomi lomi nui zależy przede wszystkim od długości pojedynczej sesji i doświadczenia osoby oferującej masaż. 90-minutowy masaż kosztuje około 250-300 zł, a najdłuższy (150 minut) 400 zł i więcej. Nie ma konkretnych zaleceń, które mówiłyby o tym, jak często należy powtarzać masaż lomi lomi. Każdy ma inne potrzeby, dlatego niektórzy przychodzą na masaż raz na miesiąc, inni raz na kilka miesięcy, a jeszcze inni wyłącznie wtedy, kiedy przechodzą trudny okres w życiu lub kiedy dzieje się coś ważnego.

Ekspertka

””

MARTA GIERCZYŃSKA

masażystka, nauczycielka lomi lomi nui

Praktyk (od 2007) i nauczycielka (od 2014) masażu lomi lomi nui, hawajskiej filozofii, świadomej pracy z ciałem i uważnego dotyku. W pracy indywidualnej i grupowej łączy pradawne i współczesne metody rozwoju świadomości. Wspiera klientów w odkrywaniu ich wewnętrznej mocy. 

ZOBACZ TEŻ: Jak używać płytki gua sha. Masaż twarzy

REKLAMA