Masaż ajurwedyjski – dla kogo?

Człowiek to ciało, umysł i dusza, które są ściśle ze sobą związane i wzajemnie na siebie wpływają, dlatego należy patrzeć na pacjenta z jak najszerszej perspektywy” – mówi Ewa Szydłowska, masażystka i terapeutka, z którą porozmawiałyśmy o wywodzącym się z Indii masażu ajurwedyjskim, czyli systemie leczenia ciała i duszy.

Masaż ajurwedyjski fot. shutterstock.com

Masaż ajurwedyjski, to umowna nazwa różnego rodzaju terapii i zabiegów, które znane są już od ponad 5000 lat, a ich głównym założeniem jest przekonanie, że ciało i psychika tworzą nierozerwalną całość, dlatego do leczenia organizmu należy podchodzić holistycznie i dążyć do równowagi emocjonalnej.

 1. Holistyczne podejście – co to znaczy?
 2. Dosze i przepływy energii
 3. Rodzaje zabiegów w ajurwedzie
 4. Masaż ajurwedyjski – jak wygląda?
 5. Masaż ajurwedyjski – ile trwa?
 6. Masaż ajurwedyjski – dla kogo?
 7. Masaż ajurwedyjski – przeciwwskazania
 8. Masaż ajurwedyjski – efekty

Holistyczne podejście – co to znaczy?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia „holistyczne podejście do zdrowia”, które w ostatnim czasie stało się bardzo modne. Nie chodzi tutaj tylko o naturalne sposoby radzenia sobie z problemami zdrowotnymi, a o szerokie i wieloaspektowe podejście do problemu. „Nie zawsze tam, gdzie odczuwamy ból, jest sedno problemu ze zdrowiem, dlatego trzeba przyjrzeć się stanowi całego organizmu – nie można leczyć np. wątroby w oderwaniu od pozostałych narządów” – tłumaczy terapeutka. Źródło problemu niekoniecznie musi leżeć w tym miejscu.

Istotne są także:

 • styl życia
 • jakoś snu
 • dieta
 • relacje z innymi
 • emocje i sposób postrzegania samego siebie

Dosze i przepływy energii

Zanim dowiesz się, czym jest masaż ajurwedyjski, wejdźmy nieco głębiej w starożytną filozofię, z której wywodzi się ten rodzaj terapii. „Dosze to pewnego rodzaju metafory. Za ich pomocą Ajurweda opisuje wszystko to, co dzieje się w przyrodzie i w nas. Ajurweda naucza, że nie jesteśmy częścią Natury, lecz – że jesteśmy Naturą i tak, jak ona składamy się z pięciu żywiołów: przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi, które łączą się w trzy energie, zwane doszami” – opowiada ekspertka.

 • Dosza vata – emanacja energii przestrzeni i powietrza.
 • Dosza pitta – połączenie energii ognia i wody.
 • Doza kapha – energia ziemi i wody.

Według systemu ajurwedyjskiego każda z dosz odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu. „Każdy z nas ma w sobie wszystkie trzy dosze, ale w unikalnych, charakterystycznych tylko dla nas proporcjach, nadanych nam na starcie życia – przy poczęciu. To ile mamy w sobie vaty, ile pitty, a ile kaphy określa, jacy jesteśmy, w jaki sposób zbudowane jest nasze ciało, jaką mamy osobowość. Jednak trzeba pamiętać, że proporcje dosz w nas mogą się zmieniać pod wpływem czynników zewnętrznych, jak np. sposób odżywiania czy styl życia. Im bardziej te proporcje będą odbiegać od stanu, jaki otrzymaliśmy przy poczęciu, tym bardziej oddalamy się od siebie i tym większe miewamy problemy ze zdrowiem. Celem terapeutycznym Ajurwedy jest powrót do stanu równowagi, czyli do pierwotnego stanu dosz w nas” – tłumaczy masażystka Ewa Szydłowska.

W ajurwedzie bardzo ważną rolę odgrywa także energia życiowa, zwana praną. Według wschodnich systemów medycznych płynie ona w organizmie człowieka przez specjalne kanały (meridiany), które mają siedem centrów energetycznych umiejscowionych wzdłuż kręgosłupa.

ZOBACZ TEŻ: Masaż bańką chińską - domowy sposób na cellulit [WIDEO]

Rodzaje zabiegów w ajurwerdzie

Zarówno dosze, jak i przepływ energii w ciele są bardzo istotne z punktu widzenia masażu ajurwedyjskiego. Masaż ma za zadanie harmonizować i usprawniać przepływ energii życiowej oraz balansować dosze, czyli przywracać nas do równowagi. W tym celu terapeuci ajurwedyjscy korzystają z różnych rodzajów masaży, zabiegów i terapii” – tłumaczy terapeutka.

 • Masaż abhyanga – masaż całego ciała przy uzyciu indywidualnie dobranych do potrzeb pacjenta ziołowych olejów. Może być również wykonywany częściowo: masaż głowy (shiroabhyanga), twarzy (mukhabhyanga) lub stóp (padabhyanga).
 • Zabieg shirodhara – oddziałuje na system nerwowy i przysadkę mózgową, co skutkuje pełnym zrelaksowaniem. Polega na polewaniu okolic trzeciej czakry, czyli tzw. trzeciego oka ciągłym strumieniem oleju lub innego płynu ziołowego, ze specjalnego naczynia, które zawieszone jest nad głową klienta.
 • Masaż udvartana – masaż mieszanką drobno mielonych, sproszkowanych ziół, które przypominają peeling. Jego zadaniem jest pobudzenie układu limfatycznego i przyspieszenie detoksykacji organizmu.
 • Zabieg nasya – masaż twarzy z dodatkowym zakropieniem oleju ziołowego do nosa przeznaczony jest głównie dla osób, które mają problemy z zatokami.
 • Zabiegi basti/vasti – delikatne zabiegi ziołowe stosowane tylko w miejscu bólu, na przykład na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, gdzie umieszcza się specjalnie uformowane ciasto, do którego masażysta wlewa ziołowy olej – w ten sposób zioła wchłaniają się do głębszych partii ciała.
 • Terapia punktów marma – w tym przypadku terapeuta pracuje bezpośrednio z energią poprzez akupresurowe punkty. „Jest ich 107, a każdy z nich powiązany jest z różnymi częściami ciała i narządami wewnętrznymi, a część z nich – bezpośrednio z czakrami” – mówi ekspertka. 

Masaż ajurwedyjski – jak wygląda?

Zgodnie ze starożytną tradycją, kobiety powinny masować kobiety, a mężczyźni mężczyzn. Ponadto masaż powinni wykonywać dwaj terapeuci jednocześnie, ale obecnie odchodzi się od tego. Podczas jednego seansu masowane jest całe ciało w różnych pozycjach (leżącej na brzuchu, na boku, czy w pozycji siedzącej). Do tego używane są preparaty ziołowe (z kilkunastu ziół) na bazie oleju kokosowego lub sezamowego. „Olej nie służy tylko jako środek poślizgowy, lecz ma za zadanie przetransportować składniki aktywne ziół w głąb skóry, a stamtąd – poprzez naczynia włosowate – do krwioobiegu i do poszczególnych komórek naszego ciała, które akurat potrzebują ziołowego wsparcia. Oleju do masażu w masażu ajurwedyjskim zużywa się więc znacznie więcej niż przy klasycznym masażu europejskim. Dlatego warto w gabinecie masażu skorzystać z opcji jednorazowej bielizny” – mówi ekspertka Ewa Szydłowska.

Masaż ajurwedyjski – ile trwa?

Czas masażu może się różnić w zależności od rodzaju. Zwykle jest to przedział od pół do półtorej godziny. Częstotliwość natomiast ustalana jest indywidualnie z masażystą. Nasza ekspertka podkreśla, że aby osiągnąć zamierzony efekt terapeutyczny, zazwyczaj konieczna jest seria masaży. „Tradycyjnie powinno się to robić codziennie przez 7, 14, 21 dni lub dłużej” – dodaje.

Masaż ajurwedyjski – dla kogo?

Na masaż ajurwedyjski może przyjść prawie każdy. Prawie, ponieważ jest kilka przeciwwskazań, o których dowiesz się za chwilę. „Według podejścia ajurwedyjskiego masaż stosujemy nie tylko wtedy, gdy bolą nas mięśnie czy kręgosłup, ale przy każdym problemie ze zdrowiem. Podczas masażu używamy mieszanek ziołowych, dobieranych do stanu pacjenta i efektu, jaki chcemy osiągnąć” – tłumaczy terapeutka.

Masaż ajurwedyjski – przeciwwskazania

Wstrzymaj się z pójściem na masaż, jeśli:

 • jesteś przeziębiona
 • masz gorączkę
 • przechodzisz infekcję
 • niedawno przeszłaś operację
 • masz otwarte rany lub złamania
 • dopiero zjadłaś obfity obiad

Nie polecałabym terapii punktów marma oraz masażu stóp kobietom w ciąży, ze względu na ryzyko poronienia. Inne rodzaje masażu są jak najbardziej wskazane. Ze szczególną ostrożnością masuje się osoby, które są w okresie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie i są bardzo osłabione. Podobnie jest przy ostrych stanach zapalnych skóry” – mówi Ewa Szydłowska.

Masaż ajurwedyjski – efekty

Masaże, w tym przypadku ajurwedyjskie, mogą być stosowane jako terapie uzupełniające podczas leczenia różnego rodzaju chorób. Są także formą relaksu i odżywienia skóry. „Istnieją przypadki, w których podanie ziół przez skórę, podczas masażu, będzie znacznie bardziej skuteczne niż stosowanie ziół doustnie. Dotyczy to tych pacjentów, którzy mają problemy z jelitami, czyli z przyswajaniem” – dodaje masażystka.

Efekty masażu ajurwedyjskiego:

 • Redukcja bólu mięśni i stawów
 • Zrelaksowane ciało i umysł
 • Poprawa jakości snu
 • Poprawa koncentracji
 • Wzmocniona odporność
 • Poprawa w przepływie krwi i limfy
 • Odżywienie i poprawa kolorytu skóry
 • Wzmocnienie cebulek włosów
 • Szybsza detoksykacja organizmu (zwłaszcza jeżeli połączysz go z sauną, tradycyjnie stosowaną po masażu abhyanga)

Poza wymienionymi efektami warto także zwrócić uwagę na to, że masaż może także być formą terapii, podczas której uwalniane są niewyrażone emocje i traumy. „Masaż, poprzez dotyk, mówiąc żargonem praktyków Ajurwedy – balansuje doszę vata, która jeżeli jest u nas w nierównowadze, powoduje bardzo dużo problemów ze zdrowiem w różnych obszarach naszego organizmu, począwszy od jelit, poprzez system nerwowy, układ hormonalny, krwionośny, i stawy” – dodaje terapeutka Szydłowska.

ZOBACZ TEŻ: Akupresura: działanie, wskazania, przyrządy

Zobacz również:
REKLAMA