Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) pochodzi z południowo-zachodniej Azji (tereny Iranu i Afganistanu). W Europie została rozpowszechniona w średniowieczu przez zakon benedyktyński, a na wielu stołach gości do dziś, ponieważ jest smaczna i aromatyczna, a do tego ma wiele właściwości prozdrowotnych.
Inne nazwy lubczyku: Lubiśnik lekarski, lubczyk ogrodowy, Maggi, Łakotne ziele, Mleczeń, Lubszczka, Lubszczyk, Lubystek, Lubystoczek.
Lubczyk właściwości lecznicze
Najbogatszą w składniki odżywcze częścią lubczyku jest jego korzeń, w którego skład wchodzą m.in. olejek eteryczny, estry, kwas octowy, skrobia, żywica, cukier, kumaryna, fitosterole i kwasy polifenolowe. Jednak w kuchni najczęściej wykorzystuje się aromatyczne liście rośliny.
Lubczyk ma przede wszystkim korzystny wpływ na nasz układ pokarmowy oraz moczowy. Wspomaga pracę jelit oraz transport żółci w organizmie. Ma działanie moczopędne, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn i zmniejsza ryzyko choroby wrzodowej. Zbawiennie działa także na układ oddechowy, ponieważ działa wykrztuśnie. Dodatkowo bogaty jest w witaminę C, dlatego warto o nim pamiętać podczas przeziębień.
Nie bez powodu wspomniałyśmy wcześniej o bolesnych bólach brzucha, które często są spowodowane skurczami. Tutaj z pomocą przychodzi lubczyk, który działa rozkurczowo. Polecany jest także alergikom, ze względu na swoje działanie przeciwhistaminowe.
Lubczyk w ciąży
„Kobiety w ciąży powinny unikać picia dużej ilości naparów czy wywarów z różnego rodzaju ziół, także z lubczyku. Mogą natomiast spożywać lubczyk w niewielkiej ilości jako przyprawy do mięs czy do rosołu” – tłumaczy dietetyk kliniczny mgr Paulina Róg.
Lubczyk - naturalny afrodyzjak
Według wierzeń ludowych lubczyk miał zwiększać ochotę na seks, dlatego dodawano go do tzw. miłosnych napojów. Panny młode wplatały ziele we włosy, gdyż magiczna moc lubczyku miała przynieść szczęście w małżeństwie. Dzisiaj wiemy, że roślina rozszerza naczynia krwionośne, przez co działa pobudzająco i zwiększa libido, dlatego nazywana jest zielem miłości. Działa nie tylko na mężczyzn, ale także na kobiety.
Kosmetyczne właściwości lubczyku
Magia lubczyku, a właściwie zawarte w nim witaminy B i C (naturalne antyoksydanty), spowalniają proces starzenia się skóry oraz zmarszczkom. Maści i okłady z lubczyku mogą okazać się zbawienne także dla osób, które zmagają się z trądzikiem i łuszczycą.
Komentarze
~filonka9, 2020-08-24 19:38:34
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?