Lot samolotem: jak wpływa na Twoje ciało?

Klasa biznes czy może klasa ekonomiczna? Bez względu na to, gdzie siedzisz, lot samolotem ma znaczący wpływ na Twoją kondycję zdrowotną. Zobacz, co się dzieje z Twoim organizmem podczas lotu.

fot. Masterfile fot. Masterfile
fot. Masterfile

Kaszel w samolocie

Samolot to miejsce z konieczności wyposażone w klimatyzację. Ta wysusza śluzówkę w nosie, która w pewien sposób odgradza Cię od bakterii. To oznacza, że jesteś bardziej narażona na infekcje - to właśnie dlatego sporo ludzi po podróży lotniczej ma katar albo łapie przeziębienie. Aby temu zapobiec, nawilżaj nos wodą morską. W drodze na lotnisko wstąp do apteki i zapytaj o Disne Mar.

 

Higiena w samolocie

Zrób szybki rachunek: ile osób leci samolotem? I podziel to przez liczbę toalet (najczęściej 4). To Ci uświadomi, z iloma pasażerami dzielisz toaletę. Wierzysz, że każdy starannie umyje ręce? Klamka w toalecie to tykająca bomba bakteryjna. Zamiast narażać się na klątwę faraona, dezynfekuj ręce płynem antybakteryjnym (np. Betadine) albo przynajmniej często wycieraj ręce zwilżonymi chusteczkami.

Ciśnienie w samolocie

W kabinie samolotu jest niższe ciśnienie atmosferyczne. To i kilkugodzinny brak aktywności powoduje, że Twoja krew staje się gęstsza. To furtka do zakrzepicy żył. Zrób najpierw rodzinny wywiad i dowiedz się, czy ktoś nie miał podobnych skłonności. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, staraj się raz na godzinę wstać i rozciągnąć, a jeśli się da – kilka minut pospaceruj po pokładzie. Lekarz może również zalecić Ci przed lotem zastrzyk lub pigułki na rozrzedzenie krwi.

Co zrobić, gdy masz opuchnięte nogi? Stawaj na placach. Twoje stopy na co dzień działają jak pompa. Będąc często w ruchu, pomagają tłoczyć krew z najniższych partii ciała do najwyższych. Jeśli są w bezruchu, mogą tworzyć się zatory w żyłach i puchnąć w kostkach. Wstań i kilkakrotnie wespnij się na palce. Spróbuj równocześnie wysoko wyciągnąć ręce, by rozciągnąć całe ciało.

Zatkane uszy w samolocie

Najczęstszym problemem w czasie lotu są zatykające się uszy. Dzieje się tak dlatego, że błona bębenkowa nie nadąża za otoczeniem i nie jest w stanie odpowiednio szybko wyrównać ciśnienia w uszach. Możesz jej i sobie pomóc, żując gumę lub zmuszając się do ziewania. Bardzo skuteczne jest także zatkanie palcami nosa i lekkie wydmuchiwanie powietrza.

Promieniowanie kosmiczne

W czasie długiego lotu na dużej wysokości jesteś poddana promieniowaniu kosmicznemu. Jak wyliczyli naukowcy z Harvard Medical School, 6-godzinny lot to dla Twojego ciała mniej więcej połowa promieniowania, które otrzymujesz podczas standardowego badania RTG. Wystarczy lot w tę i z powrotem z Warszawy na Cypr, byś napromieniowała się mniej więcej tak jak w czasie badania. Dlatego w miarę możliwości unikaj długich lotów, jeśli jesteś w ciąży albo ją planujesz.

WH 02/2013

Zobacz również:
REKLAMA