Lista zakazanych zabiegów kosmetycznych podczas ciąży

Okres ciąży to wyjątkowy czas dla każdej przyszłej mamy. Z tego powodu wiele kobiet obraca swoje życie o 180 stopni, rezygnując z codziennych nawyków i wizyt u kosmetyczki. Pamiętaj, że nie musisz żegnać się ze wszystkim. Podejdź do tego z głową i zawsze przed wizytą w salonie urody poinformuj o swojej ciąży. Przygotowałyśmy dla Ciebie listę zabiegów kosmetycznych, których powinnaś unikać w trakcie trwania ciąży. 

Shutterstock

Skóra pełna blasku, naturalny lifting i odmłodzenie. Z takimi przyjemnymi „efektami ubocznymi” spotyka się wiele przyszłych matek. Jednak czas ciąży ma też swoją ciemną stronę, ponieważ w organizmie zachodzi szereg zmian hormonalnych, które mogą pogorszyć np. stan skóry czy spowodować problem nadmiernego owłosienia. 

„Zwykle po porodzie te zmiany zanikają i wszystko wraca do normy, jeżeli nie pojawią się dodatkowe problemy zdrowotne i stężenie hormonów we krwi jest w normie” – wyjaśnia fitoterapeuta mgr kosmetologii i masażysta Barbara Kubacka. Mimo to nie należy zaprzestać pielęgnacji i dbania o swoje ciało np. „Jeżeli kobieta masuje się przez cały okres ciąży i po porodzie, a dodatkowo stosuje odpowiednią suplementację, jej kondycja skóry będzie zdecydowanie lepsza niż u kobiety, która tego nie robi” – dodaje ekspertka. 

ZOBACZ TEŻ: Trening dla kobiet w ciąży [wideo]

Zakazane zabiegi podczas ciąży

Podczas ciąży w organizmie przyszłej matki zachodzi wiele zmian, a każda z nich ma także bezpośredni wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Właśnie dlatego kobieta nosząca w swoim łonie malucha powinna w tym czasie wystrzegać się zabiegów, które w jakikolwiek sposób mogłyby zaszkodzić dziecku. 

Do zakazanych podczas ciąży zabiegów należą:

 • Zabiegi antycellulitowe i wyszczuplające
 • Depilacja woskiem 
 • Depilacja laserowa
 • Makijaż permanentny
 • Zabiegi z wykorzystaniem prądu i ultradźwięków
 • Zabiegi złuszczające np. większość peelingów chemicznych 
 • Zabiegi laserowe (usuwanie blizn i przebarwień i tatuażu, zamykanie naczyń)
 • Opalanie (kobieta w ciąży może praktykować jedynie zdrowe opalanie, czyli opalać tylko plecy przez 15 min dziennie – dzięki temu organizm przyswoi witaminę D)
 • Zabiegi rozgrzewające (takie jak: sauna, zabiegi z użyciem lamp rozgrzewających, gorące kąpiele, termy)

Musisz też pamiętać o tym, że w trakcie ciąży skóra kobiety staje się bardziej wrażliwa i podatna na alergie, dlatego powinnaś raczej zrezygnować z eksperymentowania z nowymi kosmetykami. Jeśli zdecydujesz się na zakup produktu, którego nie używałaś nigdy wcześniej, wypróbuj go najpierw na części skóry, aby sprawdzić, czy nie wywołuje u Ciebie reakcji alergicznych. 

Ciąża wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji z wizyt w gabinetach urody. Jest wiele zabiegów, które możesz wykonywać, aby czuć się pięknie, jednocześnie nie zagrażając ani sobie, ani dziecku. Zanim zdecydujesz się na zabieg, skonsultuj się z doświadczonym kosmetologiem, który indywidualnie zdecyduje czy dany zabieg będzie bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka. 

Zabiegi dozwolone w ciąży: 

 • Pielęgnacja stóp i dłoni (w tym manicure hybrydowy i parafina)
 • Pielęgnacja paznokci (zrezygnuj z wycinania skórek, aby zmniejszyć ryzyko wdania się infekcji) 
 • relaksujące masaże całego ciała (w tym twarzy, szyi i dekoltu)  
 • W zaawansowanej ciąży masaże mogą być wykonywane na siedząco, dlatego nie musisz z nich rezygnować.
 • łagodne peelingi

ZOBACZ TEŻ: Karmienie piersią - to powinnaś wiedzieć

Zobacz również:
REKLAMA