Skóra pełna blasku, naturalny lifting i odmłodzenie. Z takimi przyjemnymi „efektami ubocznymi” spotyka się wiele przyszłych matek. Jednak czas ciąży ma też swoją ciemną stronę, ponieważ w organizmie zachodzi szereg zmian hormonalnych, które mogą pogorszyć np. stan skóry czy spowodować problem nadmiernego owłosienia.
„Zwykle po porodzie te zmiany zanikają i wszystko wraca do normy, jeżeli nie pojawią się dodatkowe problemy zdrowotne i stężenie hormonów we krwi jest w normie” – wyjaśnia fitoterapeuta mgr kosmetologii i masażysta Barbara Kubacka. Mimo to nie należy zaprzestać pielęgnacji i dbania o swoje ciało np. „Jeżeli kobieta masuje się przez cały okres ciąży i po porodzie, a dodatkowo stosuje odpowiednią suplementację, jej kondycja skóry będzie zdecydowanie lepsza niż u kobiety, która tego nie robi” – dodaje ekspertka.
ZOBACZ TEŻ: Trening dla kobiet w ciąży [wideo]
Zakazane zabiegi podczas ciąży
Podczas ciąży w organizmie przyszłej matki zachodzi wiele zmian, a każda z nich ma także bezpośredni wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Właśnie dlatego kobieta nosząca w swoim łonie malucha powinna w tym czasie wystrzegać się zabiegów, które w jakikolwiek sposób mogłyby zaszkodzić dziecku.
Do zakazanych podczas ciąży zabiegów należą:
- Zabiegi antycellulitowe i wyszczuplające
- Depilacja woskiem
- Depilacja laserowa
- Makijaż permanentny
- Zabiegi z wykorzystaniem prądu i ultradźwięków
- Zabiegi złuszczające np. większość peelingów chemicznych
- Zabiegi laserowe (usuwanie blizn i przebarwień i tatuażu, zamykanie naczyń)
- Opalanie (kobieta w ciąży może praktykować jedynie zdrowe opalanie, czyli opalać tylko plecy przez 15 min dziennie – dzięki temu organizm przyswoi witaminę D)
- Zabiegi rozgrzewające (takie jak: sauna, zabiegi z użyciem lamp rozgrzewających, gorące kąpiele, termy)
Musisz też pamiętać o tym, że w trakcie ciąży skóra kobiety staje się bardziej wrażliwa i podatna na alergie, dlatego powinnaś raczej zrezygnować z eksperymentowania z nowymi kosmetykami. Jeśli zdecydujesz się na zakup produktu, którego nie używałaś nigdy wcześniej, wypróbuj go najpierw na części skóry, aby sprawdzić, czy nie wywołuje u Ciebie reakcji alergicznych.
Ciąża wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji z wizyt w gabinetach urody. Jest wiele zabiegów, które możesz wykonywać, aby czuć się pięknie, jednocześnie nie zagrażając ani sobie, ani dziecku. Zanim zdecydujesz się na zabieg, skonsultuj się z doświadczonym kosmetologiem, który indywidualnie zdecyduje czy dany zabieg będzie bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka.
Zabiegi dozwolone w ciąży:
- Pielęgnacja stóp i dłoni (w tym manicure hybrydowy i parafina)
- Pielęgnacja paznokci (zrezygnuj z wycinania skórek, aby zmniejszyć ryzyko wdania się infekcji)
- relaksujące masaże całego ciała (w tym twarzy, szyi i dekoltu)
- W zaawansowanej ciąży masaże mogą być wykonywane na siedząco, dlatego nie musisz z nich rezygnować.
- łagodne peelingi
ZOBACZ TEŻ: Karmienie piersią - to powinnaś wiedzieć